Američki terminski ugovori su fluktuirali, pale su dionice Applea i europskih proizvođača poluvodiča, dok je pad cijena nafte nepovoljno utjecao na dionice energetskih tvrtki.
Nasdaq 00 je lagano pao, pri čemu je Apple pao za 0,5 posto zbog zabrinutosti da će visoka cijena njegovog dugo očekivanog uređaja za proširenu stvarnost smanjiti narudžbe. Dionice europskih proizvođača poluvodiča pale su nakon što je Taiwan Semiconductor Manufacturing, glavni proizvođač čipova za Apple, izjavio da će kapitalna potrošnja biti na donjoj granici predviđenog raspona.
Nakon što je sirova nafta izgubila sve dobitke potaknute viješću o smanjenju proizvodnje u Saudijskoj Arabiji, Chevron je pao za jedan posto, dok su padovi Shella i BP-a opteretili glavne europske burzovne indekse.
Na globalnim tržištima dionica vladala je oprezna atmosfera. S obzirom da se S&P 500 nalazi na rubu nove bikovske tržišne faze, ulagači imaju osjećaj da su tržišta, na valu uzbuđenja za umjetnom inteligencijom, prebrzo porasla.
"Naš stav prema dionicama je oprezan", izjavio je Steven Bell, glavni ekonomist za EMEA regiju u Columbia Threadneedle Investments, primjećujući da ta vrsta imovine ne izgleda jeftino i da su prognoze rasta zarada previše optimistične. "Ne očekujemo dramatičan pad, ali obveznice izgledaju privlačnije s obzirom na relativnu vrijednost."
U utorak nakon što je Europska središnja banka izvijestila da su očekivanja inflacije potrošača u eurozoni značajno opala u travnju, euro je oslabio, a njemačke obveznice su ojačale.
Na tržištima roba, pšenica je porasla nakon što je Ukrajina izjavila da su ruske snage uništile ogromnu branu na jugu zemlje, što je izazvalo bujicu poplavnih voda koja prijeti tisućama ljudi i predstavlja potencijalnu prijetnju opskrbi žitaricama Crnog mora. Cijene su u utorak porasle za tri posto, nastavljajući rasti od prošlotjedne najniže razine u posljednjih 30 mjeseci.
Australija je pak u utorak neočekivano povećala kamatne stope i ostavila mogućnost daljnjeg povećanja, što je potaknulo rast australske valute.
U Turskoj je, uslijed spekulacija o manjem intervencionizmu vlade na tržištima, lira pala jedanaesti dan zaredom, što je najduže razdoblje gubitaka u više od godinu dana.
Ključni događaji ove sedmice su: U srijedu objava podataka o kineskim deviznim rezerva i trgovini; američkoj trgovini i potrošačkim kreditima; odluke o kamatama u Kanadi te o zalihama sirove nafte EIA.
U četvrtak se očekuje objava BDP-a eurozone i Japana; odluke o kamatama u Indiji i Peruu te američkih veletrgovinskih zaliha i nezaposlenost.
Neke od glavnih promjena na tržištimau utorak su mali pomaci u vrijednostima indeksa S&P 500, Nasdaq 100, Dow Jones i MSCI World, dok je Stoxx Europe 600 porastao 0,1 posto.
Na valutnim tržištima Bloomberg Dollar Spot Index se malo promijenio, euro i britanska funta su pali za 0,3 posto, dok je japanski jen malo flukturiao oko vrijednosti 139,61 po dolaru.
Bitcoin je porastao 0,1 posto na 25.679,73 dolara, a Ether 0,5 posto na 1.814,12 dolara.
Prinos na američke desetogodišnje obveznice se malo promijenio na 3,68 posto, kao i prinos na britanske desetogodišnje obveznice (na 4,21 posto). Prinos na njemačke desetogodišnje obveznice je pao četiri bazna poena, na 2,34 posto.
Cijena zapadnoteksaške nafte je pala 2,3 posto, na 70,47 dolara po barelu. Futersi zlata su porasli 0,3 posto, na 1.980,30 dolara po unci.
--- Surađivali: Jason Scott, Joanna Ossinger, Matthew Burgess, James Poole, Tassia Sipahutar i Yongchang Chin.