Partnerstvo LVMH-a s Olimpijadom u Parizu je višestrano. Nekoliko ikoničnih brendova igraju važne uloge kako bi osigurali da francuski 'savoir-faire' zasija tokom ključnih trenutaka nastupajuće svečanosti u Parizu. Od medalja napravljenih od metala s Ajfelovog tornja do baklji i opreme raznih francuskih timova.
Osim kreativnog sponzorstva u okviru partnerstva, LVMH pruža direktnu podršku za sportiste čija izvanredna postignuća ih čine "Umjetnicima svih pobjeda", navodi se na oficijelnom sajtu kompanije. Nakon plivača Léona Marchanda, petostrukog svjetskog prvaka i rekorderka na 400 metara, kao i četvorostruke evropske prvakinje u umjetničkoj gimnastici Mélanie de Jesus dos Santos, porodici LVMH za brend Louis Vuitton pridružili su se i mačevalac Enzo Lefort i Antoine Dupont, član francuske nacionalne ragbi reprezentacije.
Bernard Arnault voli da dobije vrijednost za svoja ulaganja. Pokazao je to mnogim ambicioznim akvizicijama, od kojih je jedna od najvećih preuzimanje Tiffanyja. Kompanija je investirala 150 miliona evra u Olimpijadu. Pregovori o premium sponzorstvu trajali su četiri godine. Ipak, da li će ova investicija donijeti zlato najvećem konglomeratu luksuza na svijetu?
"Postati ne samo sponzor, već i ono što kompanija naziva 'kreativnim partnerom' na Olimpijadi 2024, i pretvoriti ono što se vidi kao nacionalna prezentacija u luksuznu reklamu, nosi određene rizike", navodi se u tekstu New York Timesa.
Kao prvo, navodi se otpor Parižana ovom insistiranju na luksuzu u trenutku kada su izloženi saobraćajnim gužvama i povećanom riziku za sigurnost. Zatim, cijela priča o Seni koja je bila previše prljava zbog, zvaničnici su rekli, neuobičajeno jakih kiša koje su uzrokovale da otpadna voda završi u rijeci. Sena već dugo ima lošu reputaciju po pitanju čistoće, a plivanje u rijeci je zabranjeno — barem zvanično — još od 1923. godine.
Kao izraz nezadovoljstva, neki lokalni stanovnici su prijetili da će koristiti rijeku kao javni toalet na dan kada je Anne Hidalgo, gradonačelnica Pariza, planirala da pliva u Seni kako bi dokazala da je voda čista. Gradonačelnica je 17. jula ipak plivala u Seni. Prije nje isto je obećavao bivši predsjednik Jacques Chirac 1988., ali ipak to nije uradio.
U nadi da će učesnici učiniti isto, gradske vlasti i država alocirali su 1,4 milijarde eura, navodi Bloomberg, za čišćenje vodnog sistema koji prolazi kroz najgušće naseljeno evropsko gradsko područje.
Plan je da 55 muškaraca i 55 žena triatlonaca skoči s plovećeg pontona u podnožju Pont Alexandre III 30. i 31. jula. Nakon plivanja na 1,5 kilometara, planirano je da se voze biciklima po čuvenim ulicama kao što su Champs-Élysées, Boulevard Saint-Germain, pa čak i pored Narodne skupštine. Trka će se završiti na istom mjestu nakon četiri trkačka kruga kroz srce Pariza. Otprilike sedmicu kasnije, maratonski plivači će skočiti s istog mjesta.
'Luksuzifikacija' svijeta kroz sport
I prije Olimpijade grad je imao svojevrsnu probu za veliki broj posjetilaca kroz seriju koncerata Taylor Swift. Događaj koji je bio mali dio onoga što se sprema za Olimpijadu doveo je više američkih posjetilaca u grad nego što se tada predviđalo za Olimpijadu, kako smo pisali ranije. Njena turneja donijela je podsticaj mnogim biznisima, a mnogo više se očekuje za Olimpijadu.
Nakon niza od petoro Olimpijskih igara održanih izvan najvećih svjetskih medijskih tržišta - Evrope i SAD-a - povratak Parizu djeluje kao ponovna nada za glamurozni svijet luksuznih brendova.
Arnault je rekao: "Upravljanje startupom ili čak većom kompanijom nije mnogo drugačije od života sportista na najvišem nivou". I zaista, umjesto modnih pista i poznatih filmskih i drugih prestižnih manifestacija, 'luksuzifikacija' svijeta sada se odvija kroz sport. I on to koristi. Razlog je jasan: sportski događaji privlače milione pratilaca.
Bez sumnje, LVMH će biti veoma vidljiv tokom ceremonije otvaranja koja traje četiri i po sata. Pocjenjuje se da će samo ovaj događaj pratiti 1,5 milijardi ljudi. Broj posjetilaca tokom samih Olimpijskih igara procjenjuje se na između 1,34 miliona i 1,85 miliona posjetilaca. Matematika potrošnje za sponzorstvo, dakle, postaje jasnija.
Ipak, odluka TikToka da sponzoriše britanski olimpijski tim podsjeća na afinitet mlađih generacija koje su sklonije konzumiranju 30-sekundnih video sadržaja o Olimpijadi, umjesto da sjede i gledaju sport na tradicionalnoj televiziji.
I dok čekamo da vidimo koliko će se LVMH-ovo ulaganje u glamourozne igre isplatiti, ovdje možete saznati koliko vrijedi zlato na Olimpijadi za zemlje u regionu.
Ako u posljednjem trenutku odlučite da odete u Pariz…
-
Neki se pitaju kako da uopšte nabave karte — i odgovor je jednostavan. Zvanična stranica za prodaju karata za Pariz 2024 i dalje ima karata na prodaju i nastavlja da ih oslobađa tokom dana. Cijene karata počinju, nevjerovatno, od samo 15 evra.
-
Cijene hotela i iznajmljivanja stanova počele su spektakularno visoko, s hotelijerima i vlasnicima nekretnina koji su sanjarili o mogućem prilivu gostiju i novca. U posljednjim mjesecima, obje kategorije su smanjile cijene, pri čemu su luksuzni vikend najmovi smanjili svoje cijene za 60 odsto. Ovdje možete vidjeti neke preporuke.
-
U Parizu će biti blizu 30 stepeni Celzijevih u petak, na dan ceremonije otvaranja, a onda će početkom sljedeće nedjelje biti još toplije, prema prognostičaru Weather Services International. Ovdje možete naći neka rješenja za osvježenje u gradu, a ovdje van grada.
-
Ako niste strastveni ljubitelj Olimpijskih igara, možete tragati za uličnim djelima francuskog Banksyja ili se posvetiti starom prijatelju koji će uskoro biti potpuno nov: katedrali Notre-Dame. Iako se neće otvoriti na vrijeme za Olimpijske igre, kao što je prvobitno planirano, njena svjetla će se ponovo upaliti do kraja godine, što će biti novi razlog da planirate putovanje u Pariz.