Obveznice diljem svijeta rastu najbržim tempom od financijske krize 2008. godine. Prema Bloombergovom indeksu globalnog državnog i korporativnog duga, u studenom je povrat iznosio 4,9 posto, što ide prema najvećem mjesečnom dobitku od 6,2 posto u jeku recesiju u prosincu 2008. godine.
Ovaj uspon u studenom potaknut je sve većim nagađanjima da su Federalne rezerve i njezini globalni partneri uglavnom završili s podizanjem kamatnih stopa i da će ih početi smanjivati sljedeće godine. Guverner Feda Christopher Waller u utorak je dodatno podržao tu tvrdnju kada je rekao da se trenutna razina politike čini dobro pozicionirana za usporavanje gospodarstva i smanjenje inflacije.
"Wallera smatramo članom s naginjanjem prema restriktivnim mjerama, stoga je značajno što zvuči kao da podržava blaže mjere", rekao je James Wilson, stariji upravitelj portfelja u tvrtki Jamieson Coote Bonds Pty u Melbourneu. "Čini se da je Fed završio s ciklusom podizanja kamatnih stopa."
U srijedu su trezorski vrijednosni papiri produžili ovomjesečne dobitke. Prinosi na desetogodišnje američke obveznice pali su za šest baznih bodova na 4,26 posto, dok su prinosi na dvogodišnje obveznice pali sedam baznih bodova na 4,67 posto. Australske obveznice su zabilježile snažan rast, uz smanjenje prinosa na desetogodišnje obveznice za 14 baznih bodova, nakon što su slabiji lokalni podaci o inflaciji potaknuli trgovce da zaključe da su donositelji odluka gotovi s podizanjem kamatnih stopa.
Ovogodišnji uspon samo je najnoviji preokret u turbulentnoj godini za obveznice. Vrijednost tih obveznica naglo je rasla u siječnju prije perioda od šest mjeseci naglog kolebanja. Zatim su od kolovoza započeli tromjesečni pad. Bloombergov globalni indeks ukupnog prinosa obveznica pao je za čak 3,8 posto do trenutka kad je dosegnuo dno sredinom listopada. Sada je indeks u plusu 1,4 posto za 2023. godinu.
"Fed osigurava parametre za potencijalno opušteniju politiku", rekao je Gregory Faranello, šef trgovine i strategije američkih kamatnih stopa za tvrtku AmeriVet Securities u New Yorku.
Posljednji mjesec koji je zabilježio snažniji rast od trenutnog bio je prosinac 2008. kada je Fed smanjio kamatne stope na nulu i obećao povećati kreditiranje financijskom sektoru nakon kolapsa Lehman Brothers Holdings. Bloombergov globalni indeks duga tog je mjeseca skočio 6,2 posto.
Trenutačna nagla promjena u očekivanjima središnje banke bila je blagodat za korporativne obveznice. Prema Bloombergovom indeksu, razlike u kamatnim stopama na investicijske obveznice globalnih tvrtki trenutno su oko najnižih razina od travnja 2022. godine.
Razlike u kamatnim stopama su se smanjile tijekom proteklog mjeseca jer su investitori žurili ugrabiti vrijednosne papire, potaknuti povećanim optimizmom o postizanju stabilnog završetka za američko gospodarstvo.
Prosječni prinos na korporativne obveznice ovaj se tjedan povukao na otprilike 5,3 posto nakon što je dosegnuo gotovo šest posto u listopadu, što je najviše od 2009. godine, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg.
Ipak, još uvijek postoji određena napetost između stajališta kreditnih investitora i trgovaca kamatnim stopama, čije predviđanje brzog smanjenja stopa Feda zahtijeva znatno teže gospodarsko prizemljenje.
Swap ugovori trenutno predviđaju potpuno smanjenje Feda za jedan postotni bod do kraja 2024. godine. Američki dužnosnici za politiku u svojim najnovijim prognozama iz rujna predviđali su još jedno podizanje kamatnih stopa ove godine, što do sada nisu učinili, te smanjenje kamatnih stopa za pola postotnog boda do 2024. godine. Te će prognoze ažurirati na sastancima 12. i 13. prosinca.