Oprezni optimizam obilježio je trgovanje na američkim burzama posljednjeg dana tjedna, ali i takav je bio dovoljan za rast dioničkih indeksa na najviše razine još od prvog dijela prošle godine. Glavne razloge za njihov rast treba tražiti u ohrabrujućim podacima s tržišta rada, ali i u informacijama o oporavku povjerenja potrošača.
Stopa nezaposlenosti u Sjedinjenim Američkim Državama pala je u studenom na 3,7 posto, a podaci tamošnjeg ministarstva rada pokazali su rast broja radnih mjesta i prosječnih plaća iznad očekivanja. Ove informacije idu u prilog tzv. mekom prizemljenju ekonomije umjesto oštre recesije.
Dionički indeks S&P 500 ojačao je za 0,4 posto, dok je tehnološki Nasdaq porastao za pola postotka. S&P je time zaključio i šesti uzastopni tjedan rasta što mu je najdulji takav niz još od studenog 2019. godine. Na sadašnjim razinama S&P 500 je posljednji puta bio u ožujku 2022. godine, no vrijednost mu je još uvijek četiri posto niža od povijesnog rekorda s kraja 2021. godine.
Indeks Nasdaq je u petak zaključen na najvišoj razini od lanjskog travnja, a vrijednost mu je za desetak posto niža od povijesnog rekorda, također s kraja 2021. godine. Dow Jones je u petak porastao 0,4 posto.
U petak su objavljeni podaci o raspoloženju američkih potrošača koje je u prosincu poraslo više od očekivanja. Time je ujedno prekinut i četveromjesečni niz pada tog povjerenja.
Novi podaci promijenili su i očekivanja investitora o kretanju referentnih kamatnih stopa. Ulagači su dosad očekivali prvo rezanje kamata Saveznih rezervi u ožujku iduće godine, no podaci s tržišta pokazuju da se ta očekivanja pomiču prema svibnju. Monetarno vijeće Feda se posljednji puta ove godine sastaje u utorak i srijedu.