Akcije u Aziji i američki fjučersi porasli su u ponedeljak nakon što je Kina ublažila mere protiv virusa, a Vol strit je zabilježio najbolju nedelju od novembra 2020.
Akcije u Japanu i Hong Kongu su predvodile rast. Ugovori na Nasdaq 100 su porasli za više od 1 odsto, a fjučersi indeksa S&P 500 su takođe rasli, što je znak da će dobici mogu trajati još neko vreme. S&P 500 je izbrisao svoje gubitke iz maja i prekinuo je niz od sedam nedeljnih padova dok su institucionalni investitori rebalansirali portfelje pred kraja meseca. Evropski ugovori su porasli.
Kineski juan bio je bolji od očekivanja nakon što je ova država prijavila manje slučajeva kovida 19 u Pekingu i Šangaju. To je podstaklo vladu da ublaži neke od strogih kontrola virusa kako bi stimulisala pad rasta. Kineske akcije su skromnije rasle a planovi ponovnog otvaranja su pomogli nekim sektorima poput potrošnje i putovanja.
Dolar je pao treći dan zaredom u odnosu na glavne konkurente jer su utočišta investitora izgubila svoju privlačnost zbog poboljšanog raspoloženja. Nafta je trgovala blizu 116$ po barelu jer Evropska unija nije uspela da se dogovori o revidiranom paketu sankcija Rusije. Nije se trgovalo američkim državnim obveznicama vezanim za keš zbog praznika Dana sećanja u SAD.
"Mi smo usred rasta tržišta medveda (engl. bear market)", rekao je Mahjabeen Zaman, šef stručnjaka za investicije Citigroup Australia za Bloomberg Televiziju. "Mislim da će tržište biti ograničeno na trgovanje u rasponu dok pokušava da shvati koliko brzo dolazi ta recesija ili koliko brzo se inflacija smanjuje." Ona je dodala da će prinosi američkih državnih obveznica dostići vrhunac ove godine.
Trgovci će kasnije ove nedelje gledati podatke o američkim platama kako bi procenili kako će Federalne rezerve zaoštravati monetarnu politiku u pokušaju da obuzdaju inflaciju. U međuvremenu, FED će od srede početi sa smanjivanjem bilansa od 8,9 biliona dolara.
Na drugoj strani sveta, referentna vrednost uglja u Aziji je porasla na najviši nivo u istoriji dok je Indija krenula da kontroliše isporuke, smanjujući ponudu u regionu.
Evo nekoliko ključnih događaja koje možete pratiti ove nedelje:
- Američka tržišta su zatvorena za Dan sećanja u ponedeljak- Lideri EU započinju dvodnevni specijalni sastanak u ponedeljak u Briselu na kojem su na dnevnom redu rat u Ukrajini, odbrana, inflacija, energija i sigurnost hrane
- Kineski PMI podaci utorak
- Inflacija u evrozoni u utorak
- Federalne rezerve će u sredu početi sa smanjivanjem bilansa od 8,9 biliona dolara
- FED je u sredu objavljuje svoj izveštaj o regionalnim ekonomskim uslovima (engl. Beige Book)
- Predsednik FED-a Njujorka John Williams i predsednik FED-a Sent Luisa James Bullard govore na odvojenim događajima u sredu
- Virtuelni sastanak OPEC+ u sredu
- Predsednica FED-a Klivlenda Loretta Mester razgovara u četvrtak o ekonomskim prognozama
- Majski izveštaj o zapošljavanju u SAD-u u petak
- Organizacija UN-a za hranu i poljoprivredu u petak objavljuje svoj mesečni indeks cena hrane u trenutku najveće zabrinutosti oko globalnih zaliha
- Neki od glavnih kretanja na tržištu:
Akcije:
- Fjučersi na S&P 500 porasli su za 0,9 odsto u 7:20 ujutro u Londonu. S&P 500 porastao 2,5 odsto
- Fjučersi Nasdaqa 100 su porasli za 1,5 odsto. Nasdaq 100 porastao 3,3 odsto
- Indeks Topix je porastao 1,9 odsto
- Australijski indeks S&P/ASX 200 napredovao za 1,5 odsto
- Indeks Hang Seng dobio 2 odsto
- Shanghai Composite Index porastao 0,4 odsto
- Fjučersi na Euro Stoxx 50 porasli za 0,8 odsto
Valute:
- Bloomberg Dollar Spot Index je pao za 0,2 odsto
- Japanski jen je bio na 127,08 za dolar
- Ofšor juan bio je na 6,6634 za dolar, što je porast od 0,9 odsto
- Evro je porastao 0,2 odsto na 1,0757 dolara
Obveznice:
- Prinos na 10-godišnje američke državne obveznice opao je za jedan bazni poen na 2,74 odsto u petak
- Prinos australijskih 10-godišnjih obveznica iznosio je 3,26 odsto
Sirovine:
- Nafta West Texas Intermediate porasla je 0,8 odsto na 116 dolara po barelu
- Zlato je koštalo 1.861,74 dolara za uncu, što je porast od 0,4 odsto