Američke dionice četvrtak su završile u plusu, a indeks S&P 500 se blagim rastom od 0,06 posto dodatno približio povijesnoj granici od 5.000 bodova.
Nasdaq je skočio za 0,27 posto, dok je Dow Jones zabilježio minorni pomak od 0,08 posto.
Analitičari su optimistični po pitanju gospodarskih kretanja, a ako dugo planirano meko prizemljenje ekonomije SAD-a na kraju uspije, očekuju i solidan rast dioničkih indeksa.
"Naš osnovni scenarij i dalje favorizira meko prizemljenje, pri čemu će S&P 500 završiti godinu oko sadašnjih razina. Međutim, nedavni ekonomski podaci ukazali su na potencijal za razdoblje nastavka jačeg rasta, kroćenja inflacije i bržeg monetarnog popuštanja. U tom slučaju, vjerujemo da S&P 500 ima potencijal porasti na oko 5.300 bodova ove godine", kazala je za Bloomberg Solita Marcelli iz UBS Global Wealth Managementa.
Prinosi na američke 10-godišnje obveznice porasli su za tri bazna boda, na 4,15 posto, unatoč dobrom interesu za 30-godišnja izdanja, koji je rezultirao prodajom u iznosu od 25 milijardi dolara.
Zahtjevi za naknadama za nezaposlene u SAD-u pali su prvi put u tri tjedna, ukazujući na to da je tržište rada i dalje snažno. Taj podatak daje za pravo dužnosnicima Feda koji stalno upozoravaju da ne treba prerano srezati kamate.
Potvrdio je to i predsjednik Feda u Richmondu Thomas Barkin istaknuvši da moraju biti strpljivi po pitanju rokova za početak spuštanja kamatnih stopa.
Bitcoin se kretao oko razine od 45.000 dolara, a cijena nafte je porasla nakon što je izraelski premijer Benjamin Netanyahu odbacio potencijalni prekid vatre u ratu između Izraela i Hamasa. Konkretno WTI nafta je skočila za 3,1 posto, na 76,14 dolara za barel.