Tržište kapitala protekle nedjelje obilježili su poslovni rezultati za treći kvartal najvrijednije kompanije na svijetu Nvidije i Bitcoinovo "flertovanje" sa psihološkom granicom od 100 hiljada dolara.
Regionalni indeksi su prošle nedjelje završili mješovito. Dobri poslovni rezultati slovenačkih "blue chip" kompanija omogućili su slovenačkom indeksu SBI TOP rast od 0,6 odsto u toku nedjelje. Hrvatski indeks CRO10 je izgubio 0,4 odsto, dok je tržišni indeks beogradske berze BELEX15 izgubio 0,3 odsto.
Povezivanje regionalnih berzi
Sedam berzi iz srednje Evrope i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) u ponedjeljak su zvanično potvrdili nastojanje za jačanjem razvoja regionalnih kapitalnih tržišta, saopštila je Ljubljanska berza preko Seoneta.
Čitaj više
Bitcoin nadomak 100.000 dolara, Nvidia razočarala
Fjučersi na evropske akcije trguju pretežno u zelenom.
21.11.2024
Rekordi na kripto-tržištu i usporavanje Njemačke
Pripremili smo pregled berze za prošlu sedmicu.
18.11.2024
Šta treba da imaju u vidu oni koji sada ulažu u evropske akcije
Njemačka postaje novi problem Evrope.
11.11.2024
Zašto tvrtke otkupljuju vlastite dionice
Među najaktivnijima su Hrvatski Telekom i Krka.
06.11.2024
Predstavnici berzi iz Bratislave, Budimpešte, Bukurešta, Sofije, Ljubljane, Varšave, Zagreba, zajedno sa EBRD-om, potpisali su memorandum o saradnji. Šta ovaj memorandum donosi investitorima i kako će to izgledati u praksi?
"Kapitalno tržište koje dobro funkcioniše, sa berzom kao centralnim elementom, ključno je za rast ekonomije i njenu otpornost. Dobro organizovano lokalno kapitalno tržište je u najboljem interesu svih ekonomija", objašnjava Marko Bombač, predsjednik uprave Ljubljanske berze i jedan od potpisnika memoranduma.
Za kapitalna tržišta u srednjoj i jugoistočnoj Evropi važe znatno niže stope rasta. Glavni razlog za to je fragmentacija kapitalnih tržišta u regionu, što utiče i na visoke operativne troškove, niže strane investicije, manju privlačnost za preduzeća koja sredstva traže na lokalnim tržištima, kao i ograničenja u razvoju proizvoda i tehnologija, objašnjava Bombač.
Nvidia u svojoj stratosferi
Prošle nedjelje je o poslovnim rezultatima izvještavala trenutno najvrelija kompanija na svijetu, Nvidia. Najvrijednija kompanija na svijetu je u trećem kvartalu ostvarila 19 milijardi dolara čiste dobiti, što je više nego dvostruko veći iznos nego u istom periodu prošle godine. Prihodi su u tom periodu porasli za 94 odsto na 35,1 milijardu dolara, što je za dvije milijarde više od predviđanja. Nvidia je, naime, početkom novembra pretekla Apple i postala najvrijednija kompanija na svijetu.
Proizvođač čipova je prilikom predstavljanja poslovnih rezultata uvjerio investitore da će, s novom linijom proizvoda, održati rast kompanije koji je pokrenut vještačkom inteligencijom (AI), navodi Bloomberg.
Nvidia je posljednjih nekoliko godina zvijezda berzanskog tržišta i glavna snaga američke berze. Akcija ovog proizvođača čipova je samo ove godine porasla za 196 odsto. Na primjer, u poslednjih pet godina, akcije Nvidije porasle su za 2.600 odsto, dok je najveća kriptovaluta, Bitcoin, porasla "samo" za 1.092 odsto.
Ako niste ulagali u akcije Nvidije, računanje imaginarnih zarada pri ovakvom rastu ne donosi nikakvu dodatnu vrijednost. Pitanje je, međutim, koliko još prostora postoji za rast, da li je ovakav rast održiv, i da li se isplati investirati u ovu "vruću" priču o vještačkoj inteligenciji.
Bitcoin je lebdio tik ispod 100 hiljada dolara
Cijena najveće kriptovalute, Bitcoina, prošle nedjelje se gotovo potpuno približila psihološkoj granici od 100 hiljada dolara, ali je u trenutku pisanja ovog članka (još) nije prešla.
