Zabrinutost u vezi s recesijom i dalje loše utječe na raspoloženje američkih ulagača, zbog čega su i u srijedu nastavljeni negativni trendovi na tamošnjim burzama. Indeks S&P 500 skliznuo je za 0,2 posto na zaključnih 3.933,92 boda, dok je tehnološki Nasdaq kraj trgovanja dočekao na 10.958,55 bodova, što je za pola postotka manje nego dan ranije. Indeks Dow Jones je bio minimalna iznimka sa simboličnim rastom od tek 1,58 bodova pa je zaključen na razini od 33.597,92 boda.
Pad vrijednosti Nasdaq indeksa dijelom je posljedica pada cijena dionica Applea i Tesle. Appleova dionica je kraj dana dočekala na 1,4 posto nižoj vrijednosti nakon što su analitičari investicijske banke Morgan Stanley procijenili da će kompanija isporučiti manje mobitela nego što je ranije planirano. Dionica Tesle, pak, i dalje je pod pritiskom najavljene smanjene proizvodnje. U srijedu joj je cijena pala za dodatnih 3,2 posto, što je ukupan gubitak od početka tjedna povećalo na više od deset posto.
Uz tehnološke dionice srijeda je bila bolna i za kompanije iz energetike. Na vrijednost dionica utječe pad cijene sirove nafte, koja se spustila na najnižu ovogodišnju razinu. Nesigurnost u vezi sa smjerom globalne ekonomije utječe na očekivanu potražnju za energentima.
Zabrinutost američkih ulagača u vezi s tim da bi Savezne rezerve mogle nastaviti svoju restriktivnu politiku povećala se posljednjih dana nakon što su ekonomski podaci s tržišta rada i tržišta usluga ukazali na otpornost američke ekonomije usprkos rastućim kamatnim stopama. Ulagači će s pažnjom pratiti objavu dodatnih pokazatelja prije nego što 14. prosinca Savezni odbor za otvoreno tržište donese novu odluku o kamatnim stopama.
U ovom trenutku ekonomisti očekuju da će se na sastanku donijeti odluka o daljnjem podizanju kamatnih stopa za 50 baznih bodova na raspon od 4,25 do 4,50 posto. U prosjeku analitičari očekuju da bi kamatne stope mogle dosegnuti maksimum od 4,93 posto u svibnju iduće godine. Na investitore su posljednjih dana djelovale i izjave čelnika velikih banaka poput Goldman Sachs, JPMorgan Chase i Bank of America, koji smatraju da se pred američkom ekonomijom vjerojatno nalazi blaga do srednja recesija.