Afirmisana makedonska dizajnerica Irina Toševa dobila je nagradu za najbolju održivu modu na kulturnom dijelu Expo 2023 u Dohi, gdje je premijerno predstavila svoju kolekciju "Sinhronija".
Toševa kaže da je poziv organizatora i makedonskog ambasadora manifestacije Dušana Ristovskog stigao u pravom trenutku, a o priznanju je odlučivao ugledni žiri s visokim predstavnicima Kulturnog sela Katara, Muzeja Katara i Expo2023 na čelu sa dr. Waseemom Kotoubom, direktorom Britanskog savjeta u Kataru.
"Ohrabrujuće je vidjeti da takvi uglednici cijene posvećenost održivosti u mom radu. Samo priznanje je značajna nagrada i vjetar u leđa za budućnost", kaže Toševa, koja koristi ekološke i certifikovane tkanine.
Komadi koji su dio kolekcije, posebno blejzeri kojima je osvojila publiku u Kataru, potpuno su makedonska priča. Inspirisani su skopskom arhitekturom.
Šare su rađene prema ilustracijama arhitektice Tijane Stojkovske. Toševa o svojim modelima kaže: "Oštre linije i robusne geometrije kao dio urbanog pejzaža makedonske metropole nalaze miran pandan u bujnom zagrljaju prirode".
Rezovi se rade digitalno kako bi se smanjio otpad. Dugmad su, pak, od kamena i stakla s Ohridskog jezera, u kombinaciji s ručno rađenim srebrom.
Tegle su se spontano uklopile u priču, iako ona i njen tim nisu bili sigurni da li će izdržati bušenje. Glavna dugmad jakne su presvučena srebrom. Na ovaj način, kako kaže Toševa, svako dugme je simbol, dokaz posvećenosti kolekcije autentičnosti i lokalnoj izradi.
"Sva ova ulaganja i napori su se činili uzaludnim ako bih na kraju stavila plastična dugmad. Naizgled običan kamenčić s Ohridskog jezera nekako mi je najbolje predstavljao brutalizam. Bila sam upoznata s radom Dijane iz 'Dobro mi stoi', koja koristi kamenje u srebrenom nakitu i kontaktirala sam je", kaže ona.
Održivost, etika i lokalpatriotizam
Ovi autentični blejzeri dostupni su u dizajnerskom ateljeu i online putem na irinatosheva.com. Skuplji model blejzera Urban harmony prodaje se za 320 eura, a model blejzera Concrete reverie je za 20 eura jeftiniji. Toševa kaže da su cijene prilagođene makedonskom tržištu, iako stvarni troškovi zahtijevaju veći iznos.
Njene kreacije nude jedinstvenu priču i precizan proizvodni proces. Svjesna je da svjetski brendovi imaju odlične jakne, ali vjeruje da se malo ko može pohvaliti fuzijom arhitekture, mode i zanatstva, odnosno nosive lokalne umjetnosti.
"Za razliku od masovno proizvedene alternative, svaka jakna je mukotrpno izrađena, od sakupljanja i bušenja kamenčića i stakla, posrebrenja, do pojedinačnog šivenja svakog komada, i obraća se pažnja na svaki detalj. To nije samo kupovina, to je ulaganje u autentičnost i originalnost", naglašava makedonska dizajnerica.
Stara odjeća - nov ekološki trend
"Upcycling" je još jedan upečatljiv momenat profesionalne djelatnosti Toševe. Za razliku od reciklaže, gdje je cilj da se preradom starog dobije novi materijal, "nadogradnja" podrazumijeva korištenje starog u cjelini sa što manje promjena. Od intervencija na starim komadima namještaja do prerade stare odjeće, ovom tehnikom se dobija novi unikatni objekt, a njegov vlasnik postaje ekološki odgovoran.
Takva usluga je u njenom studiju dostupna od prošle godine i naišla je na dobar prijem kod klijenata. Pitali smo je šta znači kreirati odjeću duboke sentimentalne vrijednosti i koliko uopšte postoji interesovanje za ovaj trend u Sjevernoj Makedoniji, ali i u Adria regionu.
"Unapređenjem stare odjeće ne stvaramo samo nešto novo, već povezujemo emocije, uspomene i iskustva. Koristeći odjeću naših majki, baka, očeva i djedova spajamo prošlost sa sadašnjošću, stvarajući odjeću duboke sentimentalne vrijednosti, s nadom u zeleniji i promišljeniji svijet", kaže ona.
Otkrila nam je da radi i na istraživanju koje upoređuje razmišljanja o ovoj temi u Sjevernoj Makedoniji s ispitanicima iz još 24 zemlje. Od početnih rezultata primijetila je sve veće prihvatanje ovih održivih praksi u regionu, što, prema njenim riječima, otvara nove mogućnosti za inovativno zeleno poslovanje u bliskoj budućnosti.