Bh. kreativci ove godine, između ostalog, briljiraju na prestižnim događajima poput Međunarodnog filmskog festivala u Marrakechu, Venecijanskog filmskog festivala i Madrid Design Festivala. Njihov inovativni dizajn i kreativnost prepoznati su i na domaćem terenu, naročito na ovogodišnjem Sarajevo Film Festivalu i modnim revijama širom svijeta. Iza tih uspjeha stoje predan rad, borba za opstanak, stalne inovacije i prilagodljivost zahtjevnom i promjenjivom tržištu.
Također, bh. kreacije već godinama nalaze svoje mjesto na prestižnim događajima poput Oscara i festivala u Cannesu, potvrđujući da su bosanskohercegovački dizajneri prepoznati i na globalnoj sceni.
Made in BiH
Čitaj više
Kako društvene mreže utiču na način na koji se brendovi reklamiraju?
Pojedinac ili kompanija mogu se naći na udaru iz pogrešnih razloga.
01.07.2024
Šta stoji iza Zarinog munjevitog uspjeha
Zara je jedan od najuspješnijih maloprodajnih lanaca na svijetu.
11.11.2024
Zašto je dobro znati koje nam boje stoje?
Seoul je postao poznat kao centar za stručnu analizu osobnih boja, a posebno je popularan među mladima koji traže načine da poboljšaju svoj izgled i prate aktualne trendove.
09.08.2023
Umjetna inteligencija zna što ćete nositi za dvije godine
Predviđanje trendova umjetnost je i znanost, a podaci se uvijek mijenjaju.
14.03.2024
Jedan od najznačajnijih bh. brendova svakako je - Kaftan Studio. Osnovale su ga sestre dizajnerice Emina Hodžić-Adilović i Nermina Hodžić, predstavlja spoj dvodecenijskog iskustva u modnom dizajnu i dubokog razumijevanja likovne umjetnosti. Njihova inspiracija dolazi iz porodice s mnogo žena, čiji su stilovi oblikovali njihov kreativni put. "Baviti se ovim dijelom primijenjene umjetnosti je za nas bio potpuno prirodan put", navele su dizajnerice za Bloomberg Adriju.
Kroz svoj rad, Kaftan Studio je postigao značajan uspjeh na svjetskoj modnoj sceni.
Janet Yang, predsjednica Američke filmske akademije, oduševila je na Međunarodnom filmskom festivalu u Marrakechu, održanom početkom decembra ove godine. Na crvenom tepihu pojavila se u sofisticiranoj kreaciji ovog brenda, koji već godinama redefinira luksuznu modu s prepoznatljivim identitetom. Ovo nije prvi put da Yang bira dizajn Kaftan Studija.
Također, obilježili su i ovogodišnji Sarajevo Film Festival, gdje su mnoge javne ličnosti nosile njihove kreacije, naglašavajući spoj kulture, umjetnosti i mode.
Brend se posebno istakao i na Filmskom festivalu u Veneciji, jednom od najprestižnijih filmskih događaja u svijetu. Još 2020. godine glumica Jasna Đuričić prošetala je crvenim tepihom u elegantnoj crnoj haljini iz kolekcije Sisters. Ove godine u septembru ponovo su se našli u centru pažnje festivala, predstavljajući svoje kreacije.
"Nekoliko puta smo nagrađivane za svoje umjetničko stvaralaštvo i zahvaljujući našem radu dizajn pod etiketom made in BiH se našao na svim velikim svjetskim događajima kao što su crveni tepih dodjele Oscara, Emmys, Golden Globe, Bet awards, Cannes Film Festival, Venecija, Berlinale, kao i velikim eventima kao što su Vanity Fair party, Independent spirit awards", kažu sestre u razgovoru za naš medij.
Radile su s velikim imenima poput Chake Khan i članica En Vogue, a kreacije su objavljene u vodećim svjetskim publikacijama kao što su Vogue, Elle i Rolling Stone.
Proces izrade modela počinje mood boardom i skicama, a dizajnerice se ozbiljno posvećuju istraživanju i razvoju svake kolekcije. "Ne dozvoljavamo da nas uljuljaju svi dosadašnji uspjesi jer ne želimo zarobiti svoju kreativnost", dodaju.
Kako kažu, ne žele se fokusirati samo na jedno podneblje ili tradiciju, već istražuju različite umjetničke pravce. Njihovi modeli privlače dame različitih generacija, posebno za važne prilike poput vjenčanja i crvenih tepiha. "Žene koje cijene kvalitetan dizajn i najfinije tkanine su naše klijentice".
Mogu se pohvaliti međunarodnim kupcima iz Sjedinjenih Američkih Država, Južne Afrike i Evrope, što govori o njihovoj globalnoj prepoznatljivosti. Kao slow fashion brend, izdvajaju se i personaliziranim pristupom svakom klijentu. U okviru svoje ekološke svijesti, brend se vodi principima održivosti, koristeći materijale koji su u skladu s ekološkim standardima.
