Javna preduzeća u Republici Srpskoj često su u monopolističkom položaju, s velikim prirodnim resursima i predispozicijama za ostvarivanje enormne poslovne dobiti. Nažalost, stanje u javnim preduzećima nije više zabrinjavajuće ili nezadovoljavajuće, nego je alarmantno i šokantno, jer se bilježe milionski gubici, šteta za narod, društvo i Republiku Srpsku je ogromna na dnevnom nivou, što je glavni razlog za pokretanje inicijative za održavanje posebne sjednice Narodne skupštine na ovu temu.
Navedeno je ovo u Informaciji o stanju u javnim preduzećima Republike Srpske koju su poslanici trebali da razmatraju danas na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS. Sjednica je zakazana za danas, na prijedlog poslanika opozicije, ali većina nije bila spremna da prihvati predloženi dnevni red tako da rasprave na kraju nije bilo.
U Informaciji se ističe da se svakodnevno mogu vidjeti i čuti primjeri kršenja osnovnih principa poslovanja javnih preduzeća te da su čak i predstavnici vlasti govorili o neefikasnosti, korupciji i drugim problemima u ovom sektoru.
Čitaj više

Manje novca od struje i loši rezultati proizvodnih preduzeća ERS
Proizvodna preduzeća Elektroprivrede Republike Srpske (ERS) završila su prošlu godinu padom poslovnih prihoda u odnosu na godinu ranije.
11.03.2025

U nedostatku subvencija od Vlade, Željeznice RS traže kredit
Usvojen Rebalans plana na vanrednoj sjednici Skupštine akcionara.
02.09.2024

Drvna industrija doživjela sunovrat, neprihvatljiv cjenovnik Šuma RS
Više cijene trupaca u Javnom preduzeću Šume Republike Srpske na snazi od utorka, bukva i hrast skuplji za više od 20 odsto.
17.02.2025

