U jeku zaoštrenih odnosa između Pekinga i Washingtona, društvene mreže su postale bojno polje koje nije zaobišlo ni industriju luksuza. Korisnici TikToka iz Kine masovno objavljuju video-snimke iz fabrika koje, navodno, proizvode robu za neke od najpoznatijih američkih brendova — po cijenama koje su i do 95 posto niže od onih u maloprodaji u SAD-u.
Ovi snimci, često snimani direktno iz proizvodnih hala, imaju zajedničku poruku: Sve se i dalje pravi u Kini, samo vi to skupo plaćate zbog carina i brendiranja.
Svijet luksuza, nekada rezervisan za zatvorene krugove, ateljee i prestižne adrese Pariza, Milana, Londona i Ženeve, i prije Trumpovih carina suočavao se s izazovima digitalnog doba. TikTok, koji spaja proizvodnju, marketing i prodaju u jednoj aplikaciji, omogućava direktan pristup potrošačima — bez posrednika, bez brendova, bez carina.
Čitaj više

Oldtimeri zaobišli carinsku rampu
Vintage automobili stariji od 25 godina ipak neće podleći Trumpovoj carini od 25 posto.
14.04.2025

Stručnjaci savjetuju: Kako zaštititi portfelj u eri Trumpovih carina?
Čak i nakon 90-dnevne pauze, strah od recesije još uvijek je prisutan.
11.04.2025

Dok svijet drhti, susjedi tulumare – Trumpovi komšije kao da su s druge planete
Oni koji žive na bogatom ostrvu južne Floride kažu da je prerano reći da li će carine sa “Dana Oslobođenja”, koje su bile mnogo agresivnije nego što su mnogi investitori očekivali, predstavljati smjelu preraspodjelu globalne ekonomije — ili će se pokazati kao čisto ludilo.
13.04.2025

Da li superluksuzni Bugatti može izvući Porsche iz problema
Bugatti prodaje snove za milionere. Ipak, da li bi prodaja jednog od najprestižnijih imena bila pravi potez za jačanje imidža u svetu ultraluksuznih automobila za Porsche?
06.04.2025

TikTok drži Kinu u igri, ali vrijeme za prisilnu prodaju curi
I dalje otvoreno pitanje može li Kina pristupiti osjetljivim podacima.
02.04.2025

