Budućnost vještačke inteligencije (AI) mogla bi da se kreira na Bliskom istoku. U moru vijesti, intervjua i analiza o brojnim spoljnopolitičkim krizama koje utiču na svjetsku ekonomiju - od rata u Ukrajini, preko Trumpovog rata carinama s Evropskom unijom i Kinom, do raketnih napada Huta na brodove u Crvenom moru - skoro ispod radara šire javnosti prošle su informacije, pa čak i iz Bijele kuće, koje su pokazatelji velikog pomaka Zalivskih zemalja u njihovoj ambiciji da u budućnosti postanu centar nove globalne ekonomije zasnovane na vještačkoj inteligenciji (AI).
Prvobitna saznanja agencije Reuters potvrdila je i Bijela kuća: Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) uložiće 1.400 milijardi dolara u Sjedinjene Države u narednih 10 godina.
"Ovaj novi plan će znatno povećati postojeće ulaganja UAE u američku privredu, i to u AI infrastrukturi, poluprovodnicima, energetici i američkoj proizvodnji", saopštila je Bijela kuća, nakon što je predsjednik SAD-a Donald Trump u Ovalnom kabinetu primio šeika Tahnoona bin Zayeda Al Nahyana, sina osnivača UAE i aktuelnog savjetnika za nacionalnu bezbjednost ove zalivske zemlje.
Čitaj više

Ant Group i Jack Ma napreduju u AI uz kineske čipove
H800 je relativno moćan procesor i trenutno je SAD zabranio njegov izvoz u Kinu.
25.03.2025

Altman i Musk u utrci za tehnološku prevlast
Kako je došlo do razlaza između Altmana i Muska
11.03.2025

ChatGPT, Claude, Grok, Le Chat, Gemini - koliko koštaju i koliko su dobri
ChatGPT, Claude, Grok, Le Chat i Gemini su trenutno najnapredniji AI modeli, svaki sa svojim prednostima.
01.03.2025

Šta koči razvoj AI-ja u Evropi? Pitali smo stručnjaka u Amazonu
Evropske zemlje već godinama su na meti kritika po pitanju njihove produktivnosti i često se porede sa Sjedinjenim Američkim Državama za kojima kaskaju u tom pogledu.
24.02.2025
Partnerstvo UAE i SAD u razvoju AI-ja

