Evropske zemlje već godinama su na meti kritika po pitanju njihove produktivnosti i često se porede sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) za kojima kaskaju u tom pogledu. Kao glavni razlog za ovaj jaz stručnjaci obično navode kašnjenje digitalizacije, s akcentom na sektore clouda i sve popularnije vještačke inteligencije (engl. artificial intelligence - AI).
Prošlogodišnji izvještaj o konkurentnosti Evrope nekadašnjeg predsjednika Evropske centralne banke (ECB) Marija Draghija, koji je privukao dosta pažnje, upravo je adresirao ovaj problem, ističući da je oko 70 odsto ključnih AI modela od 2017. godine razvijeno u SAD-u, dok evropske kompanije imaju vrlo mali udio u ovoj oblasti. Dominacija na tržištu clouda još je izraženija - tri američka hiperskalar providera drže više od 65 odsto svjetskog tržišta clouda (kao i evropskog tržišta), dok najveći evropski provider pokriva svega dva odsto tržišta u Evropskoj uniji (EU).
O pokušajima Evrope da bude konkurentna u razvoju AI-ja i inovacijama u perspektivi razvoja jedne od najvećih kompanija na svijetu Amazon Web Services (AWS) za TV Bloomberg Adria govorila je Sasha Rubel, lider AWS za generativnu AI za region Evrope, Bliskog istoka i Afrike.
"Na marginama AI samita u Parizu predstavili smo izvještaj pod nazivom 'Otključavanje evropskog AI potencijala' u okviru kojeg navodimo da Evropa ima sve što je potrebno da bude konkurentna na polju AI-ja. Međutim, tri stvari je koče u tome", navela je Rubel.
Prva je, kako kaže, potreba za jasnijom regulativom. "Kompanije širom EU podijelile su s nama da često ne razumiju propise jer djeluju kao dijelovi puzle koji se stalno pomjeraju. Oko 68 odsto preduzeća navelo je da im je teško da razumiju svoje obaveze u okviru akta EU o AI-ju i da oko 40 odsto njihovih IT izdataka odlazi na usklađivanje s propisima. Kompanije su jasne, one žele jasan regulatorni okvir i međunarodne standarde da bi mogle da skaliraju svoje poslovanje."
Druga kočnica je nedostatak stručnosti. Prema riječima sagovornice, kompanije im kažu da imaju tehnologiju, znaju kojim izazovima žele da se pozabave, ali nemaju stručnost unutar firme da bi mogle tehnologiju da iskoriste na najbolji način.
Konačno, treća prepreka - koja je bila jedna od glavnih tema AI Action samita u Parizu - jesu investicije. "Kompanije svih veličina navode da su podsticaji javnog sektora, podrška vlada i investicije u oblasti rizičnog kapitala apsolutno ključni da bi se otključale mogućnosti startupa, koji su veoma važni za ekonomiju EU."
Depositphotos
Jedan od glavnih zaključaka izvještaja o evropskom potencijalu u pogledu AI-ja je prepoznavanje takozvane dvostruke ekonomije. Naime, startupi usvajaju AI bržim tempom nego što to čine velike kompanije. Oko 35 njih usvaja ovu novu tehnologiju da bi lansirali potpuno nove proizvode, dok se veće kompanije mahom fokusiraju na produktivnost i efikasnost.
Borba AI modela Bloomberg Adria nedavno je pisala o tome ko je vodeći u svijetu AI-ja. Ispostavilo se da OpenAI, Google, a odnedavno i DeepSeek, biju bitku za najbolje modele, dok se na nivou države borba vodi između Kine i SAD-a. |
"Izazov je da se osigura da firme svih veličina imaju neophodne alate i stručnost da pomjere fokus s produktivnosti i efikasnosti na transformaciju poslovanja i strateške inovacije. Takva dvostruka ekonomija postoji i kada se radi o usvajanju AI u javnom i privatnom sektoru. Ključno je ubrzati usvajanje AI u javnom sektoru, pogotovo kada se zna da su tri četvrtine firmi u EU apsolutno uvjerene da će AI u potpunosti transformirati njihovo poslovanje u predstojećim godinama", kazala je Rubel.
Istakla je da je AWS posvećen tome da osigura da firme i druge organizacije svih veličina mogu lako da koriste tehnologije. Kako je objasnila, oni rade na tri nivoa - na infrastrukturi, primjeni i uslugama, a sve u cilju da bi olakšali preduzećima koja možda nemaju AI stručnjake unutar kompanije.
"Ono što stalno čujem od kompanija raznih veličina, koje su naši klijenti, tri su stvari. Oni žele da budu u mogućnosti da izaberu model koji im najviše odgovara, žele kontrolu troškova, žele da plate za ono što će im biti od koristi i žele povjerljivost i zaštitu podataka. Ta tri stuba su ono na čemu mi zasnivamo naše cloud usluge, kao i naše AI usluge", rekla je Rubel.
Kada je riječ o javnom sektoru, ona vjeruje da vlade mogu da se približe građanima i bolje komuniciraju s njima pomoću AI-ja. "AI u okviru clouda otključava nevjerovatne ekonomske mogućnosti. Izvještaj AWS-a pokazuje da AI u cloudu može otključati do 433 milijarde evra dodatnog bruto domaćeg proizvoda (BDP) do 2030, ali je neophodno osigurati da kompanije imaju adekvatnu stručnost da bi mogle da upotrijebe tu tehnologiju", dodala je.
A ono na šta su veoma ponosni u AWS-u je to što podržavaju evropske inovatore svih veličina u njihovoj digitalnoj transformaciji, priznaje Rubel. "Jedna od stvari koje smo uradili kroz Amazon Bedrock je da osiguramo da im je izbor modela dostupan, ali i da organizacije i države raznih veličina mogu da iskoriste prednosti koje ova tehnologija nudi."
Sagovornica skreće pažnju i na to da se od raznih vlada može čuti da žele da razviju velike jezičke modele na lokalnim jezicima. "U Slovačkoj, recimo, radimo na razvoju velikog jezičkog modela na slovačkom jeziku da bi se pojedincima i građanima olakšao pristup podacima na njihovom jeziku. To je naš DNK, naša misija, da osiguramo da i javni i privatni sektor mogu lako da usvoje i iskoriste AI da bi se izborili s izazovima s kojima se suočavaju", zaključila je Rubel.