Američke i europske dionice zaključile su ovotjedno trgovanje s rastom koji je, nakon pozitivnog pomaka u petak, posebno bio izražen na američkim burzama. S&P 500 indeks je u petak ojačao 3,1 posto te time svoj tjedni rast povećao na čak 6,5 posto i kraj trgovanja dočekao na razini od 3912 bodova. Još bolji rast zabilježio je tehnološki Nasdaq indeks koji je na tjednoj razini ojačao čak 7,5 posto te je u petak zaključen na 11.608 bodova. Dow Jones indeks je, pak, kraj trgovanja dočekao na razini od 31.501 boda što je bilo 5,4 posto više nego tjedan dana ranije.
Nešto slabije, ali ipak pozitivne rezultate imale su europske burze. Londonski FTSE je u petak bio 2,7 posto viši nego sedam dana ranije, a pariški CAC je zabilježio rast od 3,2 posto. Jedina iznimka među najvećim europskim burzama bio je frankfurtski DAX indeks koji je na tjednoj razini ostvario minimalni pad od 0,1 posto te kraj trgovanja dočekao na 13.118 bodova.
Vodeća svjetska tržišta tako su preokrenula trotjedni negativan trend koji ih je obilježio uslijed straha investitora od mogućeg daljnjeg zaoštravanja monetarnih politika u borbi s inflacijom. Ulagači su u petak bili nešto optimističniji iz više razloga. Na tržištima sirovina posljednjih dana došlo je do blagog pada cijena što upućuje na mogući pad inflacije u budućnosti.
Prognoze očekivane dugoročne inflacije objavljene u petak također nisu bile tako loše kao što se prvotno strahovalo, a američke ulagače je utješio i predsjednik Savezne banke iz St. Louisa James Bullard koji je kazao da su strahovanja oko recesije u Sjedinjenim Američkim Državama pretjerana. Iz Međunarodnog monetarnog fonda također se u petak moglo čuti da će SAD "zamalo" izbjeći recesiju.
Mada je ranije ovog tjedna predsjednik Saveznih rezervi Jerome Powell najavio potpunu predanost suzbijanju inflacije, dio investitora je iz ostalih njegovih komentara iščitao spremnost središnje banke da u donošenje budućih odluka o monetarnoj politici uključi i vjerojatnost recesije.
"U posljednjih nekoliko dana smo vidjeli pozitivne pomake na burzama i to je znak da bi širi negativan trend na tržištu mogao kraće trajati", napomenula je Sylvia Jablonski, glavna izvršna direktorica inveticijsko-savjetničke tvrtke Defiance ETFs. "Činjenica da su sastanci Feda iza nas i da se ne očekuju nikakve izjave, te ako se ne pojave neke dodatne loše vijesti, pozitvan trend bi se mogao nastaviti još nekoliko dana", dodala je. No, pravi indikator će biti sezona objave poslovnih rezultata, drži Jablonski.
Drugi analitičari i komentatori još uvijek čekaju vidjeti kako će na posljednje ekonomske podatke reagirati tržišta obveznica.
Volatilnost obveznica
"Volatilnost na tržištu vrijednosnica s fiksnim prinosom je bila viša nego na dioničkim tržištima", komentirao je John Flahive, čelnik odjela za investicije u vrijednosne papire s fiksnim prinosom u kompaniji BNY Mellon Wealth Management. "To je ono što je temelj nesigurnosti cijelog tržišta kapitala, i jedan od katalizatora potrebnih da bi se na neki način smirilo tržište dionica, bi stvarno bilo da se prvo smire tržišta obveznica."
Cijena sirove nafte u petak je blago krenula prema gore, no na tjednoj razini i dalje bilježi negativan trend i to drugi tjedan za redom. Barelom Brent nafte u petak se trgovalo po 113 dolara (210 KM), dok se cijena WTI nafte kretala oko 107,5 dolara (199, 78 KM) za barel. No, cijena bakra na burzi u Londonu i dalje je 25 posto niža nego u ožujku i nalazi se na najnižoj razini još od veljače 2021. godine.
"Čini se da je Fed barem privremeno uspio" u svojoj misiji da malo ohladi pregrijanu ekonomiju, napisao je u poruci klijentima Lewis Grant, viši menadžer portfelja u investicijskoj kompaniji Federated Hermes. "Cijene sirovina spustile su se sa svojih najviših razina zbog straha od recesije."
Pozitivne pomake ovog su tjedna zabilježile i azijske burze. Tokijski Nikkei indeks ojačao je dva posto, honkonški Hang Seng za još boljih tri posto, a vrijednost šangajskog burzovnog indeksa porasla je jedan posto na 3350 bodova.