Obilne padavine napravile su probleme u brojnim gradovima u Bosni i Hercegovini. Vanredno stanje proglašeno je u 16 mjesnih zajednica u Banjoj Luci. Vanredna situacija proglašena je u Gradišci, Prijedoru, Srpcu, Kozarskoj Dubici i Kostajnici. Poplave su najviše štete uzrokovale u Unsko-sanskom kantonu, posebno u Sanskom Mostu i Ključu. U Velikoj Kladuši je zbog poplava proglašeno stanje prirodne nesreće. Teška situacija je i u Čelincu i Laktašima. U četiri kantona proglašeno je vanredno hidrološko stanje u slivu Save, a na području podsliva Bosne, Sane, Sanice i Vrbasa. očekuje se stabilizacija vodostaja.
Kada je riječ o stanju na putevima, iz BIHAMK-a kažu da je zbog izlijevanja vode na ceste obustavljen saobraćaj na nekoliko putnih pravaca. Riječ je o pravcima Prijedor - Sanski Most (u mjestima Čarakovo i Žeger), Kostajnica - Kozarska Dubica (na izlazu iz Kostajnice), Prijedor - Novi Grad (u mjestu Donja Dragotinja) i na regionalnim cestama R-465 Doboj - Modriča (u mjestu Vranjak), R-465 Zavidovići - Maglaj (u mjestu Omerdino Polje), Blagaj Rijeka - Budimlić Japra (u mjestu Suhača) i Vrbaška - Mrakovica (kod kamenoloma Vučjak).
Otežano i usporeno je saobraćanje na dionici Gradiška - Kozarska Dubica (u mjestu Vrbaška). Otežano se saobraća na području oba podvožnjaka u naselju Blatuša u Zenici (trotoarom za putnička vozila).
Čitaj više

Poplavljena domaćinstva, prekinuti putni pravci, obustavljena nastava
Obilne padavine i kiša koja ne prestaje da pada posljednjih nekoliko dana dovele su do izlijevanja rijeka u Laktašima, gdje je u četvrtak uveče proglašena vanredna situacija.
28.03.2025
Zbog opasnosti od klizišta, na magistralnom putu Gacko - Tjentište (između tunela Čemerno i Surdup) saobraća se otežano. Na području Bosanske Otoke, Bosanske Krupe i Cazina apelujemo na viši stepen opreza zbog klizave ceste.
Vanredno hidrološko stanje u USK, ZDK, TK i KS
Na područjima gdje ne postoje izgrađeni zaštitni vodni objekti na vodnom području rijeke Save, vanredno je hidrološko stanje u Unsko-sanskom, Zeničko-dobojskom, Tuzlanskom i Kantonu Sarajevo.
Dolazak vodnog vala s podslivova Bosne, Vrbasa i Une, kao i dotok s uzvodnog dijela sliva iz Hrvatske i Slovenije, uslovio je porast vodostaja na rijeci Savi i dostizanje kota za početak redovne odbrane od poplava na hidrološkim stanicama HS Svilaj i HS Grebnice na području Odžačke i Srednje Posavine.
Agencija za vodno područje rijeke Save
Na većini hidroloških stanica na cijelom podslivu Bosne vodostaji su u blagom opadanju. Izuzetak je hidrološka stanica HS Modrac na kojoj vodostaj raste zbog ispuštanja vode iz akumulacije.
U protekla 24 sata zabilježen je porast vodostaja na svim hidrološkim stanicama na rijeci Vrbas. Trenutno su vodostaji u opadanju i očekuje se takav trend i tokom dana.
Količina i intenzitet padavina u narednim danima neće uzrokovati novi značajniji porast vodostaja, stoga se tokom vikenda očekuje stabilizacija i prestanak vanrednog hidrološkog stanja na području podsliva Bosne, Sane, Sanice i Vrbasa.
