Poznato je da je Napoleon Bonaparta bio čovjek mnogih strasti. Međutim, manje je poznato da je jedna od velikih strasti bila i literarna.
"Malo ljudi zna da je Napoleon ostavio ne samo vojno, već i književno nasljedstvo", objašnjava Louis Sarkozy, autor knjige "Napoleon’s Library". Nova knjiga je najobuhvatniji dokument o gotovo opsesivnim aspektima ljubavi prema literaturi koja je trajala od djetinjstva do smrti. Počevši od sopstvenih literarnih ambicija, preko putujućih biblioteka dizajniranih da ga prate na osvajačkim pohodima, pa sve do stvarnih biblioteka sa desetinama hiljada naslova koje je ostavio kao naslijeđe budućim generacijama. Na primjer, biblioteka u Malmaison palati ostala je gotovo identična kao kada je prvi put izgrađena 1814. godine, sa skoro 13.000 knjiga.
Autor u videu u prilogu kaže da je Napoleon čitao sve: od ljubavnih priča, romana, romansi, ali da mu je omiljeni autor bio Plutarh. Vjerovao je u snagu istorije koja je "osnova svake nauke, baklja istine i uništiteljka predrasuda".
I sam je želio da bude pisac, ali u tome nije uspio.
Njegova rana djela, kao "Clisson et Eugénie" dostigla su posljednjih decenija velike vrijednosti na aukcijama, kao i prepiska sa raznim savremenicima. Ukupno 42,000 pisama, uključujući ona erotska koja je pisao brojnim ljubavnicama. "Večeras dolazim kući", piše on Žozefini sa bojnog polja, "nemoj se kupati".
Kada je Napoleon 1815. poslat u egzil na ostrvo Sveta Helena, knjige su postale njegova glavna utjeha. Nakon što je izgubio komandu nad vojskama i ministrima, zadržao je vlast nad svojim knjigama koje su postale njegovi najodaniji saputnici.
Sarkozy navodi da su britanske vlasti u izgnanstvu često ograničavale pristup knjigama Napoleonu, zadržavajući čak i one koje su mu slali prijatelji i obožavaoci. Biblioteka na ostrvu Sveta Helena brojala je samo 1.052 knjige, što je bilo nedovoljno za tako strastvenog čitaoca, pa se Napoleon često vraćao nekim djelima, kao što je "Ilijada".
"Život Napoleona Bonaparte je književni, i moja je misija da podijelim ovu malo poznatu stranu njegovog karaktera", rekao je autor.
Na pitanje kako bi izgledao svijet da je Napoleon bio uspješniji pisac nego ratnik, Sarkozy je odgovorio da je odgovor kompleksan, sa mnogo faktora koji datiraju još od njegovog djetinjstva kada je bio marginalizovan, a knjige su mu bile utočište od svijeta koji ga nije prihvatao. Ukupno je u Napoleonovim bibliotekama bilo 60.000 knjiga, kako se navodi u "Napoleon’s Library", a autor smatra da je biblioteka ključ za razumijevanje nečije duše.
TIM HODGES
Pogledaj galeriju
Blomberg Adria
Pogledaj galeriju
TIM HODGES
Pogledaj galeriju
Louis Sarkozy, posvetio je knjigu dvema najvažnijim ženama u Napoleonovom životu: majci Cécilie Attias i supruzi Nathalie Husić Sarkozy, rođenoj u Baru. "I ocu, koji mi je poklonio prvu knjigu u životu", dodao je autor u posveti.
Pauzirao je svoju vojnu karijeru zarad ovog literarnog poduhvata, koji je druga knjiga u njegovom autorskom opusu. Knjiga je nedavno predstavljena u Domu Lordova u Londonu na poziv lorda Andrewa Robertsa, uz prisustvo supruge, roditelja i maćehe Karle Bruni Sarkozy.