Osim sa Trumpom, brat i zamjenik aktuelnog predsjednika UAE šeika Mohameda bin Zayeda Al Nahyana, u toku američke turneje susreo se s ključnim ljudima Trumpove administracije, ali i najbogatijim Amerikancima, koji su ujedno i presudne osobe za razvoj AI-ja, kojem je UAE proteklih godina izrazito posvećen. Konkretno, Tahnoon Bin Zayed Al Nahyan je na čelu imperije "teške" oko 1.500 milijardi dolara, koja obuhvata sve, od investicionih fondova i banaka do najveće AI kompanije na Bliskom istoku - G42. On nadgleda i rad državnog fonda Abu Dabija - ADQ - koji upravlja iznosom od oko 250 milijardi dolara, kao i MGX, državnu investicionu firmu za AI "tešku" oko 100 milijardi dolara.
"UAE ostaje posvećen jačanju svojih ekonomskih veza sa SAD ubrzavanjem ulaganja u vještačku inteligenciju, naprednu tehnologiju, infrastrukturu, energetiku i zdravstvo - ključne stubove za održivi rast i razvoj", napisao je na društvenoj mreži X zamjenik predsjednika UAE, koji ujedno predstavlja ključnog čovjeka koji radi na ambiciji UAE da u budućnosti postane ne samo centar, već i jedan od globalnih lidera u tehnologijama budućnosti, poput AI-ja, robotike i digitalne infrastrukture.
Iako njegov G42 ima investicije i u Kini, od povratka Trumpa u Bijelu kuću one su stavljene dijelom u drugi plan jer je akcenat stavljen na uspostavljanje još čvršćeg partnerstva sa SAD, koje je dosad tradicionalno bilo jako u oblastima kao što su odbrana i bezbjednost, a sada se širi na energetiku i te tehnologije.
Lobiranje kod Trumpa od prvog dana drugog mandata
Emirati su se već od prvog dana drugog Trumpovog mandata trudili da budu prvi saradnici. Tako da, kada je dan poslije inauguracije Trump najavio plan o ulaganju 100 milijardi dolara u AI infrastrukturu, MGX je tu već bio među ulagačima, kao što su OpenAI, Softbank Gropu i Oracle.
U ovom Trumpovom planu nazvanom Stargate, MGX iz Abu Dabija će doprinijeti sa sedam milijardi dolara, ali se pritom udružila s Microsoftom i američkom investicionom kućom Blackrock u ulaganju 30 milijardi dolara za izgradnju skladišta podataka i energetske infrastrukture. Osim toga, MGX je uložio i u kompaniju X Elona Muska, kao i u Databricks, jednu od najvrednijih američkih privatnih tehnoloških kompanija na svijetu specijalizovanih za klaud platforme i AI.
Samo nekoliko sati nakon prošlonedjeljnog sastanka u Bijeloj kući, ADQ je objavio novo ulaganje od 25 milijardi dolara u proizvodnju električne energije i AI projekte u SAD.
"Ovo je samo početak", rekao je za Bloomberg Hamad Al Hammadi, zamjenik generalnog direktora ADQ. "Nemamo problem da povećamo ulaganje ako se pojave mogućnosti."
Bloomberg
Sva ta ulaganja u SAD i sastanci s najvišim zvaničnicima su zapravo dio pokušaja predstavnika UAE da ubijede Amerikance da dobiju lakši pristup čipovima najnovije generacije i time počnu realizovanje svoje ambicije da u UAE, ali i u širem regionu Bliskog istoka i sjeverne Afrike, naprave regionalni centar za AI i nove tehnologije koji će pokretati buduću globalnu ekonomiju.
Konkretno, brat vladara UAE je samo jedan u nizu visokih stranih zvaničnika, ali i predstavnika velikih tehnoloških kompanija koje pokušavaju da ubijede Trumpovu administraciju da preispita aktuelnu američku globalnu strategiju zemlje za poluprovodnike, koju je donijela prethodna administracija.
Iako Trump dosad nije imao lijepih riječi o potezima Josepha Bidena, činjenica da Trumpova administracija priprema kontroverzan okvir za kontrolu razvoja AI širom svijeta sasvim moguće ukazuje na to da Trump možda nije voljan da ukine Bidenov propis kojim će uskoro stupiti na snagu ograničenje izvoza procesora za AI većini zemalja, zbog čega negoduju tehnološki giganti kao što je Nvidia.
Upravo na čipove koje proizvodi Nvidia računaju u UAE u svojim ambicijama da postanu regionalni centar. Kako je prenio Bloomberg, Trump je rekao da su njegove diskusije s delegacijom UAE uključivale načine da se izgradi partnerstvo "za unapređenje naše ekonomske i tehnološke budućnosti", ali je ostalo nejasno da li Abu Dabi može da računa da će biti izuzet iz ograničenja izvoza čipova.
Silicijumska dolina gubi u trci za sjedište AI infrastrukture?
A da snove o stvaranju budućnosti AI privrede na Bliskom istoku i širem regionu MENA nemaju samo u UAE već i u većini bogatih zalivskih zemalja, svjedoče i posljednja ulaganja. Katarska telekomunikaciona kompanija Ooredoo Group i američka firma za digitalizaciju Iron Mountain najavile su investiciju od milijardu dolara za pretvaranje regiona MENA u sjedište razvoja vještačke inteligencije.
Bloomberg
Iako su za zapadnu tehnološku elitu SAD i EU dugo bili sagledavani kao epicentri vještačke inteligencije i klaud infrastrukture, činjenica da se najveće svjetske AI kompanije suočavaju s manjkom računarskih kapaciteta, rastućim cijenama struje, koja je u velikim količinama neophodna za AI, kao i regulatornim uskim grlima, dovela je globalnu trku za AI infrastrukturu iz Silicijumske doline u pustinju.
Region MENA je primamljiv investitorima jer nudi od 40 do 60 odsto jeftiniju struju od Evrope, a vlade zalivskih zemalja izuzetno podržavaju digitalnu transformaciju i opstanak geopolitičke stabilnosti u tom regionu. Stoga ne čude ulaganja tehnoloških giganata u ovaj region.
Osim pomenute investicije u Kataru, u Saudijskoj Arabiji Amazon Web Services ulaže 5,3 milijarde dolara, a Microsoft u UAE 1,5 milijardi dolara. Ako se ta tendencija proširi na velike investicije u Kuvajtu, Omanu, Iraku i Tunisu, prema pojedinim procjenama, na Bliski istok bi moglo da se preseli mnoštvo zapadne infrastrukture budućnosti.
A to nije pitanje kratkoročnih profita, već geopolitike i geoekonomije. To je pitanje ko će kontrolisati dobar dio infrastrukture globalne privrede zasnovane na AI-ju i klaud tehnologiji.
Zbog toga izdašne investicije UAE u AI sektor u SAD nisu samo investicije, već strateška opklada arapske kraljevske porodice da će budućnost globalne ekonomije moći da se preseli u njihov region.