Stabilnije u Kladuši i Sanskom Mostu
Velika Kladuša je jučer proglasila stanje prirodne nesreće uslijed pogođenosti obilnim padavinama koje su izazvale poplave. Tokom cijelog dana, ekipe JKUP Komunalije Velika Kladuša i Civilne zaštite bile su na terenu kako bi sanirale posljedice nevremena i zaštitile građane i njihovu imovinu. Jutros je situacija nešto bolja, ali prema riječima Sinana Huskića, direktora JKUP Komunalije, ekipe su i dalje u pripravnosti, prate situaciju i danas.
Nivo vodostaja rijeke Kladušnice, izmjeren jutros u 9 sati, iznosio je 214 cm, dok je u 10 sati izmjeren vodostaj visine 209 cm.
Sanski Most - RTV Sana
Stanje na području Sanskog Mosta jutros je bolje u odnosu na prethodni dan.
Prema informacijama iz Civilne zaštite, vodostaj Sane je tokom prošle noći bio u konstantnom opadanju i procjene su da je nivo vode već opao za oko 30 cm u odnosu na najvišu dostignutu tačku.
Problem predstavljaju podzemne vode koje su ugrozile neka gradska domaćinstva, ali su i one u povlačenju od jutarnjih sati. Daljnji razvoj situacije se prati i zavisit će sve od toga kakve će vremenske prilike biti, navodi RTV Sana, prenosi BHRT.
Vodostaji većine rijeka u RS stagniraju ili opadaju
Vodostaji većine rijeka u Republici Srpskoj su u stagnaciji ili opadanju i taj trend će se nastaviti tokom dana, saopćeno je iz Hidrometeorološkog zavoda RS.
"Vodostaj rijeke Save je u porastu uslijed oticanja svih njenih pritoka s teritorije BiH. Porast vodostaja Save nastavit će se tokom dana", istakli su iz Hidrometeorološkog zavoda.
U saopćenju je navedeno da je kiša sinoć oslabila i prestala, a da se danas očekuju nove, znatno slabije padavine koje ne bi trebalo da pogoršaju stanje vodostaja.
Vodostaj rijeka u Novom Gradu u porastu
Vodostaj rijeka Une i Sane u Novom Gradu i dalje je porastu, rečeno je u lokalnom Centru za obavještavanje. Jutros u 6:00 sati vodostaj rijeke Une iznosio je 526 centimetara, što je za 28 centimetara više od sinoć u 19:00 sati, dok je vodostaj Sane jutros je 558 centimetara, što je za 30 više od sinoć. Zaplavljeno je nekoliko domaćinstava.
Vanredna situacija u Kostajnici, Kozarskoj Dubici i Srpcu
Vanredna situacija zbog poplava proglašena je u Kostajnici, Kozarskoj Dubici i Srpcu. U općini Kostajnica jutros je proglašena vanredna situacija i oglasile su se sirene za uzbunjivanje, nakon što je vodostaj rijeke Une premašio 450 centimetara. Poplavljeni su pojedini stambeni i pomoćni objekti i podrumi, kao i vikendice na obali Une. Vodostaj Une u 8:00 sati iznosio je 466 centimetara i bilježi se sporiji rast.
Kozarska Dubica - rtv-kd.
U Kozarskoj Dubici jutros je proglašena vanredna situacija zbog rasta vodostaja Une koji iznosi 459 centimetara. Od bujičnih tokova i rasta rijeke Une zaplavljeno je oko 50 domaćinstava. Rast vodostaja Une tokom noći uzrokovao je zaplavljivanje u naseljenim mjestima Špilja i Ševarlije, gdje je ugroženo 10 domaćinstava. Štab za vanredne situacije bit će u stalnom zasjedanju i obilasku terena, a bit će osigurana i pomoć stanovništvu ugroženom poplavama.
Na području općine Srbac proglašena je vanredna situacija zbog opasnosti od ugrožavanja ljudi i materijalnih dobara uslijed obilnih padavina i poplava koje su zahvatile ovu lokalnu zajednicu. Stanje vanredne situacije proglasio je sinoć načelnik Općine Mlađan Dragosavljević, a odluka je donesena na sjednici Štaba za vanredne situacije, na kojoj je konstatovano da je zaplavljeno najmanje 80 kuća na području ove općine, od čega je voda ušla u nekoliko domaćinstava.
