Američka vlada uvela je carine od 25 odsto na uvoz vozila iz EU. To može dramatično uticati na evropske proizvođače luksuznih automobila, koji veoma zavise od američkog tržišta, kao i na same kupce, kako u SAD, tako i u Evropi. Da bismo bolje razumjeli kako će ta promjena uticati na luksuzne automobilske kuće i nas kupce, pitali smo analitičara korporativnih finansija Bloomberg Adrije Nemanju Đurđevića da razloži situaciju na nekoliko ključnih faktora. Krenimo redom.
Napomena: Za Porsche nema podataka o prihodu od prodaje u 2024.
Povećanje cijene neće uspjeti da nadoknadi pad prodaje
"Nove carine mogu ozbiljno poremetiti finansijske performanse evropskih proizvođača luksuznih automobila, prije svega profitabilnost mjerenom EBIT i EBITDA maržama", kaže Đurđević. Recimo, analize Bloomberg Intelligence pokazuju da bi Trumpove carine od 25 odsto na uvoz automobila iz Meksika i Kanade od 3. aprila mogle da smanje EBIT Stellantisa, Volkswagena, BMW-a i Mercedesa za 4,6 milijardi evra, pod pretpostavkom da oni potpuno preuzmu trošak.
"SAD je drugo najveće tržište za brend Volkswagen Audi, a njihov SUV visoke marže, Q5, proizvodi se u Meksiku. S obzirom na višu cijenu SUV vozila, dio carinskog povećanja mogao bi biti prebačen na potrošače i zavisiće od elastičnosti", objašnjava Đurđević. Ukoliko brendovi odluče da prebacuju dio troška carine na kupce, to će vjerovatno smanjiti njihovu profitabilnost, ali i povećati cijene vozila na tržištu.
Ferrari 12Cilindri, proglašen je jednim od najboljih automobila prošle godine u SAD. Foto: Bloomberg
"Ipak, luksuzni automobili su tu u maloj prednosti u odnosu na klasične putničke automobile, jer bi kupci tih automobila bili manje osetljivi na promjenu cijene nego kupci ostalih putničkih automobila. Na primer, ako bi Ferarri uspio da prebaci tri četvrtine tog povećanja, prognoza za EBIT je smanjenje za dva odsto. Mada, kada govorimo o Ferariju, ova carina dolazi povrh nedavnih značajnih povećanja cijena novih modela, pa bi kupci Ferarija bili duplo opterećeni", kaže Đurđević.
Cijene i prodate količine će se kretati u suprotnim smjerovima
Trenutne projekcije, uključujući prosječne cijene i prodate količine, biće znatno pogođene zbog zavisnosti ovih proizvođača od tržišta SAD.
"Ako razložimo cjenovnu i količinsku komponentu, cijena će sigurno biti pod pritiskom zbog povećanja carina. Prema elastičnosti tražnje, količina prodatih automobila na tom tržištu biće pod uticajem ovih promjena", navodi Đurđević i objašnjava da i ako uzmemo u obzir da se radi o relativno malim brojevima prodatih luksuznih automobila u SAD: Rolls-Royce je 2024. godine prodao nešto više od 900 vozila, Aston Martin nešto više od 2.200, a Ferrari nešto više od 4.100, te iako luksuzni automobili imaju manju elastičnost cijena, ipak postoji prag iznad kojeg bi kupci mogli da se preorijentišu na alternativne, lokalne opcije.
Aston Martin Valhalla Supercar je pokušaj da investitori povrate povjerenje u britansku kompaniju. Foto: Darren Staples-Bloomberg
Na primjer, modeli Range Rovera mogu biti zamenjeni Cadillac Escaladeom.
Kao rezultat, ove dvije komponente prihoda – cijena i količina – kretaće se u suprotnim smjerovima, što će negativno uticati na EBIT brendova na tržištu SAD. Analitičar Bloomberg Adrije kaže da je malo vjerovatno da će u kratkom roku proizvođači moći da nadoknade pad prodaje u SAD otvaranjem novih tržišta ili produbljivanjem manje zastupljenih tržišta kao što su Kina i Bliski istok, s obzirom na specifičnost tržišne niše i mali broj kupaca najluksuznijih automobila. "Povećanje cijene neće uspjeti da nadoknadi pad prodaje", zaključuje on.
