Investitori u SAD i Evropi nedjelju su počeli optimistično, a sama sedmica pred nama biće obilježena objavljivanjem mnoštva statističkih izvještaja koji bi ulagačima trebalo da stvore jasniju sliku o budućim potezima centralnih banaka.
Pored nedjeljnih podataka o tržištu rada u SAD-u, čekaju nas mjesečni izvještaji na koje će i Federalne rezerve i Evropska centralna banka sigurno obratiti pažnju.
U SAD-u, to je najprije izvještaj o raspoloženju potrošača, koji će biti objavljen u utorak, dok će isti izvještaj za evrozonu biti objavljen dan kasnije.
U četvrtak će evrozonu sačekati najbitniji statistički izvještaj ove nedjelje, odnosno podaci o potrošačkim cijenama u monetarnoj zajednici. Analitičari koje je Bloomberg anketirao očekuju da će bazna inflacija sa julskih 5,5 u avgustu usporiti na 5,3 odsto.
Iako je Christine Lagarde,predsjednica ECB-a, u petak napomenula da inflacija i dalje nije pobijeđena, ona se nije bavila očekivanjima za sastanak koji će biti održan 14. septembra, dajući kolegama prostor da javno raspravljaju o potrebi za povećanjem troškova zaduživanja baš u trenutku ključnih statističkih podataka.
BloombergUkupna inflacija (plava linija) i bazna inflacija (žuta linija) u evrozoni. Crvenom bojom obilježene su prognoze ekonomista iz Bloombergove ankete
Izvještaj o potrošačkim cijenama će biti ključan za jednu od najnapetijih odluka otkako je (prije više od godinu dana) počeo ciklus podizanja kamatnih stopa ECB-a. Zvaničnici se pitaju da li je dodatno pooštravanje monetarne politike imperativ, ili su ekonomske projekcije dovoljno sumorne da opravdavaju pauzu.
Oni koji su zajedno sa Lagarde prisustvovali konferenciji Federalnih rezervi u Džekson Holu čuli su predsjednika Feda Jeromea Powella koji je rekao da će troškovi zaduživanja SAD ostati visoki i da bi mogli još da porastu.
"Naše mišljenje ostaje da će septembarski sastanak biti neizvjestan – ali očekujemo da će ECB na kraju zbog bazne inflacije ponovo podići stope", napisali su David Powell i Maeva Cousin iz Bloomberg economicsa.
Nasuprot tome, ekonomisti Berenberga na čelu sa Holgerom Schmiedingom promijenili su svoju prognozu u petak prije Lagardeinog govora i sada misle da su šanse za pauzu 60 odsto, za razliku od prethodnih 40.
Pored podataka o inflaciji i privrednom rastu pojedinačnih zemalja, komentari zvaničnika će takođe privući pažnju investitora nakon nedjelja ćutanja tokom ljetnje pauze.
Sa možda i većom pažnjom investitori će pratiti i dešavanja u SAD. "Ova nedjelja je bitna jer ćemo imati bolji uvid u elemente na kojima se zasnivao prethodni otpimizam berzi", rekao je Tom Essaye, bivši trgovac u Merrill Lynchu koji je od onda osnovao bilten The Sevens Report.
Njemački DAX i francuski CAC 40 napredovali su juče za po 1,07 i 1,32 odsto na kraju trgovanja, dok je britanski FTSE 100 bio u tek simboličnom plusu. Ako govorimo o američkim indeksima, Dow Jones Industrial Average i S&P 500 uvećali su svoju vrijednost za po 0,62 i 0,63 procenata, dok je tehnološki indeks Nasdaq 100 napredovao za 0,74 odsto u odnosu na nivo od petka.
Veliko je pitanje hoće li carine ostvariti predsjednikove neuobičajene ambicije, ali je neizostavna činjenica da će o tome ovisiti kako ocjena uspjeha njegova mandata tako i gospodarska sudbina američkih potrošača i investitora.
Narodne (štedne) obveznice Republike Srpske od ponedjeljka, 31. marta, je moguće kupiti na šalterima Pošta Srpske ili kod ovlaštenih berzanskih posrednika - brokera
Donald Trump - ime je u koje se mogu sažeti događaji na burzi od 20. siječnja do danas. Nepredvidivi potezi predsjednika SAD-a uzrokuju volatilnost na tržištima.
Narodne obveznice, odnosno dužničke hartije od vrijednosti Republike Srpske pojedinačne vrijednosti manje nego što je uobičajeno - time i pristupačnije stanovništvu, biće uskoro u prodaji.
Pale su cijene bakra, aluminijuma i cinka, dok su i cijene drugih metala u riziku da se obruše zbog novih, opštih carina američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Veliko je pitanje hoće li carine ostvariti predsjednikove neuobičajene ambicije, ali je neizostavna činjenica da će o tome ovisiti kako ocjena uspjeha njegova mandata tako i gospodarska sudbina američkih potrošača i investitora.
Narodne (štedne) obveznice Republike Srpske od ponedjeljka, 31. marta, je moguće kupiti na šalterima Pošta Srpske ili kod ovlaštenih berzanskih posrednika - brokera
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo Vam poslati link za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.