"Pored svega, mi smo zero waste brend i nemamo tekstilnog otpada, jer precizno naručujemo i proizvodimo količine, a komadi koji se izrađuju mogu se koristiti godinama, čak i kada dizajniramo vjenčane haljine, napravimo koncepte tako da se mogu iskoristiti za različite prilike", pojašnjavaju.
Njihova ambicija je jasna: s ljubavlju i predanošću nastaviti razvijati svoj brend u skladu sa savremenim trendovima i potrebama tržišta.
Potrošači sve češće žele imati komade domaćeg dizajna u svom ormaru. Ova promjena svijesti doprinosi jačanju domaće ekonomije i otvara vrata novim prilikama za kreativce da postanu prepoznatljiv dio globalne priče. Uz izazove poput konkurencije, tehnoloških promjena i promjena u preferencijama potrošača, bh. kreativci ne samo da osvajaju, već oblikuju novu percepciju lokalnog dizajna i njegovo mjesto na svjetskoj sceni. U tom kontekstu, značaj poticanja domaće proizvodnje i neovisnosti o uvozu dodatno dobija na težini.
Umjetnička djela koja nadmašuju industriju nakita
Bosna i Hercegovina se može pohvaliti i drugim prepoznatljivim umjetnicima, naročito u svijetu nakita. BiH ima bogatu tradiciju izrade nakita, koja uključuje tradicionalna rezbarenja i različite umjetničke pravce, čime se s ovog podneblja uvijek isticao zanimljiv i autentičan nakit.
Tako i rad Benjamina Kavazovića predstavlja jedinstvenu sintezu umjetničkog stvaralaštva i minuciozne izrade, stvarajući djela koja se izdvajaju iz okvira klasične percepcije nakita. "Moj rad je umjetničko autorsko djelo, a ne 'brend'", priča Kavazović za Bloomberg Adriju, dodajući da su njegova djela izložena na nacionalnoj i međunarodnoj sceni.
Ove godine njegov rad je zasijao na značajnim izložbama, uključujući Madrid Design Festival u muzeju Museo de Artes Decorativas i muzeju Cerralbo, kao i Slovenia Jewelry Week u Ljubljani. "Na šestoaprilskoj izložbi u Collegium Artisticumu dobio sam nagradu za unikatno oblikovanje", dodaje on, čime potvrđuje svoje mesto među istaknutim umjetnicima.
"Samom radu pristupamo kao izradi minijaturnih skulptura kojima pokušavam odgovoriti na osnovna egzistencijalna pitanja čovjeka. Činom postavljanja minijature recimo na prsten, moje djelo postaje nakit", pojašnjava Kavazović, dodavši kako njegov koncept nakita nema dodirnih tačaka s industrijom nakita ili trenutnim trendovima.
Njegova posvećenost umjetnosti vidljiva je u njegovom pristupu, koji se zasniva na dubokom razumijevanju i interpretaciji ljudskih iskustava kroz kreativni izraz.
Bazerdžan
Razvoj domaćih brendova u BiH teško je ostvariv bez efikasne promocije i vidljivosti. U tom kontekstu, Bazerdžan se ističe kao značajan akcelerator za bosanskohercegovačke kreativce i zanatlije, među kojima su i Kavazovićeva djela našla svoje mjesto. Bazerdžan oživljava priče o kreativnosti, tradiciji i kulturi, omogućavajući lokalnim brendovima da se pozicioniraju na tržištu.
U Bosni i Hercegovini je proizvodnja za druge uobičajena praksa, ali kako ističu u Bazerdžanu, neophodno je razmišljati o razvoju vlastitih proizvoda koji mogu postati konkurentni na globalnom tržištu.
"Upravo je razvoj lokalnih proizvoda ključan za dugoročni ekonomski rast i održivost, jer omogućava stvaranje vrijednosti koja ostaje u našoj zemlji", kaže osnivačica Bazerdžana Zana Karkin.
Trenutno Bazerdžan sarađuje sa oko četrdeset različitih kreativaca i grupa.
Karkin za Bloomberg Adriju ističe kako je inspiraciju za otvaranje ovog konceptualnog prostora pronašla u prodavnicama na Zapadu koje nude jedinstvene proizvode s pričom.
"Inspirisale su me konceptualne prodavnice na Zapadu gdje se mogu kupiti posebni proizvodi s pričom, te iskustvo kupovine predstavlja magičan užitak. Pitala sam se zašto kod nas nema takvog prostora, zašto je tržište preplavljeno masovno proizvedenom uvezenom robom koju nemam želju kupovati i zašto je teško naći lokalne kreativce koji kreiraju svoje proizvode", objašnjava Karkin.
Kroz Bazerdžan, Karkin i njen tim žele podsjetiti ljude na bogatstvo bosanskohercegovačke kulture i pokazati šta se može postići radom, trudom i talentom. Ova vizija ne samo da doprinosi razvoju domaćih brendova, već i širenju svijesti o važnosti podrške lokalnim kreativcima.