Nakon snažnog rasta vrijednosti dionica prošlog tjedna početak novog donio je dozu suzdržanosti na američke i europske burze. Američki dionički indeksi krenuli su u ponedjeljak blago prema dolje, a iako je trgovanje tijekom dana bilo relativno pozitivno na europskim burzama pred kraj se na njih preselio pesimizam s američkih tržišta gdje su investitori odlučili unovčiti prošlotjedni rast.
Dow Jones indeks je skliznuo za 0,2 posto na 31.438 bodova, a vrijednost S&P 500 indeksa smanjena je u ponedjeljak za 0,3 posto na 3900 bodova. Tehnološki Nasdaq zabilježio je najoštriji pad, od 0,7 posto te je kraj trgovanja dočekao na razini od 11.525 bodova. Sva tri indeksa na pragu su da zabilježe dva uzastopna negativna kvartala po prvi puta još od 2015. godine.
S približavanjem kraja drugog tromjesečja investitori su krenuli prilagođavati vlastite portfelje. "Mnogi menadžeri će ovog tjedna prilagođavati portfelje, što bi moglo značiti više volatilnosti", komentirao je Fawad Razaqzada, tržišni analitičar u financijskoj kompaniji City Index i na portalu forex.com. "Tvrdnje da smo dotaknuli dno negativnog tržišta mogle bi biti pogrešne, a profitiranje na padajućem trendu nije tako atraktivno kao što je bilo kad su tržišta bila na višim razinama", dodao je.
Tehnološke kompanije
Među pojedinim dionicama loš dan su imale velike tehnološke tvrtke poput Amazona, Microsofta i Alphabeta, matične tvrtke tražilice Google. One su najosjetljivije na kretanje kamatnih stopa na tržištu. S druge strane rastuća cijena nafte ohrabrila je investitore u energetske tvrtke, a dobar dan su imale i dionice proizvođača poluvodiča i dionice tvrtki transportnog sektora.
Objavljeni podaci o narudžbama za proizvodnju trajne robe u Sjedinjenim Američkim Državama i dozvola za gradnju kuća ugodno su iznenadili tržište koje ovog tjedna još iščekuje i podatke o kretanju američkog bruto domaćeg proizvoda te inflacije u eurozoni.
Nakon zatvaranja redovnog trgovanja Bank of America je objavila rast dividendi, a iz banke Morgan Stanley su priopćili da će kupiti i do 20 milijardi dolara vlastitih dionica na tržištu. Oba poteza tumače se kao odgovor na odlične rezultate koje su banke postigle na ovogodišnjim stres-testovima.
Proizvođač sportske opreme Nike je objavio rezultate koji su bili iznad očekivanja analitičara.
Na raspoloženje investitora utječe niz faktora – od agresivnih poteza Saveznih rezervi preko prijeteće recesije do neugodne inflacije. Kristen Bitterly iz tvrtke Citi Global Wealth Management drži da se tržište neće čvršće okrenuti rastu dok god nije sigurno da će SAD izbjeći recesiju, "a još uvijek nismo na toj poziciji".
Nužna doza realizma
Na Wall Streetu se može čuti da bi optimizmu oko korporativnih rezultata trebala malo veća doza realizma. Podaci Bloomberga pokazuju da analitičari očekuju da će dobit kompanija čije se dionice nalaze u indeksu S&P 500 biti 10,7 posto viša, dok su prije mjesec dana očekivali 10-postotni rast, a početkom godine 8,7 posto.
Označimo li raspon od 1 do 5 tako da 5 znači kupnju dionica, a 1 prodaju – analitičari sada u prosjeku daju ocjenu 4, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg. To je najviša razina još od 2002. godine.
"Nalazimo se daleko od gledanja na situaciju na način da su se investitori odrekli ulaganja u dionice u znatnom iznosu kao što je to obično na dnu negativnog trenda", kazao je Matt Maley, glavni analitičar za tržišta tvrtke Miller Tabak. "Investitori bi očekivani rast na burzama dionica trebali gledati kao na priliku da zarade nešto novca i postanu defanzivni".
Prije nego što se na njih prelio pesimizam s američkih burzi, europska su tržišta u ponedjeljak bilježila solidan rast. FTSE indeks londonske burze porastao je za 0,7 posto na 7258 bodova, dok je frankfurtski DAX ojačao za pola postotka na 13.186 bodova.
Cijena nafte raste
Pariški CAC je kraj trgovanja ipak dočekao s minusom i to od 0,4 posto. Na vrijednost tog indeksa utjecao je pad dionica proizvođača luksuzne robe jer je dio analitičara srezao svoje preporuke za te dionice.
Na drugim europskim burzama dobro raspoloženje ulagača kreirao je trend na tržištu sirovina, kao i labavljenje protuepidemijskih mjera u Kini što je malo smanjilo strahovanja oko kretanja druge po veličini svjetske ekonomije.
Cijena sirove nafte je, nakon pada krajem prošlog tjedna, ponovo krenula prema gore. U utorak ujutro na tržištima se njome trgovalo u rasponu od oko 111 dolara (205,35 KM) za WTI, te 116,5 dolara (215,53 KM) za barel Brent nafte.