Šta promjene uvoznih carina u SAD-u donose luksuznim autima i kupcima
Malo vjerovatno da će u kratkom roku proizvođači moći da nadoknade pad prodaje u SAD otvaranjem novih tržišta.
06.04.2025
Za neke, ovo je evolucija globalne trgovine i demokratski odgovor na nedostižno visoke cijene i marže. Za druge, to je prijetnja vrijednostima koje su decenijama i vjekovima građene na zanatskoj preciznosti, vrhunskoj proizvodnji, ekskluzivnosti i storytellingu.
Sada, raskorak između luksuza kao simbola prestiža i luksuza kao proizvoda "made in China" nikada nije bio vidljiviji. A ono što se ranije dešavalo iza zatvorenih vrata OEM pogona, sada se emituje u realnom vremenu — viralno, sirovo i bez filtera.
Neki idu tako daleko da tvrde da su kineske vlasti omogućile legalnu prodaju proizvoda koji imitiraju američke marke — navodno kao kontraudar na trgovinske mjere SAD-a. Zvanična potvrda takve politike ne postoji, ali propagandni efekat ovih objava je veoma ubjedljiv.
"Zašto jednostavno ne naručite direktno od nas? Nećete vjerovati koje cijene nudimo", kaže jedna od influenserki koja prodaje torbe koje vizuelno podsjećaju na luksuzne modele vodećih zapadnih brendova.
U drugom snimku, TikTok kreatorka @LunaSourcingChina stoji ispred fabrike za koju kaže da proizvodi Lululemon joga helanke po cijeni od 5 do 6 dolara. U SAD-u se prodaju za više od 100 dolara. "Materijal i zanat su u suštini isti", kaže ona.
Bloomberg prenosi da je portparol kompanije Lululemon rekao da kompanija proizvodi oko tri posto svojih proizvoda u Kini i da su autentični proizvodi dostupni samo za kupovinu u Lululemon prodavnicama, na zvaničnim sajtovima brenda i kod autorizovanih partnera.
Iako je otpor prevashodno prema SAD-u, ni evropski luksuzni brendovi visokog kvaliteta nisu prošli bez publiciteta ovog tipa. To je razumljivo, jer kada govorimo o luksuzu, čak tri zemlje u top pet vodećih proizvođača luksuzne robe dolaze iz Evrope.
Francuska je dom najvećih luksuznih brendova kao što su Louis Vuitton, Chanel, Dior, Hermès, koji proizvode veliku većinu svojih proizvoda u Francuskoj.
Ta zemlja je ključna za proizvodnju i pakovanje luksuzne robe, zbog visokog nivoa zanatstva i tradicije.
Italija je lider u proizvodnji luksuznih kožnih proizvoda (torbice, obuća) s brendovima kao što su Gucci, Prada, Bvlgari, Versace, Dolce & Gabbana, Ferragamo. Ta zemlja je poznata po tradiciji obrade kože i visokom standardu kvaliteta.
Švajcarska je globalni centar za luksuzne satove, s brendovima kao što su Rolex, Patek Philippe, Audemars Piguet, Omega. Švajcarski satovi su simbol preciznosti, luksuza i tradicije. Međutim, kreatori sadržaja iz Kine na Tik Toku tvrde da se mogu pohvaliti savršenim tehnikama izrade upravo za neke od pomenutih brendova.
Činjenica je da većina kineskog učešća u proizvodnji luksuzne robe dolazi od OEM (skraćenica od Original Equipment Manufacturer). Proizvođač je kompanija koja proizvodi uglavnom dijelove gotovog proizvoda drugih brendova. Ovi proizvodi ili dijelovi često nose ime brenda koji ih prodaje, a ne ime OEM proizvođača. U videosnimcima kineski influenseri i vlasnici takvih kompanija, odnosno fabrika, također tvrde da i pored savršene tehnike, bivaju manje plaćeni od zapadnih kolega, učesnika u proizvodnji luksuzne robe.
"Decenijama vaša vlada i oligarsi šalju vaša radna mjesta u Kinu, ne zbog diplomatije, ne zbog mira, već da bi iskoristili jeftinu radnu snagu, a pritom uništavaju vašu srednju klasu, uništavaju vašu radničku klasu i govore vam da budete ponosni dok su prodali vašu budućnost radi profita", rekao je korisnik @neil778027 u video-snimku. "Amerikanci, vi ne trebate carine, vi trebate revoluciju." Ovo je samo jedna od reakcija na objave koje imaju ideju da prikažu da se sve, pa i najluksuzniji proizvodi, prave u drugoj ekonomiji svijeta. To ne čudi jer ove objave imaju milionske preglede.
Demokratizacije nabavke ili politički narativ?
Ekspanzija ovakvih objava dolazi u trenutku kada se TikTok suočava s pritiskom američke administracije da kineski vlasnik ByteDance proda aplikaciju ili se suoči sa zabranom. Kritičari tvrde da TikTokov algoritam omogućava Kini da oblikuje svijest miliona Amerikanaca.
"Ovo djeluje kao koordinirana kampanja koja ima za cilj da destabilizuje američke trgovinske mjere, predstavi kineske proizvode kao legitimnu i ekonomičniju alternativu, i istovremeno ublaži negativan narativ o Kini", kaže Alex Goldenberg, savjetnik Instituta za istraživanje digitalnih uticaja s Rutgers univerziteta, u izjavi za Bloomberg.
"Ovo je nova faza globalne trgovine", smatra Cameron Johnson, partner u šangajskoj konsultantskoj firmi Tidalwave Solutions. "Ranije ste morali da idete preko posrednika, da putujete, da uspostavite kontakte. Danas samo skenirate kod na TikToku i proizvod vam stiže na vrata. Ovo je potpuna demokratizacija nabavke."