Još uvijek se raspravlja o rezultatima američkih predsjedničkih izbora i kadrovskim rješenjima nove administracije Donalda Trumpa. Na kripto-tržištu je bilo vrlo dinamično, gdje je najveća kriptovaluta bitcoin više puta dostigla rekord.
Bitcoin: Rekord za rekordom, zatim smirivanje
Od Trumpove izborne pobjede vlada opće oduševljenje, koje se tek pred kraj prošle sedmice malo smirilo. Bitcoin je u petak pao ispod 87.000 dolara, reagujući na izjavu predsjednika američke centralne banke Jeromea Powella, koji je rekao da Fed neće žuriti sa smanjenjem kamatnih stopa. Zbog toga je cijena bitcoina ostala oko 6.500 dolara, što je ispod rekordne vrijednosti postignute u srijedu.
XBTEUR:CUR
XBT-EUR Cross Rate
84.281,44 EUR
+529,38 +0,63%
vrijednost na početku trgovanja
83.752,06
posljednja zaključna vrijednost
83.752,06
promjena od početka godine
121,2095%
dnevni raspon
82.516,92 - 84.590,50
raspon u 52 nedjelje
32.709,51 - 88.042,75
Kriptomanija se prenijela i na Wall Street. "U ponedjeljak se prvi put desilo da su akcije MicroStrategyja i kripto-berzi Coinbase po obimu trgovanja pretekle Apple, Amazon, Metu i mnoge druge. Iznad njih su ostali samo Tesla i Nvidia. Čini se kao da kriptomanija na Wall Streetu tek počinje", izjavio je Ivan Andrejević, kripto-analitičar i suosnivač CTB Crypto & Consulting za srpski sestrinski portal.
Indeks straha i pohlepa, koji mjeri raspoloženje među investitorima na kripto-tržištu, pomjerio se u područje ekstremne pohlepe. Pitali smo se kada je pravo vrijeme za ostvarivanje profita.
Koktel problema Njemačke
Nastavljamo na Starom kontinentu, gdje je u fokusu evropski bolesnik - Njemačka. Dobici najvećih njemačkih firmi koje se kotiraju na berzi su se prema podacima savjetodavne firme Ernst & Young (EY) smanjili u posljednjem kvartalu. Tokom ljeta su loše poslovale firme iz automobilske industrije, pisao je Spiegel. Dobit šest automobilski proizvođača i dobavljača na DAX-u je u poređenju s istim kvartalom prošle godine opala za 45 procenata. Dobit 40 firmi koje se kotiraju na DAX-u opala je za 8,5 procenata na 35,9 milijardi eura.
Znatno bolje su poslovale druge kompanije, kao što su osiguravajuća kuća Allianz, tehnološki gigant SAP i oružarska kompanija Rheinmetall. Prodaja i profit su im se značajno povećali. Samo u prvoj polovini godine, savezna vlada je odobrila isporuku vojne opreme u inozemstvo u vrijednosti od najmanje 7,48 milijardi eura, što je 30 procenata više nego prethodne godine.
Razlog za povećanje izvoza licenci je pretežno povećana isporuka oružja Ukrajini. Ukupna prodaja svih kompanija na DAX-u povećala se za jedan procenat na 438,5 milijardi eura. U EY-u navode da je poslovanje s regionom Sjeverne Amerike bilo posebno dobro, dok je prodaja u Aziji opala.
Fed ne žuri
Na evropske (i svjetske) akcijske indekse je također utjecala Powellova izjava, koji je smanjio očekivanja u vezi s daljnjim smanjenjem kamatnih stopa u SAD-u. Investitori su još uvijek analizirali rezultate američkih predsjedničkih izbora.
Evropske akcije i američki fjučersi su pali nakon što je Powell nagovijestio da se Fedu ne žuri sa smanjenjem kamatnih stopa. Indeks Stoxx 600 je u petak pao za 0,7 procenta i bio je na putu da zabilježi četvrti uzastopni pad, dok su fjučersi na akcijski indeks S&P 500 ukazivali na drugi dan opadanja. U međuvremenu, investitori su smanjili svoja očekivanja da će Fed u decembru smanjiti kamatne stope.
Svjetski akcijski indeksi su prošle sedmice završili u crvenom. Američki indeks S&P je na sedmičnom nivou izgubio 0,4 procenta, njemački DAX 0,5 procenata, dok Dow Jones nije zabilježio ni pad ni rast. Najveći gubitak je zabilježio japanski indeks Nikkei, koji je pao za 2,1 procenat.
Dolar indeks se prošle sedmice povećao za oko 1,4 procenta, nakon što je u četvrtak dostigao dvogodišnji maksimum. Dolar je ojačao nakon Trumpove pobjede na izborima, a posljednji impuls dali su komentari predsjednika Powella.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,0572 USD
+0,0042 +0,40%
vrijednost na početku trgovanja
1,053
posljednja zaključna vrijednost
1,053
promjena od početka godine
-4,2939%
dnevni raspon
1,05 - 1,06
raspon u 52 nedjelje
1,05 - 1,12
Podaci iz Kine koji su stigli u petak ukazuju na to da se ekonomija stabilizuje. Stimulativni napori u Pekingu pozitivno su utjecali na ključne sektore ekonomije. Maloprodaja u Kini je u oktobru porasla za 4,8 procenata, što je premašilo očekivanja. Industrijska proizvodnja je opala za 5,3 procenta, što je manje nego što se očekivalo. Već drugi mjesec zaredom došlo je do smanjenja opadanja cijena nekretnina.
Kineska akcijska tržišta su očigledno prilično mlako prihvatila fiskalne mjere centralne vlade u Pekingu. Podsticanje potrošnje i ekonomskog rasta azijskog giganta očigledno nije urodilo plodom do sada, rekao je Kaanhari Singh iz Barclaysa za Bloomberg televiziju. "To je važno jer se čini da kineske fiskalne stimulacije mogu biti više reaktivne nego proaktivne", dodao je.
Šta nas očekuje ove sedmice
Ponedjeljak, 18. novembar
Eurostat će objaviti vanjskotrgovinski bilans eurozone za septembar.
SURS će objaviti podatke o radnoj snazi za septembar.
U Brazilu će početi dvodnevni samit lidera G20.
Utorak, 19. novembar
Eurostat će objaviti podatke o inflaciji u eurozoni za oktobar.
SURS će objaviti indekse cijena usluga i proizvođača u građevinskoj industriji.
Srijeda, 20. novembar
U Japanu će biti objavljeni podaci o robnoj razmjeni.
U Ujedinjenom Kraljevstvu bit će objavljeni podaci o inflaciji.
SURS će objaviti statistiku o građevinskim dozvolama za oktobar.
Nvidia će objaviti poslovne rezultate.
Četvrtak, 21. novembar
U SAD-u će biti objavljeni podaci o zahtjevima za nezaposlenost i prodaji novih kuća.
SURS će objaviti indekse cijena industrijskih proizvoda i mišljenje potrošača.
Petak, 22. novembar
U Njemačkoj će biti objavljeni podaci o BDP-u za treći kvartal.
U Njemačkoj, Francuskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu i SAD-u bit će objavljeni proizvodni PMI indeksi.
SURS će objaviti podatke o platama zaposlenih u pravnim osobama.