Predsjednik Valentina Rachid Mohamed Rachid predvidio je kraj ere takozvanog 'tihog luksuza' u modnoj industriji i da će imućni potrošači ponovo željeti smjele dizajne. Rachid je rekao da će to biti "novo poglavlje" za Valentino nakon što je italijanska modna kuća prošlog mjeseca angažovala Alessandra Michelea kao svog kreativnog direktora.
Michele, bivši krativni direktor Guccija, poznat je po svojim raskošnim i boemskim kreacijama, što je znak da bi Valentino mogao da se udalji od minimalističkih i monohromatskih stilova svog prethodnika Pierpaola Picciolija, koji je više povezan s trendom 'tihog luksuza', koji je postao posebno popularan poslije pandemije.
"Znamo da je u posljednjih nekoliko godina prevladavao tihi luksuz", rekao je Rachid u intervjuu za Bloomberg TV. "Moje mišljenje, kao i mnogih drugih u modi: sa ovim je gotovo".
Rekao je da će se boje i smio dizajn "vratiti sa stilom i mi se pripremamo za to."
Picciolijeve kolekcije izazivale su pažnju svojom elegancijom i fokusom na jednobojne komade. Prije dvije godine brend je predstavio jesenju i zimsku kolekciju u kojoj su svi komadi bili u svijetloj pink nijansi. Na njegovoj posljednjoj reviji u Parizu prošlog mjeseca, Piccioli je predstavio više od 60 kombinacija s modelima u isključivo crnim komadima, s varijacijama između vezenih i prozirnih čipkanih haljina.
Valentino je iznenadio modni svijet kada je regrutovao Michelea. Pod njegovim vođstvom, prodaja Guccija gotovo se utrostručila između 2015. i 2019. godine, jer su njegovi dizajni privukli mlađe generacije, a kompanija je sarađivala s drugim brendovima poput Adidas AG.
Ali uslijed pandemije, prodaja Guccija nije mogla da se nosi s njegovim najvećim konkurentima poput Louis Vuittona, i matična kompanija Kering SA se razišla s dizajnerom krajem 2022. godine.
Valentino je pod kontrolom kompanije Mayhoola iz Katara, ali je prošle godine prodao 30 odsto udjela kompaniji Kering.
Rachid je rekao da su uslovi i dalje teški za luksuzne proizvode. "Ova godina je počela uz očekivanje da će tržište luksuza rasti između dva i četiri odsto", rekao je. "Moj lični osjećaj je da će biti mnogo manje od toga - vjerovatno će biti stagnacija. Realnost je da su Evropa, SAD i dalje veoma stagnirajući, a Kina je i dalje slaba."
Ipak, rekao je da postoje znakovi da bi kineski oporavak mogao da zaživi u drugoj polovini godine.