Novi tjedan nije donio promjenu raspoloženja ulagača na američkim burzama, gdje je u ponedjeljak nastavljena prošlotjedna rasprodaja dionica. Dow Jones indeks, koji se u petak spustio na najnižu razinu još od studenog 2020. godine, nastavio je svoj pad te se u ponedjeljak spustio za dodatnih 1,1 posto na zaključnu razinu od 29.260,81 boda.
Sličan trend zabilježili su i S&P 500 indeks, koji je kraj dana dočekao na 3655,04 bodova, za jedan posto manje nego u petak, te tehnološki Nasdaq indeks, čija se vrijednost spustila za 0,6 posto na 10.802,92 boda.
Razlozi za loše raspoloženje investitora leže primarno u namjerama dužnosnika Saveznih rezervi, koji su u ponedjeljak dali do znanja da ih povećana volatilnost na svjetskim burzama, prisutna u posljednje vrijeme, neće odvratiti od nastavka dizanja kamatnih stopa kako bi se smirila inflacija. Svjetska tržišta novca i kapitala, ionako već uzburkana, u petak su se dodatno zanjihala nakon što je nova britanska vlast premijerke Liz Truss dala do znanja u kojem će smjeru ići njena ekonomska politika.
Vijesti su rezultirale u rasprodaji britanskih državnih obveznica i padu vrijednosti britanske funte, što je nastavljeno i u ponedjeljak. Funta je tako u ponedjeljak dosegnula povijesno najnižu razinu u odnosu na američki dolar koji je, pak, dotaknuo svoju najvišu vrijednost u posljednja dva desetljeća u odnosu na košaricu šest valuta.
Funta se u jednom trenutku spustila na razinu od 1,0327 američkih dolara, a ekonomisti sada procjenjuju da postoje sve veće šanse da se te dvije valute nađu u paritetu. Pad funte prouzročen je namjerama britanskih vlasti da srežu poreze, zbog čega će na drugoj strani morati povećati zaduživanje i to po najvećoj stopi u posljednjih pedeset godina.
Jeftini nafta i zlato
Osim burzi vrijednosnica ulagači nisu mogli naći utjehu ni na tržištu nafte, gdje je cijena barela u ponedjeljak skliznula na najnižu razinu u posljednjih devet mjeseci. Barelom WTI nafte se u jednom trenutku trgovalo i ispod cijene od 76,50 dolara, a u utorak ujutro cijena joj je tek za dolar viša. Cijena zlata također je pala na najnižu razinu u posljednje dvije i pol godine. Uncom zlata trgovalo se oko razine od 1.625 dolara, što je cijena po kojoj je zlato posljednji put prodavano u travnju 2020.
Ulagači i dalje strepe koliko će daleko ići usporavanje ekonomije radi rasta kamatnih stopa, a raspoloženje bi im se moglo popraviti tek ako se pojavi nešto više vijesti o stagnaciji ili padu cijena što bi, barem u doglednom roku, moglo značiti i popuštanje monetarne politike.