Obilne padavine prouzrokovale su velike probleme u više mjesta širom Bosne i Hercegovine. U Novom Selu, na području opštine Odžak, rijeka Bosna "odnijela" je jednu od lokalnih vikendica. Brojni stambeni, pomoćni i poslovni objekti, te poljoprivredna zemljišta su poplavljena. Vodostaji rijeka većinom opadaju, a u narednim danima očekuje se stabilizacija.
Načelnik Odžaka Anes Osmanović, rekao je za BHRT da podzemne vode prave problem na terenu. Međutim, prema njegovim riječima, ekipe civilne zaštite i vatrogasaca pokušavaju ispumpavanjem zadržati nivo vode na nivou koji ne ugrožava domaćinstva.
Na području Prijedora situacija je bila najdramatičnija polako se smiruje ali i dalje prijete velike opasnosti. Vodostaj Sane opada i tokom noći nije bilo poziva, poručeno je iz prijedorske Civilne zaštite.
Čitaj više

Poplave izazvale probleme širom BiH, očekuje se stabilizacija vodostaja
Vanredno stanje proglašeno je u 16 mjesnih zajednica u Banjoj Luci. Vanredna situacija proglašena je u Gradišci, Prijedoru, Srpcu, Kozarskoj Dubici i Kostajnici.
29.03.2025

Poplavljena domaćinstva, prekinuti putni pravci, obustavljena nastava
Obilne padavine i kiša koja ne prestaje da pada posljednjih nekoliko dana dovele su do izlijevanja rijeka u Laktašima, gdje je u četvrtak uveče proglašena vanredna situacija.
28.03.2025
U Unsko-sanskom kantonu znatno mirnije u odnosu na jučerašnju situaciju, koju su prouzrokovale obilne padavine.
U Prijedoru najdramatičnije
Šef Odsjeka za civilnu zaštitu Prijedor Miroslav Krneta kazo je, a prenosi RTRS, da je evakuisano 145 lica, a oko 800 objekata je poplavljeno.
Rijeka Sana počela je da opada, bila je 515 centimetara, a sad je 456 centimetara.
"Opada i rijeka Gomjenica. Rijeka Miloševica nije ovaj put pravila probleme, zbog izgrađenog potpornog zida. Nakon analize štete koja je nastala, imaćemo viđše informacija", istakao je on.
Kako dodaje, gradski Štab za vanredne situacije poduzeo je sve korake koji su bili u njihovoj moći.
"Gradski štab proglasio je prvi stepen odbrane od poplva, nakon čega smo nastavili pratiti stanje. Na 460 centimetara proglasili smo vanredno stanje. Poduzeli smo sve mjere, da bi spriječili izlijevanje Sane. U Tokovima i Gomjenici rađeni su nasipi, jedan dio nasipa u Tukovima nije izdržalo. Najteža situacija je u Tukovima i Gomjenici", dodao je on.
Kako ističe, novi problem jesu podzemne vode, koje su se počele pojavljivati, na mjestima gdje do sada nisu.
Građani Grada Prijedora vodu za konzumiranje trebaju prokuhavati.
Situacija se smiruje nakon velike količine padavina koja je uzrokovala poplave u nekoliko dijelova Bosne i Hercegovine.
S druge strane, vodostaj Une u Bosanskoj Dubici je u naglom porastu. Poplavljeno je 50 kuća, a opštinski štab Civilne zaštite proglasio je vanrednu situaciju.
Vanredana situacija i u Gradiški
Gradiška je proglasila vanrednu situaciju zbog poplava koje su pogodile ovo područje. Vodostaj Save raste 2 centimetra po satu, izjavio je šef odsjeka Civilne zaštite B. Gradiška Slobodan Knežević za RTRS.
Trenutni vodostaj Save je 718 centimetara.
Prognoze su neizvjesne, kaže Knežević. Dodaje da su se bujične vode povukle.
Pojavilo se nekoliko manjih klizišta na savskom nasipu u Orahovi kod Gradiške čija sanacija je u toku.
U opštini Kostajnica i dalje je na snazi vanredna situacija s obzirom na to da vodostaj rijeke Une ne opada, a jutros je iznosio 474 centimetra.
Srna - Gradiška
Načelnik opštine Novi Grad Nikola Janjetović rekao je Srni da je nedjelju vodostaj od 7.00 sati na jučerašnjem nivou i da je stanje na terenu nepromijenjeno.
On je naveo da su oko ponoći pripadnici Republičke uprave Civilne zaštite donijeli pumpu visokog protoka kojom se, uz pješčani nasip, brani gornji dio Ulice Ranka Šipke.
Prema njegovim riječima, na branjenoj lokaciji nivo vode je za 30 do 40 centimetara niži od nivoa rijeke i za sada ne ugrožava kuće.
Janjetović je dodao da magistralni put prema Kozarskoj Dubici još nije otvoren za saobraćaj.
Srna - Kozarska Dubica
On je istakao da će Štab za vanredne situacije večeras donijeti odluku o sutrašnjem nastavnom procesu u Srednjoškolskom centru Kostajnica i Osnovnoj školi "Petar Mećava", u zavisnosti od visine vodostaja.
Rijeka Una u Kostajnici je poplavila pet stambenih objekata, pomoćne objekte i podrume, dok je veliki broj objekata poplavljen. Poplavljeno je i oko 400 hektara poljoprivrednog zemljišta zasijanog ili pripremljenog za sjetvu.