Od posmatranih kompanija, podaci za Porsche su uzeti od Volkswagen grupe, pa se u prikazanom broju prodatih automobila pod brendom Porsche nalaze i manje luksuzni automobili koji nisu direktna konkurencija, na primjer, Aston Martinu.
Geografska zavisnost i izazovi proizvodnje luksuznih automobila u Evropi
"Luksuzni automobili poput Rolls-Roycea, Aston Martina, Ferrarija, Porshea, Maseratija, Lamborghinija i drugih suočavaju se sa specifičnim izazovom: svi ti brendovi proizvode svoje modele potpuno u Evropi. Ova geografska zavisnost znači da bi za premeštanje proizvodnje u SAD bilo potrebno mnogo vremena i dodatnih troškova", kaže Đurđević.
On navodi da iako neki od ovih brendova pripadaju većim grupacijama poput Volkswagena, BMW-a i Stellantisa, i dalje je mjesto proizvodnje ključni faktor koji ograničava njihovu sposobnost da se efikasno prilagode novim uvoznim carinama na tržištu SAD. Proizvodnja luksuznih automobila, za razliku od masovne proizvodnje drugih kategorija automobila, bazira se na manjim serijama, pa se i prodajom cilja specifična tržišna niša.
Ova specifičnost čini da brendovi moraju pažljivo razmatrati sve opcije kako bi sačuvali konkurentnost na tržištu SAD, jer prilagođavanje novim tržišnim uslovima zahtjeva značajna ulaganja i promjene u proizvodnom procesu.
Prednost evropskih brendova sa proizvodnjom u SAD
Međutim, ovo nije loša vijest za sve evropske proizvođače luksuznih automobila. Ako se posmatra šira slika tržišta putničkih vozila, evropski proizvođači koji nisu potpuno zavisni od proizvodnje u Evropi, već imaju značajnu prednost. Konkretno, brendovi kao što su BMW i Mercedes-Benz imaju velike montažne pogone u SAD, što im omogućava da lakše riješe izazove povezane sa uvoznim carinama.
Lamborghini Urus SE na predstavljanju Volkswagen AG u Pekingu prošle godine. Foto: Bloomberg
Većina proizvodnje Volkswagena u Sjevernoj Americi odvija se u Meksiku, gdje se očekuje da će 2025. godine biti sastavljeno oko 465.000 vozila marke VW i Audi. Takođe, ova kuća gradi novu fabriku u Južnoj Karolini, koja će biti kapaciteta 200.000 vozila, sa ciljem ponovnog lansiranja brenda Scout 2027. godine.
BMW i Mercedes-Benz, sa najvišim nivoom proizvodnje u SAD među evropskim konkurentima, nalaze se u dobrom položaju da se odupru potencijalnoj carinskoj pretnji. "Ovi brendovi mogu argumentovati kako značajno doprinose američkoj ekonomiji, s obzirom na to da proizvode više vozila lokalno nego što ih uvoze iz EU. Na primjer, BMW-ovi modeli X5, X6 i X7, koji su konkurencija luksuznim vozilima, proizvode se u Južnoj Karolini, dok se luksuzni modeli Mercedes-Benz GLE i GLS proizvode u Alabami", precizan je Đurđević.
Nove tržišne prilike - novi trend
Za neke proizvođače, promjene na tržištu mogu biti i nova prilika. Tradicionalno, luksuzni brendovi su bili povezani sa sportskim modelima, kupeima i kabrioletima, ali sada se jasno vidi pomak u potrošačkim preferencijama, koji se sve više usmjeravaju ka većim vozilima. U želji da odgovore na ove nove zahtjeve, proizvođači luksuznih automobila počeli su da proširuju svoju ponudu luksuznih SUV modela. "Ovaj trend je vjerovatno bio inspiracija za Porsche da lansira svoj popularni model Macan", kaže Đurđević i navodi da segment luksuznih SUV-ova trenutno ima najveći tržišni udio, "zahvaljujući sve većoj potražnji za vozilima koja kombinuju prostranost, udobnost i vrhunske performanse".
Porscheov električni SUV Macan je vrhunski, čak iako ga malo vozača traži. Foto: Bloomberg