Pljuska carina američkog predsjednika Donalda Trumpa, a zatim iznenadna 90-dnevna pauza za mnoge zemlje, osim Kine, izazvala je kaos na tržištima. Ulagači se pripremaju na moguću dugotrajnu volatilnost. Gdje trebate ulagati kako bi vaš novac bio siguran?
Iako su dionice u SAD-u i drugdje na dobrom putu da se oporave od uništenja vrijednog više od 10 bilijuna dolara u prošlom tjednu, neki tržišni promatrači upozoravaju da još nismo izašli iz šume. Trumpove 10-postotne pristojbe za većinu zemalja još uvijek vrijede, a zemlje ispituju hoće li sjesti za pregovarački stol.
Čak i nakon 90-dnevne pauze, strah od recesije još uvijek je prisutan u kaosu. Već prije predsjednikova povlačenja, Wall Street postajao je sve zabrinutiji, jer su svi, od banke JPMorgan Chase i Jamieja Dimona do bivšeg američkog ministra financija Larryja Summersa, upozoravali na opasnost gospodarskog sloma u SAD-u.
Carinski rat iznenadio je svjetske ulagače, izjavio je Nick Xiao, izvršni direktor hongkonške obiteljske tvrtke Annum Capital. "Radi se o vrlo nestabilnim uvjetima i tijek vijesti nastavit će biti intenzivan i čak nejasan", rekao je Xiao.
U takvim nesigurnim vremenima teško je zadržati prisebnost, pa smo nekoliko stručnjaka iz cijelog svijeta pitali kako zaštititi svoj portfelj od recesije ili trgovinskog rata.
Što bi ulagači trebali učiniti sada?
Jedno od glavnih pravila je da ne smijemo paničariti i izbjegavati brze reakcije. Richard Harris, osnivač i izvršni direktor tvrtke Port Shelter Investment Management u Hong Kongu, savjetuje "hrabrost u svojim uvjerenjima", što znači da ako imate ideju, trebate stvoriti "dovoljno veliki položaj da nešto znači".
Savjetuje da smanjite, ali ne prodate imovinu koja vam se sviđa. "Ako vam se nešto sviđa, kupite to – danas ima bolju vrijednost nego prije mjesec dana. Budite obrambeni, ali ostanite u rizičnim sredstvima koja imaju potencijal za rast."
Ne zaboravite ni na razloge za ulaganje, poput vaših ciljeva, rekla je Steffanie Yuen, voditeljica tvrtke Endowus Hong Kong.
"Ako se vaše osobne okolnosti nisu promijenile i vaš trenutni raspored sredstava još uvijek odgovara vašem investicijskom horizontu i profilu rizika, kratkoročne tržišne oscilacije ne bi trebale poništiti vašu strategiju", rekla je.
Bloomberg
Xiao iz Annum Capitala rekao je da ulagači i dalje moraju održavati raznoliku imovinu, poput općih indeksnih ETF-ova ili dionica velikih tvrtki, i biti spremni na velika osciliranja stranih valuta.
Budite strpljivi i oprezni, i nemojte reagirati na svaku vijest, kaže Manish Goel, direktor i osnivač tvrtke Equentis Wealth Advisory sa sjedištem u Mumbaiju. "Može se dogoditi da će jedan mjesec kretanje dionica biti pozitivno, a zatim dva tjedna negativno. Volatilnost će ove godine biti vrlo velika."
Pazite na kratkoročne špekulacije, kaže Martin Hennecke, voditelj investicijskog savjetovanja za Aziju i Bliski istok u Saint James's Placeu u Hong Kongu. Ako želite ostati na sigurnoj strani, izbjegavajte korištenje financijske poluge ili zaduživanje za ulaganja, dodao je.
Koje su imovine, kategorije ili klase, o kojima ste u posljednja dva tjedna promijenili svoje mišljenje, najzanimljivije?
Andy Wong, direktor za ulaganja i ESG u tvrtki Solomons Group u novojužnovelškom Sydneyju doživio je najveću promjenu u rizičnim sredstvima koja su osjetljiva na globalni rast.
"Postali smo konzervativniji u kreditnim i vlasničkim pozicijama koje su jako ovisne o vanjskoj potražnji ili stabilnosti opskrbnih lanaca", rekao je.
