Akcije u Sjedinjenim Američkim Državama nedjelju su završile pretežno sa gubicima, a u centru pažnje investitora našli su se kvartalni finansijski izvještaji kompanija, kao i bitni statistički podaci.
Proizvođač čipova, Intel Corporation, zabilježio je dobar kvartal, a poslovanje kompanije pozitivno je iznenadilo i analitičare. Kompanija je pored solidnih rezultata iznijela i optimistične projekcije za posljednji kvartal u godini, a akcije su zabilježile skok kakav nije viđen od rane 2021. godine.
Zvijezda petka bio je jedan od pripadnika takozvane Velike tehnološke sedmorke. Amazon.com je izvjestio o prihodima i dobiti koji su premašili procjene analitičara podstaknuti porastom prodaje u maloprodajnoj jedinici i značajnim rezanjem troškova.
Rast prodaje u jedinici za računarstvo u oblaku bio je tek ispod predviđanja, a izvršni direktor Andy Jassy uvjerio je ulagače na konferencijskom pozivu da se poslovanje stabilizovalo i objavio da je kompanija sklopila niz ugovora koji su stupili na snagu početkom tekućeg tromjesečja.
Prodaja klaud odjeljenja, Amazon Web Services, porasla je 12 odsto na 23,1 milijardu dolara. Poslovni prihod od 6,98 milijardi dolara bio je oko 1,3 milijarde dolara veći od očekivanja analitičara. AWS, koji obično ostvaruje veću dobit od ostatka kompanije zajedno, izvjestio je o najvišoj operativnoj marži od prvog kvartala 2022. godine.
Kompanija Tesla Inc. podigla je cijenu svog Model Y terenca u Kini, i to za 2.000 dolara. Energetske kompanije Exxon Mobil Corp. i Chevron Corp. zabilježile su razočaravajuće rezultate, najprije zbog lošijeg učinka odjeljenja za preradu nafte.
Farmaceutska kompanija Sanofi zabilježila je veliki pad vrijednosti akcija nakon što su zvaničnici kompanije iznijeli nove, niže projekcije za profit u sljedećoj godini.
Što se tiče statistike, u fokusu se opet našao rast cijena. Omiljeno mjerilo inflacije Federalnih rezervi Sjedinjenih Američkih Država ubrzalo je rast najviše još od maja, a porastao je i obim potrošnje, što bi moglo da znači da je u sljedećim mjesecima moguće još jedno podizanje kamatnih stopa.
Bazni indeks troškova lične potrošnje (bazni PCE indeks), koji isključuje volatilne kategorije hrane i energenata, u septembru je porastao za 0,3 odsto, pokazuje izvještaj Kancelarije za ekonomske analize SAD. Realna potrošnja je u toku posljednjeg mjeseca uvećana za 0,4 odsto.
Kombinacija rasta cjenovnih pritisaka i otporne tražnje domaćinstava mogla bi da dovede do dodatnog povećanja kamatnih stopa Feda. Dok ekonomisti generalno očekuju da će se potrošnja smanjiti u narednim mjesecima, zvaničnici Feda su upozorili da bi rast obima potrošnje mogao da ih natjera da nastave da pooštravaju monetarnu politiku.
Ipak, očekuje se da centralni bankari neće mijenjati kamatnu stopu na svom sastanku sljedeće nedjelje. Brz rast cijena zaduživanja, a prinosi na 10-godišnje državne obveznice premašili su pet odsto prvi put u 16 godina ranije ove nedjelje, natjeraće Fed da ne brza sa odlukama.
Indeksi Dow Jones Industrial Average i S&P 500 su nazadovali za po 1,12 i 0,48 procenata, dok je Nasdaq 100 uvećao svoju vrijednost za 0,5 odsto.
U pisanju pomogli Matt Day, Reade Pickert i Rita Nazareth