Za S&P500 indeks ovo je bila godina povratka nakon loše 2022, a čedo jednog od najpoznatijih svjetskih berzanskih indeksa bio je tech sektor koji je na krilima vještačke inteligencije povukao indeks gore. Ipak, već izvjesno vrijeme se čuju upozorenja da, iako šira slika izgleda odlično - detalji ukazuju na razloge za zabrinutost i opreznije ulaganje.
Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia, Tesla i Meta Platforms u ovom trenutku sačinjavaju čak 28 odsto totalne vrijednosti S&P500 indeksa, koji je od početka godine zabilježio rast vrijednosti od 20 odsto sa kombinovanom kapitalizacijom od oko 10 biliona dolara. Takav disbalans čini indeks, kao i 15 biliona dolara tešku imovinu koja je vezana za njega - prilično ranjivim na bilo kakav teži udarac za jednu od sedam kompanija.
U razgovoru za Bloomberg Adria Connect, član upravnog odbora Intercapital Securities Danijel Delač kaže da oslanjanje na nekoliko najjačih kompanija nije ništa neuobičajeno za S&P500.
"Uvijek su najveće kompanije imale velik udio u S&P-ju, samo je bilo pitanje koje su to kompanije. One su se kroz godine mijenjale kako su se mijenjali i sektori koji su u tom trenu vukli ekonomiju i imali najbolja očekivanja. Činjenica je da sad su to tehnološke kompanije - nekad su bile naftne kompanije, zavisno od toga u kom smo trenutku istorije bili. S&P je jednostavno koncipiran na način da najveće kompanije uvek imaju najveći uticaj na indeks", kaže Delač.
Kada je riječ o disbalansu na indeksu, nemoguće je ne osvrnuti se na tech mjehur iz 1999. ali i nešto vremenski bliži kolaps iz 2020. godine. Raspon između prinosa vodećih pet kompanija na indeksu i ostalih kompanija dostigao je rekord ove godine, pokazali su podaci Bloomberg Intelligence. Bez "Fab5" grupe, odnosno najjačih performera, koja je u određenim periodima uključivala i Berkshire Hathaway, prinos u 2023. bi iznosio samo 6,3 odsto u odnosu na sadašnjih 16. Ono što je istorija pokazala jeste da kad se dvije krivulje ukrste - rast se još izvjesno vreme nastavlja u korist dominantnih kompanija.
"Mogu se dogoditi dve stvari. Može se dogoditi da se širina tog relija, te navale na berzi, nastavi i proširi, te da i neke druge kompanije dođu u fokus investitora. Može se dogoditi drugačiji scenario sa negativnim vestima koje bi investitore mogle podstaći da realizuju deo dobitaka koje imaju u prvom delu godine na tehnološkim kompanijama. Tu bi se onda vrlo brzo mogao zakovitlati nekakav pritisak na prodaju koji bi zaustavio rast, a potencijalno u drugom delu godine i spustio indeks sa sadašnjeg nivoa", kaže Delač.
Za trgovce sledi zanimljiv period - krajem sedmice očekuju se bilansi uspeha vodećih banaka sa Vol Strita, dok big tech izvještava o drugom kvartalu krajem jula. Za top pet dionica na S&P sa najvećom tržišnom kapitalizacijom, uključujući i Metu, Microsoft i Alphabet očekuje se rast profita od 15 odsto - u poređenju sa osmoprocentnim smanjenjem profita na čitavom S&P500. Kada je riječ o S&P-ju, Delač ne vidi mnogo prostora za rast.
"Više sam stava da bi indeks mogao stagnirati u drugom dijelu godine, bez nekakvih velikih pomaka", zaključio je on.