Europska unija spremna je prihvatiti trgovinski sporazum sa Sjedinjenim Američkim Državama koji uključuje univerzalnu carinu od 10 posto na mnoge proizvode koje izvozi u SAD. Međutim, EU želi da Washington pristane na snižene carinske stope u ključnim sektorima kao što su farmaceutski proizvodi, alkoholna pića, poluvodiči i komercijalni zrakoplovi.
Prema tvrdnjama osoba upućenih u pregovore, EU također traži kvote i izuzeća kako bi se efektivno ublažile američke carine od 25 posto na automobile i autodijelove te 50 posto na čelik i aluminij.
Europska komisija, koja vodi trgovinsku politiku EU-a, smatra da predloženi aranžman blago favorizira SAD, ali bi i dalje mogao biti prihvatljiv, navode izvori koji su željeli ostati anonimni.
EU ima rok do 9. srpnja za postizanje trgovinskog sporazuma s predsjednikom Donaldom Trumpom, prije nego što carine na gotovo sav izvoz iz EU-a u SAD porastu na 50 posto. Trump je uveo carine gotovo svim trgovinskim partnerima, pravdajući to namjerom da vrati proizvodnju u zemlju, osigura sredstva za produženje poreznih olakšica i zaustavi, kako tvrdi, iskorištavanje SAD-a od drugih država.
Glasnogovornik Komisije nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar.
Bloomberg
Indeks S&P 500 izgubio je 12 bodova neposredno nakon objave izvješća, ali se potom oporavio. Indeks je bio na putu da zabilježi najbolji kvartal od prosinca 2023.
Tijekom 2024. godine, EU je u SAD izvezao automobila i autodijelova u vrijednosti od 52,8 milijardi eura (62,2 milijarde dolara), što SAD čini njegovim najvećim izvoznim tržištem, pokazuju podaci EU-a i analitičara ING Groepa. Također je izvezla 24 milijarde eura čelika i aluminija, uglavnom iz Njemačke, Italije i Francuske, navodi se u podacima Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije.
Kako je ranije izvijestio Bloomberg, EU i SAD sve su uvjereniji da bi do 9. srpnja mogli postići privremeni sporazum kojim bi se otvorio prostor za nastavak pregovora i nakon tog datuma. Takav bi sporazum obuhvaćao carinske i necarinske barijere, nabavu američkih strateških proizvoda te predviđao daljnja područja suradnje.
Bloomberg
Na čelu europske delegacije ovaj će tjedan biti Maroš Šefčovič, europski povjerenik za trgovinu, koji putuje u Washington s ciljem ubrzanja pregovora. Blok i dalje vjeruje da je sporazum načelno najbolji mogući ishod, iako dužnosnici ne mogu precizirati koliko bi privremeni aranžmani mogli trajati.
Prema dvojici izvora, Komisija inzistira da se postojeće sektorske carine SAD-a, poput onih na automobile i metale, ali i buduće planirane carine, uključe u početne dogovore.
EU nastoji necarinske barijere riješiti kroz vlastiti plan pojednostavljenja te je predložio i stratešku nabavu u područjima poput ukapljenog prirodnog plina (LNG) i tehnologija umjetne inteligencije. Također je otvoren za suradnju s SAD-om po pitanju gospodarske sigurnosti.
EU procjenjuje da američke carine trenutačno obuhvaćaju 380 milijardi eura, odnosno oko 70 posto njegova izvoza u SAD.
Bloomberg
Komisija je u ponedjeljak izvijestila države članice da je zaprimila američki prijedlog koji uključuje carine, necarinske trgovinske barijere i stratešku suradnju, ali konkretni detalji, poput predloženih carinskih stopa, nisu podijeljeni s članicama.
Četiri scenarija pred EU-om
Dužnosnici EU-a razmatraju četiri moguća scenarija prije isteka roka sljedećeg tjedna:
-
Sporazum s prihvatljivim stupnjem asimetrije.
-
Neuravnotežena ponuda SAD-a koju EU ne može prihvatiti.
-
Produljenje roka kako bi se pregovori mogli nastaviti.
-
Trump odustaje od pregovora i povećava carine.
U slučaju ostvarenja posljednjeg scenarija, EU bi vjerojatno odgovorio svim raspoloživim protumjerama, navode izvori.
Paralelno s pregovorima, EU nastavlja s pripremama kontramjera u slučaju nepovoljnog ishoda. Već su odobrene carine na 21 milijardu eura američke robe, koje se mogu brzo aktivirati kao odgovor na Trumpove carine na metale. Te mjere ciljaju politički osjetljive američke savezne države i uključuju proizvode poput soje iz Louisiane, matične države predsjednika Zastupničkog doma Mikea Johnsona, kao i poljoprivredne proizvode, perad i motocikle.
Dodatno, pripremljen je popis carina na još 95 milijardi eura američkih proizvoda kao odgovor na Trumpove recipročne carine na automobile. Mjere ciljaju industrijske proizvode uključujući zrakoplove Boeinga, automobile proizvedene u SAD-u i bourbon. EU se također konzultira s državama članicama o identificiranju strateških područja u kojima SAD ovisi o EU-u, kao i o potencijalnim mjerama koje nadilaze carine, poput kontrole izvoza i ograničenja na javne nabave.
EU, koji teži uzajamno korisnom dogovoru, razmotrit će svaki ishod te tek tada odlučiti koji je stupanj asimetrije spreman prihvatiti, ranije je izvijestio Bloomberg.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...