Jedna od najpopularnijih vrsta neobrađenih dijamanata na svijetu bilježi slobodan pad cijena, budući da sve veći broj Amerikanaca umjesto njih bira vjereničko prstenje napravljeno od dijamanata uzgojenih u laboratoriji.
Ukupna potražnja za dijamantima je oslabila nakon pandemije, pošto potrošači biraju da troše na putovanja i iskustva, dok ekonomski problemi ograničavaju luksuznu potrošnju. Međutim, dijamanti koji se ugrađuju u jeftinije vjereničko prstenje od jednog ili dva karata, popularni u SAD-u, doživjeli su dosta oštriji pad cijena od ostatka tržišta.
Razlog je, prema insajderima iz industrije, velika potražnja za kamenjem uzgojenim u laboratoriji. Industrija sintetičkih dijamanata je posvetila posebnu pažnju ovoj kategoriji, gdje su potrošači posebno osjetljivi na cijene, a trud se sada isplati u zemlji koja je najveći svjetski kupac dijamanata.
Promjena ne znači da će vjereničko prstenje uskoro biti na velikom sniženju – uticaj je ograničen na tržište neobrađenih dijamanata, komplikovan svijet rudara, preprodavaca i trgovaca koji je blisko povezan sa cijenama u prodavnicama nakita.
Međutim, obim i brzina kolapsa cijena jednog od najvažnijih proizvoda dijamantske industrije izazvali su turbulencije na tržištu. Sada se postavlja pitanje da li sve manja potražnja za prirodnim dijamantima u ovoj kategoriji predstavlja trajnu promjenu i, što je najvažnije, da li će se prodor dragog kamenja uzgojenog u laboratoriji na kraju proširiti na skuplje dijamante koji su dominantni u prodaji u Aziji.
Lider u industriji dijamanata De Beers insistira da trenutna slabost predstavlja prirodni pad potražnje, nakon što su kupci zaglavljeni kod kuće izazvali skok cijena tokom pandemije, pri čemu je jeftinije vjereničko prstenje bilo posebno ranjivo. Kompanija priznaje da je došlo do izvjesnog prodora sintetičkog kamenja u kategoriju, ali to ne vidi kao strukturnu promjenu.
"Došlo je do malo tržišne kanibalizacije. To se dogodilo, mislim da to ne treba da poričemo", rekao je Paul Rowley, rukovodilac trgovine dijamantima u De Beersu. "Pravi problem vidimo kao makroekonomsko pitanje."
Dijamanti uzgojeni u laboratoriji - fizički identično kamenje koje se može napraviti za nekoliko nedjelja u mikrotalasnoj komori - dugo se smatralo egzistencijalnom prijetnjom rudarskoj industriji prirodnih dijamanata, a zagovornici navode da mogu ponuditi jeftiniju alternativu bez mnogo ekoloških ili društvenih nedostataka koji se ponekad vezuju za iskopane dijamante.
Veći dio posljednje decenije rizik je ostao nerealizovan, a sintetički dijamanti nagrizali su jeftinije segmente darivanja, dok su u ostalim dijelovima tržišta bilježili ograničen napredak. Taj trend se sada mijenja, a proizvodi uzgojeni u laboratoriji počinju da uzimaju mnogo veći zalogaj na ključnom američkom tržištu vjereničkog prstenja.
De Beers je reagovao na slabljenje potražnje agresivnim snižavanjem cijena za kategoriju poznatu kao "select makeables" - grubi dijamanti između dva i četiri karata koji se mogu isjeći u kamenje otprilike upola te veličine kada je polirano, čime se dobijaju dijamanti za vjereničko prstenje visokog kvaliteta, ali ne i besprijekorno.
De Beers je snizio cijene u ovoj kategoriji za više od 40 odsto u protekloj godini, uključujući jedno smanjenje od više od 15 odsto u julu, navode izvori upoznati s tim.
Nekadašnji monopolista i dalje ima značajnu moć na tržištu neobrađenih dijamanata, prodajući svoje dragulje kroz 10 organizovanih prodaja svake godine u kojima kupci – poznati kao "sightholders" – uglavnom moraju da prihvate cijenu i ponuđene količine.
De Beers obično čuva agresivna pojeftinjenja kao posljednju opciju, a razmjere nedavnog pada cijena za najpopularniji proizvod su bez presedana van spekulativnog pucanja balona, kažu trgovci.
U junu 2022. De Beers je naplaćivao oko 1.400 dolara po karatu za "select makeables" dijamante. Do jula ove godine, njihova cijena je pala na oko 850 dolara po karatu. I možda ima još prostora za pad: ti dijamanti su i dalje 10 posto skuplji nego na "sekundarnom" tržištu, na kojem trgovci i proizvođači trguju među sobom.
De Beers je odbio da komentariše cijene svojih dijamanata.
Jedan od najjasnijih znakova tražnje dijamanata uzgojenih u laboratoriji je njihov udio u izvozu dijamanata iz Indije, gdje se oko 90 odsto globalne ponude siječe i polira. Dijamanti iz laboratorije činili su oko devet odsto izvoza dijamanata iz te zemlje u junu, u poređenju s oko jedan odsto prije pet godina. S obzirom na veliki popust uz koji se prodaju, to znači da je od 25 odsto do 35 odsto prodaje sada proizvedeno u laboratoriji, prema podacima Liberum Capital Markets.
Uticaj na De Beers je bio jasan u prvoj polovini godine. Profit kompanije u vlasništvu Anglo American Plc je u prvoj polovini pao za više od 60 odsto na samo 347 miliona dolara, pri čemu je prosječna prodajna cijena pala sa 213 na 163 dolara po karatu. Avgustovska organizovana prodaja bila je najmanja u godini do sada.
De Beers je odgovorio dajući svojim kupcima dodatnu fleksibilnost. Dozvoljeno im je da odgode ugovorenu kupovinu do 50 odsto dijamanata većih od jednog karata do kraja godine, navode ljudi upoznati sa situacijom.
Dok dijamanti uzgojeni u laboratoriji trenutno utiču na potražnju za prirodnim kamenjem, ta relativno nova industrija takođe pati. Cijena sintetičkih dijamanata u još je strmoglavijem padu od cijene prirodnog kamenja i ti dragulji se prodaju s većim popustom nego ikada ranije.
Prije otprilike pet godina, dragulji uzgojeni u laboratoriji prodavali su se sa oko 20 odsto popusta u odnosu na prirodne dijamante, ali sada je ta razlika oko 80 odsto pošto ih maloprodavci guraju po sve nižim cijenama, a troškovi njihove izrade padaju. Cijena brušenih dijamanata u veleprodaji je samo ove godine više nego prepolovljena.
De Beers je 2018. počeo da prodaje sopstvene dijamante uzgojene u laboratoriji uz veliko sniženje u odnosu na njihovu tržišnu cijenu, u pokušaju da razdvoji te dvije kategorije. Kompanija očekuje da će cijene proizvoda iz laboratorije nastaviti da padaju, u onome što vidi kao cunami veće ponude koja dolazi na tržište, rekao je Rowley. To bi trebalo da dovede do još veće razlike u cijenama između prirodnih dijamanata i onih uzgojenih u laboratoriji, pomažući da se ta dva proizvoda diferenciraju, rekao je on.
"Povećanjem ponude vidjećemo da cijene padaju i dostižu nivo na kojem se, dugoročno gledano, neće takmičiti s vjereničkim prstenjem od pravog kamenja, jer su previše niske", rekao je Rowley. "Na kraju krajeva, to su različiti proizvodi, a ograničenost i rijetkost prirodnih dijamanata nudi nešto drugačije."