Američke burze u petak su zaključile trgovanje uz gubitke i time zatvorile i treće uzastopno gubitaško tromjesečje. Dow Jones je u petak izgubio 1,7 posto vrijednosti te se zaustavio na razini od 28.725,51 boda. U odnosu na početak godine vrijednost mu je 21 posto niža. S&P je gotovo 25 posto niži nego je bio početkom godine, a u petak je skliznuo 1,5 posto. Isti takav gubitak zabilježio je i tehnološki Nasdaq koji se sada nalazi na gotovo trećinu nižoj vrijednosti u odnosu na onu kojom je započeo godinu.
Tri uzastopna kvartala gubitaka je najdulje takvo razdoblje još od 2008. za S&P 500 i Nasdaq indekse, dok je Dow Jonesu ovo najdulje takvo razdoblje u posljednjih sedam godina. Raspoloženje investitora i dalje diktiraju očekivanja agresivne monetarne politike Saveznih rezervi, što ostavlja malo nade u skori gospodarski uzmah. Podaci objavljeni u petak nisu pružili puno utjehe. Iako američki potrošači nastavljaju trošiti novac, cijene koje plaćaju su sve više, što u konačnici znači da kreatori monetarne politike neće uskoro razmišljati o popuštanju u dizanju referentnih kamatnih stopa.
Na burzama su u petak od gospodarskih sektora rasle jedino dionice u sektoru nekretnina, dok su najveće gubitke bilježile dionice komunalnih i tehnoloških kompanija. Dionice Applea su izgubile tri posto vrijednosti, Microsoft je skliznuo dva posto, a Intel 2,3 posto.
Financijski rezultati kvartala koji je završio u petak počet će se objavljivati za nekoliko tjedana, a očekivanja analitičara su sve pesimističnija. Oni sada procjenjuju da će tvrtke čije se dionice nalaze u sastavu indeksa S&P 500 na godišnjoj razini ostvariti ukupan rast zarade od 4,5 posto, dok je ta procjena početkom kvartala iznosila 11,1 posto.