Evropske akcije su porasle u petak i krenule ka najvećem mjesečnom rastu od novembra 2020. godine, jer investitori postaju optimistični zbog korporativnih prihoda i klade se da će Federalne rezerve usporiti povećanje kamatnih stopa usred straha od recesije.
Indeks Stoxx Europe 600 je porastao za 0,5 odsto do 8.03 ujutru u Londonu nakon skoka na sedmonedjeljni maksimum u prethodnoj sesiji. Sektor putovanja i odmora i potrošački sektor su predvodili napredak. Bankarske akcije su ojačale nakon niza rezultata koji su bili bolji od očekivanih.
Evropske akcije su se oporavile ovog mjeseca nakon oštrog pada u prvoj polovini godine, jer su se investitori kladili da je najveći dio negativnih vijesti o visokoj inflaciji i usporavanju rasta u velikoj mjeri završen. Slabost u američkim ekonomskim podacima je ojačala vjeru u to da bi Fed mogao da ublaži podizanje kamatnih stopa.
Ipak, učesnici na tržištu upozoravaju da bi akcije mogle biti pod pritiskom u drugoj polovini godine.
"Očekivanja su postala toliko negativna do kraja juna da je ono što vidimo malo olakšanje", rekao je Dan Boardman-Weston, glavni izvršni direktor i glavni investicioni direktor u BRI Wealth Managementu. "Ipak, postoji strah je da će kamatne stope nastaviti da rastu, da će potrošači biti pod sve većim pritiskom, što će se odraziti na korporativne zarade i dovesti do prilično teškog ostatka godine", rekao je on za Bloomberg TV.
Rast BDP-a i inflacije širom Evrope
Ekonomska ekspanzija u Francuskoj i Španiji daleko je nadmašila očekivanja, dok rastuća inflacija i rizik od prekida snabdijevanja energijom iz Rusije prijete da Evropu odvedu u recesiju.
Nakon iznenađujuće kontrakcije na početku 2022, francuska proizvodnja porasla je za 0,5 odsto u kvartalu koji je trajao do juna. To je znatno više od srednje prognoze od 0,2 odsto koliko su očekivali analitičari Blumbergovog istraživanja. U Španiji je bruto domaći proizvod skočio za 1,1 odsto - skoro tri puta više od procijenjenog.
Inflacija u obje zemlje dostigla je nove rekorde i takođe premašila prognoze ekonomista.
Izgledi Evrope za naredni period su vrlo neizvjesni. Dok zemlje na jugu ubiraju koristi od ljetnje sezone, projekcije za kasniji period se smanjuju jer energetska prijetnja iz Rusije, dugotrajni problemi sa ponudom i rekordna inflacija smanjuju potražnju i proizvodnju.
Međunarodni monetarni fond (MMF) je ove nedjelje saopštio da će Njemačka, ekonomija broj jedan u Evropi, biti najlošija u grupi od sedam zemalja 2022. godine zbog oslanjanja ogromnog industrijskog sektora na ruski prirodni gas.
Francuska - Inflacija, BDP
U julu je zabilježen još jedan rekord inflacije u Francuskoj, a to je već šesti mjesec zaredom da Francuska postavlja nove rekorde.
Cijene su skočile za 6,8 odsto u poređenju sa 6,5 odsto u junu, uprkos tome što je vlada potrošila oko 25 milijardi evra da ublaži rastuće troškove energije.
Vladine mjere, koje uključuju ograničenja cijena električne energije i prirodnog gasa, održale su inflaciju nižom nego u ostatku Evrope, ali cijene i dalje rastu najbržim tempom od 1980-ih.
Rezultat BDP-a je bio bolji od očekivanog, što je uglavnom rezultat trgovine, koja je doprinijela rastu u prošlom kvartalu za 0,4 procentna poena pošto je izvoz usluga poboljšan, a uvoz robe opao.
Drugi izvještaj statističke agencije Insee pokazao je da je rast potrošnje stanovništva u junu usporen na 0,2 odsto u odnosu na prethodni mjesec, jer je kupovina industrijskih proizvoda naglo opala. Povjerenje među francuskim domaćinstvima opada već sedam mjeseci uzastopno i dostiglo je najniži nivo od 2013. godine u julu.
Španija - BDP, inflacija
Snažna potrošnja domaćinstava izazvala je iznenađujuće ubrzanje ekonomije u Španiji, sa daljim podsticajom koji će vjerovatno doći tokom ljeta zbog priliva stranih turista, čak iako je rast inflacije usporio potrošnju.
Cijene su ovog mjeseca skočile za rekordnih 10,8 odsto, pošto se skok zbog troškova električne energije i grijanja proširio na hranu i usluge. Smanjenje troškova života navelo je premijera Pedra Sancheza da predloži porez na profit energetskih kompanija i banaka, da finansira subvencije za gorivo i pruži drugu pomoć.
Vlada je smanjila prognozu ekonomskog rasta za narednu godinu na 2,7 odsto, iako je to i dalje znatno iznad projekcije Međunarodnog monetarnog fonda od dva odsto.
Austrija - BDP, inflacija
Austrija je zabilježila rast drugi kvartal zaredom nakon lokdauna u toku zime, a njena ekonomija je porasla za 0,5 odsto u odnosu na prethodna tri mjeseca. Turizam je bio najsnažniji podsticaj za rast, čak i kada je potrošnja domaćinstava opala.
Proizvodnja će vjerovatno porasti za 4,3 odsto ove godine, prema WiFo istraživačkom institutu, koji je sastavio podatke o BDP-u u petak.
Inflacija je, u međuvremenu, u julu ubrzala na rekordnih 9,2 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Gorivo je ostalo ključni pokretač rasta cijena.
--- U pisanju teksta pomogli novinari Bloomberg News-a i Sagarika Jaisinghani