Direktori iz Šuma RS iza rešetaka, jedan od njih i tokom izborne kampanje
U pritvoru Slaven Gojković, Janko Golijanin i Strahinja Bašević.
29.08.2024
Opozicija navodi da je cilj inicijative za održavanje posebne sjednice Narodne skupštine da se raspravlja o najtežim problemima u poslovanju javnih preduzeća, da se utvrdi najbolji način za utvrđivanje odgovornosti za loše rezultate, gubitke i korupciju, te da se ponude konkretni prijedlozi za budućnost, kako bi Republika Srpska ostvarila mnogo veću korist od rada javnih preduzeća.
U Informaciji su predstavljeni, iz ugla opozicije, najvažniji problemi u funkcionisanju javnih preduzeća, ukazano je na hitnost djelovanja po pitanju sređivanja stanja u ovoj oblasti, te su sažeti određeni podaci o radu Željeznica, Šuma i Elektroprivrede Republike Srpske. Sastavni dio Informacije su finansijski izvještaji ovih javnih preduzeća za posljednje tri godine, a koji su dostavljeni poslanicima.
Jedinica za kontrolu
Jedinicu za kontrolu rada javnih preduzeća u RS najavio je premijer Radovan Višković još 2021. godine, a u Informaciji se ističe da ona još nije sačinila nijedan izvještaj koji bi razmotrila Narodna skupština, niti ostvarila bilo kakav vidljiv efekat svog rada.
"Obećano je da će Jedinica sačiniti izvještaj koji će se odnositi na 20 najvećih javnih preduzeća, u kojem će se analizirati poslovni rezultati, broj zaposlenih, visina plata, investicije, odgovornost menadžmenta i čitav niz drugih faktora važnih za rad javnih preduzeća. Uprkos ovim najavama, javnost Republike Srpske nije dobila nikakav dokument ove vrste", istaknuto je u Informaciji.
Javna preduzeća kao stranački plijen
U Informaciji se navodi da se neefikasnost javnih preduzeća, višak zaposlenih i korupcija često navode kao najveći problemi u radu javnih preduzeća. "Direktno objašnjenje postojanja tih problema ogleda se u tome da je ova vlast ustanovila princip po kojem su javna preduzeća zapravo stranački plijen, rezultat koalicionih raspodjela i stvaranja određenih feudalnih zabrana, koji omogućavaju da se u njima pojedini funkcioneri i pojedine partije ponašaju potpuno samovoljno, ne uzimajući u obzir zakone, opšte dobro i interese Republike Srpske", istaknuto je.
Loši poslovni rezultati - manja dividenda
Republika Srpska mora pronaći način kako da popravi rezultate javnih preduzeća i generalno stanje u javnom sektoru, dodaje se, a kao najbolji način navodi se "razbijanje fame nekažnjivosti, koja je već dugo prisutna", te da se umjesto toga ustanovi princip jasne odgovornosti funkcionera i rukovodilaca.
"Samo ako znaju da ih čeka osuda javnosti, pa možda i zatvorska kazna, funkcioneri će se početi ponašati drugačije, bez toga će biti teško održati i sačuvati naš budžet, pa i Republiku Srpsku u ekonomskom smislu. Samo u 2024. godini Budžetom RS planirano je bilo da se ostvari prihod od dividendi javnih preduzeća u iznosu od 100 miliona KM, a ostvareno je svega 14,5 miliona KM", ističe se u Informaciji i dodaje da povodom toga nema krivičnih prijava, niti posebnih sjednica Vlade RS ili Narodne skupštine.
Za 2025. godinu predviđena je dividenda od javnih preduzeća u iznosu od 30 miliona, što, prema mišljenju opozicije, potvrđuje da Vlada RS nema snage da se suoči s problemima, nego se prilagođava postojećem, katastrofalnom stanju.
Nedostatak transparentnosti
Kao veliki problem u radu javnih preduzeća naveden je njihov netransparentan rad i skrivanje većine najvažnijih podataka o njihovom djelovanju, posebno kad se govori o tenderima, javnim nabavkama, zapošljavanjima, investicijama i drugim osjetljivim pitanjima.
"Poznato je da i sama Vlada RS često koristi tzv. klauzule tajnosti, krije ugovore, podatke o velikim projektima, poput Srpska Open ili javnih nabavki u kritično vrijeme virusa korona. Prema tome, potreban je potpuni zaokret cjelokupne vlasti prema pitanju otvorenosti, kako bi se i rad javnih preduzeća učinio dostupnijim javnosti".
Šume Republike Srpske
U Informaciji se navodi i da je jedno od najvažnijih javnih preduzeća - Šume RS, sa preko 4.500 zaposlenih, u velikim problemima.
"Iako upravlja s ukupno više od 1,3 miliona hektara šume, ovo javno preduzeće je na kraju prošle godine imalo gubitak od oko 14 miliona KM, kratkoročne obaveze od 100 miliona i dugove prema dobavljačima od oko 27 miliona KM.
Gubitak iz ranijih godina je oko 45 miliona, a ukupan minus se kreće oko 200 miliona KM", ističe se i dodaje da je najveća opasnost za ovo preduzeće izrazito visok nivo kratkoročnih obaveza, koje su više nego duplo veće od kapitala preduzeća.
Kredit od 15 miliona KM, koji je odobren Šumama RS u martu za neisplaćene dospjele obaveze, prema mišljenju opozicije, samo je "kap u moru" koja neće riješiti nijedan od postojećih problema.
Ilustracija (Depositphotos)
Željeznice Republike Srpske
Ovo preduzeće je prošlu godinu završilo s gubitkom od oko 25 miliona KM, čime se akumulirani gubitak Željeznica RS popeo na oko 312 miliona KM. U Željeznicama RS je zaposleno više od 1.800 radnika, a plate uglavnom kasne, podaci su iz Informacije koja je pred poslanicima.
"Nedavno je zabilježeno veliko nezadovoljstvo radnika, kada plate nisu isplaćene 20. aprila, ali su u isto vrijeme nabavljene skupe i luksuzne limuzine za rukovodioce. U posljednjih osam godina ovo preduzeće je u procesu restrukturisanja, uz kredit Svjetske banke od 100 miliona KM, ali efekti su nejasni, kao i način na koji je taj novac potrošen".
Еlektroprivreda Republike Srpske
Ovo javno preduzeće ostvarilo je gubitak od 30 miliona KM u prošloj godini, što se u Informaciji ističe kao posebno negativan podatak, "ako se zna da je za taj period očekivana dobit Elektroprivrede RS bila 46 miliona KM".
Dodaje se da je došlo do ogromnog pada u proizvodnji struje, kao i u investicijama te da ovo preduzeće prate brojne afere oko sumnjivih javnih nabavki, raznih manipulacija u skoro svim preduzećima, sastavnim dijelovima Holdinga, kao i neke nezamislive aktivnosti, poput plaćanja multimilionskih marketinških ugovora, iako se radi o monopolskom preduzeću, koje na tržištu nema konkurenciju.
"Sve ove i mnoge druge pogubne postupke rukovodstva Elektroprivrede RS na kraju plaćaju građani, što se potvrdilo i kroz najnovije poskupljenje struje, koje je stupilo na snagu u januaru", ističe opozicija u predloženoj Informaciji.
Licencirane fotografije/HE na Drini
Argumentovana rasprava
Predlagači parlamentarne rasprave o stanju u javnim preduzećima očekivali su, kako su naveli, civilizovanu, argumentovanu i korisnu raspravu o javnim preduzećima, te da se tokom rasprave dođe do najboljih zaključaka i jasnog pravca kako dalje.
Ističu da će u narednom periodu najveću pažnju biti potrebno posvetiti velikom broju pitanja od značaja za rad javnih preduzeća, od kojih izdvajaju potpunu reformu javnih preduzeća, što je ujedno i uslov za članstvo u EU, borbu protiv korupcije, utvrđivanje jasne odgovornosti, profesionalizaciju upravljačkih struktura, depolitizaciju javnih preduzeća, odnosno onemogućavanje da služe kao "bankomati" za političare.
Kao ključno pitanje izdvajaju i veću otvorenost u radu, maksimalnu transparentnost, posebno kod javnih nabavki i zapošljavanja, efikasnije upravljanje svim resursima, što će zajedno s promjenom načina upravljanja dovesti do boljih poslovnih i finansijskih rezultata, kao i modernizaciju i digitalizaciju javnih preduzeća, ali kroz optimalne i upotrebljive projekte, koji će donijeti stvarnu korist preduzeću.
---Tekst ažuriran u drugom paragrafu informacijom da nije održana rasprava
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...