XBTEUR:CUR
XBT-EUR Cross Rate
94.300,22 EUR
+826,5 +0,88%
vrijednost na početku trgovanja
93.470,22
posljednja zaključna vrijednost
93.473,72
promjena od početka godine
148,004%
dnevni raspon
93.295,39 - 94.993,25
raspon u 52 nedjelje
33.605,00 - 94.993,25
Pozitivno raspoloženje je takođe posljedica očekivanja da će nova američka administracija imati povoljniji odnos prema kriptovalutama i kripto-industriji, kao i sve većeg interesovanja investitora. Ukupno tržište kriptovaluta je od Trumpove pobjede na izborima 5. novembra poraslo za otprilike bilion dolara, navodi Bloomberg.
Evro tone
Evro je pao na najniži nivo u posljednje dvije godine, jer trgovci očekuju da će Evropska centralna banka (ECB) morati da agresivno smanji kamatne stope kako bi podstakla ekonomiju Starog kontinenta, izvještava Bloomberg.
Valuta je u petak pala za više od jedan procenat na 1,0335 dolara, što je najniži nivo od novembra 2022. godine, nakon što su podaci pokazali da se poslovna aktivnost u dva najveća privredna bloka smanjila više nego što se očekivalo.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,0407 USD
-0,00670 -0,64%
vrijednost na početku trgovanja
1,0474
posljednja zaključna vrijednost
1,0474
promjena od početka godine
-5,6708%
dnevni raspon
1,03 - 1,05
raspon u 52 nedjelje
1,03 - 1,12
Evro je u posljednja tri mjeseca jedna od najslabije performirajućih valuta u grupi 10 zemalja, jer su izgledi za Evropu sve lošiji. Mogućnost novih carina pod vođstvom Donalda Trumpa dodatno je zakomplikovala prognoze za region, pri čemu trgovci smatraju da bi valuta mogla da sklizne prema vrijednosti dolara.
Loša nedjelja za globalne berzanske indekse
STOXX 600, koji prati 600 najvećih evropskih akcija, izgubio je 3,6 odsto u posljednjem mjesecu, dok je njujorški indeks S&P 500 u istom periodu porastao za 1,6 odsto.
U posljednjih godinu dana, evropski indeks STOXX 600 porastao je samo za 5,4 odsto (dok je S&P 500 porastao za 24,7 odsto). Evropski indeks je pao uglavnom zbog akcija velikih evropskih kompanija koje se suočavaju sa problemima.
Akcije holandskog ASML-a, koji ima drugi najveći udio u indeksu, ove godine su pale za osam procenata, nakon što je dobavljač hardverskog i softverskog rješenja za proizvođače najmoćnijih čipova snizio prognoze za narednu godinu. U crvenom su bile i akcije najvećih automobilskih kompanija, poput Stellantisa i Volkswagena.
Nedjelju su u crvenom završili i njemački indeks DAX (gubitak od 0,6 odsto), japanski Nikkei (gubitak od 1,3 odsto) i NASDAQ (gubitak od 0,7 odsto). U zelenom je bio jedino industrijski indeks Dow Jones, koji je u nedjelji porastao za 0,3 odsto.
Rast sirovina
Zaoštravanje sukoba u Ukrajini uticalo je i na tržišta sirovina. Od sredine oktobra, nafta je oscilovala između nedjeljnih dobitaka i gubitaka, što je bilo pod uticajem različitih faktora, od snažnog dolara do dovoljne ponude. Međutim, zbog napetosti na istoku Starog kontinenta, nafta je ostvarila najveći nedjeljni rast od početka oktobra.
U petak se cijena za 159-litarsku burad sjevernomorske nafte brent kretala oko 71 evra (ili 74 dolara po barelu). Nafta brent je prošle nedjelje porasla za dva odsto, dok je zapadnoteksaška nafta WTI porasla za 2,3 odsto. Dobro je išlo i zlatu, čija je cijena na nedjeljnom nivou zabilježila rast od 4,1 odsto.
Na šta ćemo obratiti pažnju naredne nedjelje
Ponedjeljek, 25. 11.
-
SURS će objaviti ekonomski pregled i poslovne tendencije za novembar.
-
Institut Ifo će objaviti ekonomski pregled za Njemačku.
Utorak, 26. 11.
- Conference Board će objaviti povjerenje potrošača u SAD.
Sreda, 27. 11.
-
SURS će objaviti prihode od prodaje u uslužnim djelatnostima.
-
GfK će objaviti povjerenje potrošača u Njemačkoj.
Četvrtak, 28. 11.
- U Njemačkoj će biti objavljeni podaci o inflaciji.
Petak, 29. 11.
- Banka Slovenije objaviće konsolidovani bilans novčanog sistema.
- Cinkarna Celje objaviće poslovne rezultate.
- SURS će objaviti podatke o inflaciji za novembar.
- Eurostat će objaviti podatke o inflaciji u evrozoni.