Nakon napetih desetak dana ponedjeljak je donio olakšanje na američke burze nakon što je tijekom vikenda dogovoreno preuzimanje švicarske banke Credit Suisse. Banku će za tri milijarde franaka preuzeti njen konkurent UBS, a čini se da je dogovor barem privremeno umanjio nemir na globalnim financijskim tržištima.
Američki investitori su iskazali oprezni optimizam koji je rezultirao u blagom rastu burzovnih indeksa. Indeks S&P 500 je porastao za 0,9 posto na 3951,57 bodova, dok je najskromniji porast ostvario indeks tehnoloških dionica Nasdaq, koji je ojačao za 0,4 posto na zaključnih 11.675,54 bodova. Dow Jones je kraj trgovanja u ponedjeljak dočekao na razini od 32.244,58 bodova, što je 1,2 posto više nego krajem prošlog tjedna.
Kolaps dviju američkih banaka prije desetak dana – Silicon Valley banke i Signature banke – uzdrmao je tržišta i doveo do rasta zabrinutosti u vezi s potencijalnim domino-efektom prema drugim bankama. Švicarska banka Credit Suisse već neko vrijeme muku muči sa stabilizacijom poslovanja, a tržišta nisu bila uvjerena tvrdnjama da nema problema s likvidnošću. Dogovoreno preuzimanje uz obećanje švicarske središnje banke o tome da je na raspolaganju i dodatnih 100 milijardi franaka likvidnosti bude li to potrebno konačno je malo primirilo investitore.
Ulagači se sada okreću sastanku Vijeća za otvoreno tržište američkih Saveznih rezervi. Alat FedWatch, koji prati trgovanje financijskim instrumentima, pokazuje da tržište procjenjuje da postoji oko 72 posto šanse za rast referentnih kamatnih stopa za 25 baznih bodova, dok ostatak tržišta drži da neće doći do rasta kamata. Prije problema na tržištu mnogi su smatrali da postoji šansa i za rast od 50 baznih bodova, no sada se to više ne očekuje.