Kompanija Tesla je u prošloj nedjelji bila najprijatnije iznenađenje na svjetskom tržištu kapitala, nakon što su akcije kompanije ostvarile rast od 22 procenta u četvrtak u New Yorku, što je najveća dobit od maja 2013. godine. Rast vrijednosti akcija došao je nakon što je proizvođač automobila objavio iznenađujuće jaku zaradu i prognozu rasta prodaje vozila od čak 30 procenata u narednoj godini.
Dobri rezultati iz trećeg kvartala bili su podstaknuti preokretom koji je done 'Cybertruck', koji generiše profit prvi put otkako je pušten u proizvodnju. Niži troškovi materijala, širenje energetskog biznisa i prodaja kredita proizvođačima automobila kojima je potrebna pomoć za usklađivanje s ograničenjima emisije takođe su doprinjeli najboljoj kvartalnoj zaradi Tesle u proteklih godinu dana.
Ovaj rast Teslinih akcija izazvao je lančanu reakciju, odnosno dnevni rast američkog indeksa S&P 500 u četvrtak od 0,2 odsto, što je i razumljivo s obzirom na to da velike tehnološke kompanije poznate kao "Veličanstvenih sedam" imaju značajan uticaj na njegovu vrijednost. Ipak, S&P 500 je u petak bio na putu za nedjeljni gubitak do jedan odsto.
Reper za američke akcije bilježi rast od početka godine od 21,8 procenata, a mišljenja analitičara su podijeljena oko prognoza do kraja godine. Očekuju se novi ekonomski podaci sljedeće nedjelje, uključujući mjesečni izvještaj o platama u SAD-u, koji bi mogao da pruži naznake o budućem opsegu olakšavanja politike od strane Feda.
Uzdržanost među investitorima donosi i približavanje 5. novembra, za kada su zakazani predsjednički izbori u SAD-u, pri čemu neki analitičari upozoravaju da bi trgovinske carine i poreske olakšice koje favorizuje Donald Trump, u slučaju njegove pobjede, mogle ponovo da podstaknu inflaciju.
Kada je riječ o uticaju izbora na tržišta kapitala, zanimljivo je napomenuti da su američke akcije svojevrsna oaza smirenosti u poređenju s onima u azijsko-pacifičkom regionu. Naime, prema podacima 'Bloomberga', 60-dnevna nestabilnost indeksa S&P 500 je za šest poena niža od one na azijsko-pacifičkom indeksu MSCI, što je najveći razmak od 2017. godine.
Analitičari tumače da je nestabilnost azijskih akcija uglavnom izazvana euforijom zbog novih stimulacija u Kini, za koje još uvijek nema pokazatelja kako će uticati na tamošnju ekonomiju, kao i od predizbornog perioda u Japanu, gdje su se opšti izbori održali tokom vikenda.
Na evropskom tlu, indeks Stoxx Europe 600 pao je za 0,1 procenat u petak ujutro, a akcije kompanija iz automobilske industrije, komunalnih usluga i građevinarstva bile su među sektorima s najlošijim performansama. Evropske akcije koje su dio indeksa bilježe nedjeljni i mjesečni pad, ali ipak imaju rast od 6,9 procenata od početka godine zaključno sa četvrtkom.
Dio analitičara smatra da su akcije u Evropi malo opale ovog mjeseca, jer je trgovanje i dalje oprezno u vezi s predstojećim rizicima, uključujući neizvjesnost oko budžeta Velike Britanije i ishod izbora u SAD-u. Dodatni pritisak postoji na sektorima koji su najviše izloženi Kini, poput industrije luksuza i rudarstva, čiji rezultati u velikoj mjeri zavise od toga da li će se kineska ekonomija oporaviti i kako će se odvijati tiha trgovinska bitka sa EU.
Relativno stabilno bilo je i na tržištu ključnih sirovina. Zlato je imalo blagi pad od 0,4 procenta u petak, na 2.726 dolara za uncu, dok se nafta tipa brent povećala za 0,1 procenat, na 74,47 dolara za barel.
Bitcoin je napredovao za oko jedan procenat, dostigavši 67.416 dolara u četvrtak, smanjujući svoj nedjeljni pad na približno dva procenta. Najveća digitalna imovina porasla je za oko 60 procenata ove godine i dostigla rekordno visok nivo od 73.798 dolara u martu, što je bilo podstaknuto potražnjom za američkim spot-bitcoin ETF-ovima (fondovima kojima se trguje na berzi).
Čini se da će budućnost bitcoina u velikoj mjeri zavisiti od izbora u SAD-u, posebno zato što je Donald Trump obećao da će Sjedinjene Američke Države učiniti glavnim kripto-centrom planete, dok se bori za glasove s demokratskom kandidatkinjom Kamalom Harris, koja ima umjereniji pristup kriptovalutama i obećava da će podržati regulatorni okvir za industriju.
Prošla nedjelja nije donijela značajne promjene na berzama u Adrija regionu.
Većina berzanskih indeksa zaključno sa četvrtkom zabilježila je minimalan nedjeljni pad, s izuzetkom bosanskih.