Iako u trgovinskom ratu nema pravih pobjednika, neka su poduzeća u boljoj poziciji, rekla je Michelle Gibley, direktorica međunarodnih istraživanja u Schwabovom centru za financijska istraživanja.
Europske tvrtke, američke tvrtke koje su više izložene domaćim tržištima te dionice poduzeća koja se bave putovanjima i slobodnim vremenom izvan Amerike mogle bi imati koristi ako se putnici odluče izbjeći Ameriku. Gibley također vidi investicijske prilike u Latinskoj Americi, gdje je rast više povezan s Kinom. Dionice Meksika i Kanade, koje su 2. travnja oslobođene od carina, ostvaruju bolje rezultate, rekla je.
Slično je Xiao iz Annum Capitala rekao da ponovno razmatra izglede globalnih potrošačkih robnih marki poput Applea, koje sada doživljavaju nagle promjene zbog poremećaja u opskrbnim lancima i cijenama.
Treba li kupiti zlato? Je li zlato vaše utočište?
Ako zlato još nije dio vašeg dugoročnog portfelja, razmislite o tome. "Trenutni trgovinski rat, ako ne bude smiren, mogao bi dovesti do geopolitičkih sukoba, a u tom slučaju zlato, švicarski franak i američke državne obveznice bit će imovina kamo će novac otići", rekao je Xiao.
Visoke carine mogle bi potaknuti inflaciju i možda stagflaciju u SAD-u, pa je osim zlata najbolja kladionica stvarna imovina, kaže Alicia Garcia Herrero, glavna ekonomistica za Aziju i Pacifik u tvrtki Natixis.
Depositphotos
Obveznice obično slove za manje volatilnu imovinu. Mogu pokazati jesu li ulagači dovoljno uvjereni u gospodarstvo da bi svoj novac zaključali na duže razdoblje, poput 30-godišnjih državnih obveznica, ili se raspoloženje pogoršalo te su umjesto toga porasli prinosi na kratkoročne obveznice. To pomaže objasniti zašto obrnuta krivulja prinosa obveznica, kada su kratkoročni prinosi obveznica viši od dugoročnih, obično znači recesiju.
Iako obveznice mogu biti utočište, oscilacije prinosa bile su ogromne, rekao je Jason Hsu, glavni investicijski direktor u tvrtki Rayliant Global Advisors. "Zbog carina moglo bi doći do stagflacije – negativnog rasta i inflacije. Stoga nema konsenzusa da treba smanjiti kamatne stope", rekao je. Hsu se kladi na nekretnine kao imovinu koja je više izolirana od carinskih šokova.
Je li portfelj 60/40 još uvijek zaštita od recesije?
Prema riječima Tariqa Dennisona, višeg investicijskog savjetnika u tvrtki GFM Asset Management sa sjedištem u Švicarskoj, portfelj 60/40 uvijek je bio "jednostavan, ali prosječan pristup raspodjeli imovine".
"Vjerujem da treba biti selektivan i u dionicama i u obveznicama", rekao je.
Dok kombinacija dionica i obveznica omogućuje zaštitu od recesije, trgovinski rat može uzrokovati recesiju, ali i stalno visoku inflaciju, pogoršanje dobiti poduzeća i pogoršanje kreditnih ocjena – sve to istovremeno, rekao je Xiao iz Annum Capitala. To znači da se ulagači moraju pažljivo odlučiti o geografskoj raznolikosti svog portfelja i pažljivo pratiti ili prilagoditi kombinaciju.
Što učiniti s vašim mirovinskim sredstvima? Što s vašim dugovima?
Trenutni potresi na tržištu neće promijeniti temeljnu strategiju ulaganja u mirovinske fondove. "Budite raznoliki, kupujte kvalitetu, ostanite u ulaganjima i modelirajte novčane tijekove u usporedbi s potrebama", rekao je Xiao.
Svako planirano povlačenje mirovinskih ušteda treba biti što je dalje moguće od dnevnih tržišnih oscilacija, rekao je Dennison.
"Većinom se trudim uskladiti buduće novčane tijekove pri umirovljenju s određenim kuponima ili dividendama obveznica, a u nekim slučajevima i s opcijama", rekao je. "Tako, bez obzira gdje je tržište taj dan, mirovinski prihod isplaćuje se bez prodaje imovine po niskim cijenama."
A ako ne možete pratiti, prepustite to stručnjacima. "Trenutna situacija zbunjuje čak i stručnjake", upozorila je Yuen.