Vanredna situacija proglašena je juče u 6.00 sati, nakon što je vodostaj rijeke Une premašio 450 centimetara.
Odroni kod Banjaluke
Zbog obilnih padavina koje su zahvatile šire područje Banjaluke proteklih dana, došlo je do odrona na putu Banjaluka – Bronzani Majdan, u mjestu Gornja Bistrica.
Saobraćaj na ovoj dionici je u potpunosti obustavljen.
Na sreću, u trenutku odrona nije bilo vozila na tom dijelu puta, te nema povrijeđenih, prenose Nezavisne.
Obustavljen saobraćaj na nekoliko putnih pravaca
Zbog izlijevanja vode na kolovoz, obustavljen je saobraćaj na putevima Kostajnica-Kozarska Dubica (na izlazu iz Kostajnice) i Prijedor-Novi Grad (u mjestu Donja Dragotinja).
Otežano i usporeno je saobraćanje na dionicama Gradiška-Kozarska Dubica (u mjestu Vrbaška) i Prijedor-Sanski Most (u mjestima Čarakovo i Žeger).
Zbog opasnosti od klizišta, na magistralnom putu Gacko-Tjentište (između tunela Čemerno i Surdup) saobraća se otežano.
Zbog sanacije klizišta na dionici autoceste A-1 Tarčin-Lepenica za saobraćaj su zatvorene tunelske cijevi tunela Vis, 25 Novembar i Grab, a saobraća se dvosmjerno, suprotnom stranom autoceste.
Na magistralnom putu Rogatica-Ustiprača, zbog oštećenja mosta, vozila do 30 tona saobraćaju jednom trakom, dok je za vozila preko 30 tona saobraćaj obustavljen.
Na magistralnom putu Jablanica-Blidinje zbog oštećenja kolovoza još uvijek je obustavljen saobraćaj. Zbog aktivnog klizišta, u prekidu je saobraćanje na regionalnom putu Ugljevik-Glavičice, u mjestu Ugljevik selo.
Vodostaji Une, Sane, Vrbasa i Bosne u opadanju
Na većini hidroloških stanica na podslivovima Une, Sane, Vrbasa i Bosne vodostaji su u opadanju, saopćeno je iz Agencije za vodno područje rijeke Save Sarajevo.
S obzirom na to da se u narednim danima ne očekuju značajnije padavine na cijelom vodnom području rijeke Save, biće nastavljen trend opadanja i može se očekivati prestanak vanrednog hidrološkog stanja na cijelom vodnom području rijeke Save.
Vodostaji na hidrološkim stanicama HS Modrac i HS Karanovac trenutno su u stagnaciji. Pražnjenje akumulacije Modrac trajaće i tokom naredne sedmice. I vodostaj rijeke Save na hidrološkim stanicama HS Svilaj i HS Grebnice posljednjih nekoliko sati ima trend stagnacije.
Na HS Svilaj dostignuta je kota vodostaja od 594 cm, dok na HS Grebnice vrijednost vodostaja iznosi 947 cm.
Mjere aktivne odbrane od poplava odvijaju se u skladu s Federalnim operativnim planom odbrane od poplava. Predstavnici AVP Sava su na terenu i obilaze područja Odžačke i Srednje Posavine, gdje postoje izgrađeni zaštitni vodni objekti. Oticanje vodnog vala na rijeci Savi trajaće i narednih dana, a prema prognostičkim modelima prestanak redovnih mjera odbrane od poplava može se očekivati sredinom sljedeće sedmice.
Agencija redovno vrši pregled i detaljnu analizu vodostaja na mreži automatskih hidroloških stanica na vodnom području rijeke Save u Federaciji BiH. Takođe, redovno je praćenje i rezultata prognoze padavina i vodostaja prema prognoznim modelima za slivove rijeka Une-Sane, Vrbasa, Bosne, Drine te kompletan sliv Save.
U ponedjeljak oblačno i vjetrovito
U BiH u pondejeljak će biti oblačno i hladnije uz slabu kišu samo ponegdje i maksimalnu temperaturu vazduha od sedam do 13, na jugu do 15 stepeni Celzijusovih.
Na krajnjem sjeveru i jugu biće i sunčanih perioda. Biće i vjetrovito uz pojačan sjeverni vjetar.
Kasnije poslije podne padavine će ponovo jačati na istoku, a uveče i u narednoj noći će se premještati ka zapadu i sjeveru. Na planinama će padati slab snijeg, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Vjetar će ujutru biti slab, zatim umjeren do pojačan sjeverni, a na jugu Hercegovine su mogući i olujni udari bure.
U BiH u nedjelju je preovladavalo oblačno vrijeme sa slabom kišom, a u Hercegovini sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Oblačno je bilo na sjeveru Hercegovine, podaci su Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Temperatura vazduha u 14 časova: Han Pijesak pet stepeni, Sokolac osam, Prijedor, Bugojno, Livno i Tuzla 11, Banjaluka, Gradačac, Jajce, Sanski Most, Srebrenica i Zenica 12, Bijeljina, Doboj i Sarajevo 13, Široki Brijeg i Trebinje 18, a Mostar 20 stepeni Celzijusovih.
*Dopunjeno sa izvještajem Agencije za vodno područje rijeke Save i vremenskom prognozom za pondejeljak.