Indeks tehnoloških dionica Nasdaq u ponedjeljak je zaključen na najnižem nivou još od vrhunca pandemijske krize u julu 2020. godine, što je samo jedan odraz lošeg početka sedmice za američke dionice. Zaključna vrijednost Nasdaqa u ponedjeljak je iznosila 10.542,10 bodova, jedan posto niže nego krajem prošle sedmice.
Negativan trend pratili su i ostali indeksi. Dow Jones je oslabio za trećinu postotka na 29.202,88 bodova, dok je S&P 500 kraj trgovanja dočekao na tri četvrtine postotka nižoj vrijednosti od 3.612,39 bodova.
Razlozi za pesimizam investitora, posebno u tehnološkom sektoru, leže u očekivanju da će daljnji rast kamatnih stopa pogoditi poslovanje tih kompanija. Na njih bi dodatni utjecaj mogle imati najnovije mjere vlade predsjednika Joea Bidena. Krajem prošlog tjedna američke vlasti uvele su nove restrikcije na proizvode u industriji poluvodiča.
Mjerama se onemogućava prodaja pojedinih vrsta procesora Kini, proizvedenih bilo gdje u svijetu uz pomoć američke tehnologije. Dionice tvrtke Nvidia spustile su se za 3,4 posto, Intel je skliznuo za dva posto, AMD za 1,1 posto, a ništa bolje nisu prošle ni druge tehnološke dionice poput Microsofta, koji je skliznuo za 2,1 posto ili Amazona, čije su dionice u ponedjeljak izgubile 0,8 posto vrijednosti.
Iako se ovih dana među kreatorima monetarne politike u vrhu Saveznih rezervi mogu čuti komentari kako se posljedice zaoštravanja monetarne politike počinju osjećati u ekonomiji, koja možda usporava i po višoj stopi nego se očekivalo, puni uticaj visokih kamatnih stopa neće se vidjeti još mjesecima. Charles Evans, čelnik Banke saveznih rezervi iz Chicaga, i dalje podržava nastojanja centralnih monetarnih vlasti da obuzdaju inflaciju. Evans smatra da je to moguće i uz izbjegavanje recesije.
Pesimizam ulagača proizlazi i iz procjena finansijskih rezultata kompanija ostvarenih u trećem kvartalu. Dok su analitičari još početkom jula procjenjivali da će sveukupna dobit kompanija čije se dionice nalaze u sastavu S&P 500 indeksa porasti 11,1 posto u odnosu na isto razdoblje lani, procjena tog porasta u međuvremenu je snižena na 4,1 posto. Sezona objave poslovnih rezultata trebala bi započeti krajem ove sedmice s rezultatima nekih banaka.
Ulagači će ovog tjedna iščekivati i podatak o kretanju inflacije kako bi procijenili u kojem bi smjeru dalje mogla ići američka monetarna politika.