Jedan princ iz Lihtenštajna i tim investicionih bankara otvaraju tržište za trgovinu akcijama umjetničkih dijela, kladeći se da će investitori prihvatiti slike kao klasu imovine čak i ako nikada neće moći da okače remek-djelo u svojoj dnevnoj sobi.
Njihov biznis - Artex MTF AG ima za cilj da objavi svoj prvi listing slike u prvoj polovini ove godine, rekao je izvršni direktor Yassir Benjelloun-Touimi, koji je suosnivač kompanije zajedno s princom Wenceslasom od Lihtenštajna. Benelloun-Touimi je odbio da identifikuje djelo, ali je rekao da će biti od jednog od najpoznatijih umjetnika u istoriji, čija su djela nedostupna svima osim izuzetno bogatima.
"Postoji samo mali broj srećnih, pametnih ljudi koji su imali pristup tržištu umjetnosti u posljednjih 500 godina i ono što mi pokušavamo da uradimo je da ga premjestimo na regulisanu, pristupačnu i bezbjednu platformu", rekao je Benelloun-Touimi, bivši bankar u UBS Group AG i BNP Paribas SA.
Artex se pridružuje polju tržišta s djelimičnim vlasništvom, koja dijele imovinu poput dijamanata i starih automobila na pristupačne akcije. Masterworks, naprimjer, dijeli udio u slikama umjetnika kao što su zvijezda ulične umjetnosti Banksy ili ikona pop kulture Andy Warhol.
Benjelloun-Touimi kaže da će Artex biti drugačiji jer će biti strukturiran kao berza: djela će biti listirana u procesu sličnom inicijalnoj javnoj ponudi, a banke će ponuditi sliku svojim klijentima. Zatim će postojati sekundarno tržište sa cijenama u realnom vremenu i brokerima koji su spremni da kupuju ili prodaju, rekao je on.
Masterworks, nasuprot tome, ima za cilj da zadrži umjetničko djelo od 3 do 10 godina prije nego što ga proda i podijeli prihod akcionarima, navodi se na veb-stranici kompanije. Investitori imaju mogućnost da pokušaju da prodaju svoje akcije na sekundarnom tržištu, ali Masterworks ne daje garanciju da će biti voljnih kupaca, navodi se na sajtu.
Jedan od rizika za Artex je da čak i kod market mejkera likvidnost može biti slaba, što znači da bi teško došlo do kupovine ili prodaje bez oštrog pomjeranja cijene.
Za razliku od akcija kompanija, koje obično objavljuju kvartalnu zaradu, moguće je da će biti malo toka vijesti koje bi navele investitore da promijene svoj pogled na vrijednost djela i tako generišu prilike za trgovanje.
Artex će testirati da li umjetnost pripada portfeljima investitora pored akcija i obveznica. Neki stručnjaci za lične finansije su skeptični i kažu da renesansna slika nema novčane tokove ili dividende, što znači da je vlasništvo čista spekulacija.
Ali za Benjelloun-Touimija pojava klase imovine će vjerovatno dovesti do toga da brokeri razviju i promovišu istraživanja. Kao i kod robe kao što je zlato, kretanje cijena može biti izazvano faktorima kao što su promjene kamatnih stopa, podaci o inflaciji ili nove prodaje u aukcijskim kućama.
Skepticizam u pogledu Artexovih ambicija takođe podstiče duga istorija promotera koji su gurali tajanstvena ulaganja, od vrhunskih vina do rijetkih rukopisa i nedavno NFT-ova, za koje se ispostavilo da su promašaji. I samo zato što su indeksi cijena umjetnosti rasli tokom decenija, nema garancije da će investitori moći da izaberu konkretna djela koja će dobiti na vrijednosti.
"Ova netipična ulaganja zahtijevaju pravu stručnost investitora", rekla je Pascale Micoleau-Marcel, šefica francuskog udruženja "La Finance Pour Tous" (Finansije za sve), čiji cilj je da edukuje investitore o finansijama i bankarstvu.
Jedan od načina na koji Artex nastoji da se pozabavi zabrinutošću u vezi s vrijednošću slike je tako što će ih izabrati iz grupe najpoznatijih umjetnika posljednjih pet vijekova, od Da Vincija u renesansi do Pabla Picassa u 20. vijeku. Ciljana vrijednost od 50 miliona evra i brokeri koji djeluju kao market mejkeri trebalo bi da osiguraju dovoljnu likvidnost, rekao je Benelloun-Touimi.
Partnerstvo s poznatim finansijskim firmama i regulacija kroz pravila Evropske unije takođe bi trebalo da uvjere investitore, rekao je. Berza želi da listira najmanje jednu sliku mjesečno, rekao je.
Investiciona banka Rothschild & Co. biće savjetnik Artexu kada slike budu listirane na berzi, dok će SIX Swiss Exchange pružati usluge kliringa. Artex su licencirali finansijski regulatori Lihtenštajna.