Sa cijenama koje počinju od oko 100.000 dolara i skupljim verzijama s jačim performansama koje koštaju dosta više, Porscheov luksuzni električni SUV model Taycan osvojio je pozitivne kritike kada je predstavljen 2019. godine. Kupci su ga veoma brzo razgrabili. Porsche je samo u 2023. prodao više od 40.000 ovih automobila, što je činilo oko 13 odsto ukupne godišnje isporuke.
Rani uspjeh električnog modela Taycan bio je ključni dio strategije Porsche AG za investitore prilikom prodaje akcija 2022. godine, više od 60 odsto kupaca ovog sportskog sedana bilo je novo za brend. Ipak, za kupce i akcionare Porsche Taycan sada predstavlja potencijalnu glavobolju koja je simptom dubljih problema njemačkog proizvođača skupih sportskih automobila i SUV-ova.
Da bi spriječila daljnje opadanje premium vrijednosti, uprava Porschea bi trebalo brzo da povrati ravnotežu i jasnije objasni kako izgleda uspjeh u svijetu smanjene potražnje na najvećem svjetskom tržištu Kini, kao i da se pozabavi globalnim problemom slabijeg prihvatanja električnih vozila.
Međutim, brige čelnika Porschea se tu ne završavaju. Niz problema s dobavljačima, uključujući poplave kod proizvođača aluminijuma, narušili su reputaciju kompanije u pogledu pouzdanosti isporuka i stabilnosti, navodi Automotive News.
No, nije baš sve loše. Najčuveniji Porscheov sportski model Carerra 911 i dalje je veoma tražen, dok će se visoki troškovi razvoja povezani s lansiranjem novih modela uskoro smanjiti. Ipak, pokušaj njemačke kompanije da dostigne luksuznu procjenu sličnu daleko stabilnijem Ferrari NV - nije uspio.
Čak i s osvježenom linijom modela, Porsche očekuje da će obim prodaje stagnirati sljedeće godine, dok analitičari očekuju da će kompanija ostvariti operativnu profitnu maržu od samo 16,4 odsto u 2025. godini, prema procjenama Bloomberga. To je daleko od dugoročnog cilja kompanije od 20 odsto, a da ne spominjemo Ferrarijevu maržu koja prelazi 28 odsto.
"Značajne promjene u poboljšanju tehničkih problema u Porscheu vjerovatno bi više doprinijele povećanju vrijednosti VW-a nego zatvaranje njemačkih fabrika od matične kompanije. Ali posrnuće Taycana pokazuje koliko će taj put oporavka biti težak. Modeli poput električnog Macan SUV-a imaju veću potražnju na tržištu SAD-a, zbog ukidanja uvoznih taksi odlukom odlazećeg predsjednika Joea Bidena, ali dolaskom nove administracije u Bijelu kuću u januaru 2025. očekuje se drastična promjena cijena u korist američkih proizvođača automobila", upozorava kolumnista Chris Bryant u svojoj analizi problema s prodajom modela Taycan za Bloomberg.
On navodi da je prodaja pala za 50 odsto u prvih devet mjeseci ove godine u poređenju s istim periodom 2023. godine. U međuvremenu, cijena akcija Porschea je blizu rekordno niske vrijednosti: pala je za skoro 50 odsto u odnosu na prošlogodišnji vrhunac. Oko 50 milijardi evra vrijednosti je izbrisano, "više nego što je smanjena tržišna kapitalizacija samog VW-a (VW posjeduje 75 odsto Porschea)", zaključuje Bryant.
Takođe, Taycanove cijene na tržištu polovnih automobila bile su katastrofalne, u nekim slučajevima gubeći 50 odsto kupovne cijene nakon samo godinu ili dvije godine vožnje.
Porsche smijenio svog direktora u Kini
U međuvremenu, kinesko tržište se pokazuje kao posebno izazovno. U najmnogoljudnijoj zemlji na planeti, koja je prva i po broju dolarskih milijardera, masovno se kupuju električna vozila, ali visoka cijena Taycana potencijalno odbija kupce srednje klase, a ultrabogati uglavnom preferiraju prostrane limuzine na benzin, kao što je slučaj s luksuznim električnim sedanom EQS, grupacije Mercedes-Benz Group AG.
Najveća novost na tržištu električnih automobila je svakako model SU7 kineske kompanije Xiaomi Corp., koji nevjerovatno liči na Porscheov Taycan, ali košta dosta manje, oko 30.000 dolara. Xiaomi je do kraja oktobra već isporučio 75.000 ovih modela. Odbijajući da učestvuje u cjenovnom ratu, Porsche je smijenio svog direktora u Kini i ubrzano smanjuje lokalnu mrežu dilera, što ukazuje na to da se neće brzo oporaviti, navodi se u članku NY Posta.
Porscheov drugi model s baterijskim pogonom konačno je počeo isporuke u septembru i prodaje se po znatno višoj cijeni u odnosu na verziju s motorom na unutrašnje sagorijevanje. Zbog složenih propisa o sajber-bezbjednosti, Porsche je odlučio da ne ulaže u verziju na benzin za Evropsku uniju, što znači da kupci sada mogu izabrati samo Macan s priključkom (isto važi za sportske automobile 718 Boxster i Cayman).
Nakon početnog zadovoljstva brojem porudžbina za model Macan, kompanija je u posljednje vrijeme postala opreznija, saopštivši investitorima prošlog mjeseca da potražnja ostaje "robusna". Neulaganje u proizvodnju benzinske verzije dostupne na svakom tržištu moglo bi se pokazati kao skupa greška.
Kineska konkurencija redefiniše standarde
Dok Porsche pokušava da zadrži status luksuznog brenda u električnoj eri, kineski proizvođači električnih vozila, poput BYD-ja i AVATR-a, agresivno osvajaju tržište. Njihovi modeli nude impresivne performanse po znatno nižim cijenama, postavljajući nove standarde u industriji.
BYD Han EV, sa cijenom od 45.000 dolara, pruža domet od preko 600 kilometara zahvaljujući naprednoj "blade" bateriji, koja ima povećanu sigurnost i dug vijek trajanja. Nasuprot tome, Taycan, iako tehnološki impresivan, suočava se s problemima u vezi s pouzdanošću i postprodajnom vrijednošću.
Modeli AVATR 11 i AVATR 12 GT, razvijeni u saradnji s kompanijama Huawei i CATL, kombinuju futuristički dizajn i visoku tehnologiju. S početnom cijenom od 50.000 dolara, AVATR 11 nudi slične performanse kao Taycan, dok AVATR 12 GT sa snagom od preko 500 kW i ubrzanjem od 0 do 100 km/h za manje od tri sekunde - predstavlja ozbiljnu konkurenciju u segmentu visokih performansi, objašnjava TechCrunch.
Cjenovna strategija kineskih modela omogućava im da dominiraju na tržištima gdje je cijena ključni faktor. Taycan, sa cijenom od 100.000 dolara, teško može konkurisati modelima kao što je Xiaomi SU7, čija cijena počinje od samo 30.000 dolara.
Iako Porsche Taycan održava prednost u izradi i imidžu, kineski modeli brzo smanjuju tu razliku. Napredne tehnologije vožnje, luksuzni enterijeri i pouzdanost baterija kompanije BYD - dodatno učvršćuju njihovu poziciju.