Akcije britanske kompanije Burberry Group PLC pale su za skoro 17 odsto nakon što je objavljeno da Jonathan Akeroyd odlazi nakon manje od dvije i po godine na poziciji izvršnog direktora. Njega će zamijeniti Joshua Schulman, bivši izvršni direktor Michael Korsa, Coacha i Jimmy Chooa. Čak i prije ovoga, vrijednost akcija skoro da se prepolovila otkako je Akeroyd preuzeo rukovodstvo u aprilu 2022.
Kompanija je pokušavala da se repozicionira kao brend vrhunskog luksuza takmičeći se sa Chanelom i luksuznim brendovima LVMH-a insistirajući na britanskom naslijeđu i legendarnim mantilima. Nedavne kampanje su uključivale britanske talente kao što su model Georgia May Jagger, reper Skepta i fudbaler Raheem Sterling. Neki modni influenseri su počeli da uključuju vintage Burberry u svoj stil, dok su poznate ličnosti kao što su Kanoa i Nia Archives nosili brend na Glastonbury festivalu. Međutim, strategija očigledno nije donijela željene rezultate.
Kompanija je posljednjih godina često mijenjala kreativne i izvršne direktore u namjeri da ojača brend, ali bez uspjeha.
Nedavno najavljena otpuštanja i "nekoliko stotina" radnih mjesta koja su globalno ugrožena, kako je za Bloomberg nedavno izjavila finansijska direktorka Kate Ferry, dodatni su znak za uzbunu.
Da li angažovanjem bivšeg izvršnog direktora američkih brendova koji su usmjereni na širu bazu kupaca Burberry odustaje od svoje pozicije vrhunskog luksuza?
Schulman je pohađao Univerzitet u New Yorku i Parsons School of Design, kako je navedeno na njegovom Linkedin profilu, i radi u modnoj i luksuznoj industriji još od ranih 1990-ih godina. Pored vođenja kompanija Coach i Jimmy Choo, prethodno je obavljao visoke funkcije u Neiman Marcus Group, Gap Inc., Saint Laurentu i Gucciju. Schulman je postao CEO modne marke Michael Kors u avgustu 2021. godine i bilo je planirano da preuzme vlasništvo nad Capri Holdings Ltd. sljedeće godine, ali je napustio kompaniju nakon samo šest mjeseci.
"Možda bi se buzz oko brenda povećao vremenom. Još jedan razlog zašto iznenadna promjena CEO-a djeluje prerano", smatra kolumnistkinja Bloomberga Andrea Felsted. Ona navodi i opasnost da kompanija postane 'lak plijen' za preuzimanje ističući da je jedna od rijetkih luksuznih kuća koja nije opterećena kontrolnim udjelom porodice.
"Kering bi bio najprirodniji kupac, ali još uvijek se bori da oživi Gucci. LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE sigurno ima snagu, mada izgleda da je više zainteresovan za satove, nakit i ugostiteljstvo. To ostavlja privatni kapital ili možda neki od američkih brendova, poput Tapestryja ako se njihov dogovor sa Caprijem ne ostvari", objašnjava ona.
Vizija prethodnog kreativnog direktora za Burberry je bila da postane britanski odgovor na LVMH. On je povećao cijene za hit proizvode i vratio se snažnom britanskom naslijeđu brenda, prepoznatljivom dezenu i legendarnim mantilima.
S novim direktorom, predsjedavajući kompanije Gerry Murphy kaže da je riječ o namjeri da se brend čini "inkluzivnijim i demokratskijim". I dalje će postojati komadi vrhunskog nivoa za kupce koji žele više dizajna i skuplje materijale, ali je rekao da će morati da uvedu neke proizvode s pristupačnijim cijenama. On je takođe izjavio da je na Schulmanu odluka da li će zadržati Daniela Leeja kao kreativnog direktora. Lee je angažovan 2022. godine kako bi zamijenio italijanskog dizajnera Riccarda Tiscija. Postavljen je upravo da bi osvježio britansko naslijeđe brend i učinio ga atraktivnijim za bogate kupce.