Od sredine aprile zlatne poluge bilježe pad uslijed pooštravanja monetarnih politika centralnih banaka u borbi protiv inflacije. S druge strane, prinosi na američke državne obveznice rastu.
Zlato je produžilo svoj najduži niz sedmičnih gubitaka ove godine jer su ulagači očekivali rastuće prinose na trezorske obveznice - i jači dolar - uoči naleta inflacijskih brojki koje će velike ekonomije objaviti u narednim danima.
Zlatne poluge padaju od sredine aprila dok Federalne rezerve (Fed) i druge centralne banke pooštravaju politiku u borbi protiv rastućih potrošačkih cijena. Monetarni pritisak doveo je do prinosa na američke državne obveznice više od tri posto i potaknuo pet sedmica rasta dolara, čineći zlato manje atraktivnim.
Moglo bi doći do još promjena na tržištu obveznica jer niz podataka o inflaciji potiče raspravu o cjenovnim pritiscima i monetarnoj politici. Potrošačke cijene u SAD-u bit će objavljene u srijedu, a Kina, Indija, Meksiko i Brazil također će objaviti svoje izvještaje tokom sedmice.
Ulagači su u ponedjeljak također pregledali trgovinske podatke iz Kine koji pokazuju štetu uzrokovanu zatvaranjem zbog Covida-19 u drugoj najvećoj svjetskoj ekonomiji. Izvoz i uvoz nacije u aprilu su se borili jer je pogoršanje epidemije virusa smanjilo potražnju, potkopalo proizvodnju i poremetilo logistiku.
''Uporna snaga američkog dolara i viši prinosi na obveznice usred očekivanja da bi Fed mogao nastaviti s agresivnim povećanjem stopa kako bi inflaciju držao pod kontrolom opterećuju zlato'', rekao je Ravindra Rao, voditelj istraživanja robe u Kotak Securities Ltd. ''Međutim, negativna strana ograničena je na sve veću zabrinutost u vezi s Kinom, inflatorne brige i napetosti oko ruskog rata protiv Ukrajine'', rekao je.
Zlato je palo za 0,6 posto na 1.873,42 dolara (3.466,50 KM) za uncu do 6:28 ujutro u Londonu, dodajući gubicima od tri sedmice. Dolar je porastao 0,5 posto, produžujući dobitke na treći dan. Srebro i platina su opali, dok je paladij porastao.