Jačanje vrijednosti dionica u Europi započeto prošle sedmice nastavilo se u ponedjeljak i vodeći berzanski indeksi završili su trgovanje rastom. Prinosi od obveznica, s druge strane, imali su loš dan - naročito u Velikoj Britaniji.
Optimizam investitora nije opao uprkos ponovnom najavljivanju daljnjeg pooštravanja monetarne politike. Naime, član izvršnog odbora Europske centralne banke (ECB) Martins Kazaks rekao je da bi povećanje kamatnih stopa trebalo da se nastavi i sljedeće godine - a ekonomisti sve više očekuju da će eurozona tada biti usred recesije.
Razlog dugotrajnog oštrog stava, prema riječima letonskog zvaničnika, jeste to što će visoka inflacija vjerovatno potrajati uprkos padu. Podržava povećanje od 75 baznih bodova ovog mjeseca i još 50 ili 75 na završnom sastanku u decembru, u zavisnosti od podataka i prognoza u vezi sa cijenama.
"Imajući u vidu trenutni trend, ne vidim potrebu za pauzom nakon toga", rekao je Kazaks u intervjuu u Washingtonu.
A iz Banke Engleske (BoE) danas su pokazali rješenost da uvjere investitore da imaju načina da pruže podršku tržištu, čak i poslije prošlosedmičnog završetka izvanrednog programa otkupa obveznica. Iz centralne banke Ujedinjenog Kraljevstva potvrdili su da je program, zamišljen kao sredstvo za osiguranje dovoljne likvidnosti penzionih fondova koji su se našli u problemu, zaista i završen u petak, kako je planirano. Istakli su da postoji još nekoliko mehanizama preko kojih investitori mogu da dođu do keša u momentima kada tržište grca. Saopštenje je trebalo da umiri investitore koji su rasprodali britanske državne obveznice i funtu u sedmicama koje su uslijedile nakon najave kratkoročnog "mini" budžeta premijerke Liz Truss, koji je na kraju poništen.
Podsjetimo, britanski ministar financija Kwasi Kwarteng smijenjen je prošle sedmice, poslije manje od šest sedmica na toj dužnosti. On je tako postao ministar financija s najkraćim stažom od 1970. godine i već četvrti smijenjeni ministar u četiri mjeseca. Presudila su mu velika smanjenja poreza koja su izazvala kolaps na financijskim tržištima, u kojima su državne obveznice i funta doživjele veliki pad vrijednosti. Kwartenga je na mjestu ministra financija naslijedio Jeremy Hunt, a on je, tri dana pošto je imenovan, odustao od većine poteza za smanjenja poreza svog prethodnika i najavio korekciju programa energetske podrške.
Istaknute ličnosti iz poslovnog svijeta pozvale su ranije u toku dana Truss da se povuče s mjesta premijerke nakon što je bila primorana da odustane od skoro svih svojih ekonomskih politika.
Prinosi na desetogodišnje britanske obveznice zabilježili su oko 18 sati oštar pad od 36 baznih poena, na razinu od 3,967 posto. Prinosi od desetogodišnjih njemačkih obveznica pali su za manje od jednog baznog poena, na 2,226 posto.
Uprkos turbulencijama, londonski FTSE 100 je na zatvaranju trgovanja ojačao za 0,90 posto, dok je frankfurtski burzanski indeks DAX porastao za 1,70 procenata. Također, francuski CAC 40 je skočio za 1,83 posto, a madridski indeks IBEX 35 narastao je za čak 2,37 posto. Vrijednost europskih kompanija, izražena kroz indeks Stoxx 600, ojačala je za 1,83 posto.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
0,9842 USD
+0,012 +1,23%
vrijednost na početku trgovanja
0,9719
posljednja zaključna vrijednost
0,9722
promjena od početka godine
-13,9578%
dnevni raspon
0,97 - 0,98
raspon u 52 nedjelje
0,95 - 1,17
Euro je trgovan na razini od 0,9841 dolara za jedan euro, što je rast od 1,22 procenata. I britanska funta je skočila - za 2,20 posto, bilježeći vrijednost od 1,1429 dolara.