Evropska unija i SAD produžit će primirje na uvoz čelika i aluminija, izbjegavajući mogući povratak milijardi dolara u carinama na transatlantsku trgovinu.
Evropska komisija objavila je u utorak da će obustaviti mjere odmazde primijenjene tokom Trumpovog predsjedavanja na 15 mjeseci, do 31. marta 2025. Brisel, međutim, nije uvjerio Washington da poboljša svoje trenutne carinske kvote, ili TRQ, iznad kojih se primjenjuju carine.
Produženje će rezultirati time da će izvoznici čelika i aluminija iz EU godišnje uštedjeti približno 1,5 milijardi eura u carinama, navodi se u izjavi Komisije. SAD mora dovršiti vlastitu proceduru za produženje svog sistema tarifnih kvota za isto razdoblje od januara.
Evropski blok smatra taj sistem kvota, koji se sastoji od tromjesečnih kvota za 54 kategorije proizvoda čeličana i 16 kategorija proizvoda tvornica aluminija, prerigidnim i traži poboljšanja, uključujući i godišnje kvote za evropsko tržište.
Konstruktivna saradnja
Komisija je u saopćenju rekla da će EU nastaviti konstruktivno sarađivati sa SAD-om kako bi očuvala svoja zakonska prava i zauvijek uklonila američke carine na izvoz iz EU-a, pozivajući se na dio američkog zakona koji predsjedniku daje ovlast da odredi carine na određeni uvoz iz razloga nacionalne sigurnosti.
Najava je stigla u trenutku kada objema stranama ističe vrijeme za sklapanje takozvanog Globalnog sporazuma o održivom čeliku i aluminiju ili GSA. Dogovor je predviđen da izuzeća od carina ostanu na snazi do predstojećih američkih predsjedničkih izbora u novembru 2024.
Sporazum GSA predstavljao bi trajno rješenje za spor iz Trumpove ere izazvan carinama na evropski uvoz na temelju toga što predstavljaju rizik za američku nacionalnu sigurnost, što je pokrenulo mjere odmazde iz bloka. Oba trgovinska partnera prekinula su svoj dogovor privremenim primirjem 2021., koje ističe krajem godine, dok nastoje pregovarati o GSA sporazumu.
EU želi da SAD ukine sve carinske kvote kao dio šireg GSA sporazuma, što SAD odbija, te bi mogla razmotriti ponovno pokretanje postupka protiv SAD-a pred Svjetskom trgovinskom organizacijom ili ponovo nametanje nekih carina na američke proizvode. Takav potez nema široku podršku među državama članicama EU-a, koje su zabrinute zbog potencijalnih rastućih trgovinskih napetosti uoči izbora sljedeće godine.