Zabrinutost izaziva podatak da je u stalnom porastu vodostaj Save kod Srpca koji je sinoć iznosio 806 centimetara, što je za 54 centimetra manje od kote proglašenja redovnih mjera odbrane od poplava.
Poplavljeno oko 350 objekata u Prijedoru
U Prijedoru je tokom noći poplavljeno ili zaplavljeno oko 350 objekata, stambenih i pomoćnih, saopćila je Gradska uprava. Vatrogasci su izveli 12 evakuacija, dvije porodice privremeno su smještene u hotel "Prijedor", kao nužni smještaj.
Vodostaj Sane i Gomjenice tokom noći je rastao i rijeke su se izlile u naseljima Gomjenica i Tukovi, gdje je poplavljeno šire područje.
Zbog problema uzrokovanih poplavom, dijelu poplavljenih naselja isključena je struja. Iz prijedorskog "Vodovoda" saopćeno je da je voda ispravna za piće.
Vodostaj Sane tokom noći bio je 512 centimetara, trenutno iznosi 508 centimetara i ima tendenciju pada. Kota redovne odbrane od poplava je 420, a kota vanredne odbrane od poplava je 460 centimetara.
Vodostaji u Zvorniku u opadanju
Na području grada Zvornika rijeke Drina, Sapna i Hoča su u koritima s tendencijom opadanja i za sada nema opasnosti od izlijevanja u priobalnim dijelovima, rečeno je danas u zvorničkoj Službi civilne zaštite.
Iz Službe civilne zaštite upozoravaju da bi moglo doći do blagog porasta vodostaja zbog mogućih padavina.
Stabilizacija vodostaja na području Banje Luke
Stabilizuje se situacija kada je riječ o vodostaju rijeka na području Banje Luke. U Laktašima, Gradišci i Čelincu je zbog porasta vodostaja rijeka proglašeno vanredno stanje. Vodostaji su u opadanju.
Rijeka Vrbanja Banja Luka (Bloomberg Adria)
Osposobljena je putna komunikacija od Srpca do Dervente, koja je bila u prekidu.
U Brčkom poplavljena naselja Brka i Palanka
Prema informacijama iz Operativno-komunikacijskog centra Vlade Brčko distrikta, vodostaj rijeke Save uslijed obilnih padavina i porasta pritoka u gornjem dijelu njenog toka raste dva centimetra po satu. Za sada nema opasnosti od izlijevanja i plavljenja područja Distrikta.
Put od Brčkog ka Bijeljini pored rijeke Save nije u opasnosti od izlijevanja te rijeke, ali su polja i vikendice tik uz rijeku poplavljene. Naselja Brka i dio Palanke u južnom dijelu Distrikta uslijed izlijevanja rijeke Brke poplavljeni su i ekipe Civilne zaštite su na terenu. Također, uslijed izlijevanja rijeke Tinje dio naselja Marković Polje je pod vodom, a putna komunikacija između sela Marković Polje i Ulice je poplavljena.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, zajedno s predstavnicima lokalne vlasti, obišao je u subotu poplavljena područja u okolini Prijedora i Srpca, te najavio pomoć za sve lokalne zajednice, pogođene posljednjim poplavama.
Poslije obilaska Gomjenice i Tukova kod Prijedora, kao i Lilića i Glamočana kod Srpca, premijer Višković najavio je hitno djelovanje Vlade Republike Srpske prema svim domaćinstvima, koja su pretrpjela štetu u poplavnom talasu, koji je, uslijed obilnih padavina u posljednja dva dana zahvatio sjeverozapadno područje Republike Srpske.
"Po povlačenju vode, pomoći ćemo u sanaciji šteta na području svih lokalnih zajednica, zahvaćenih poplavama. Prioritetno ćemo, preko Fonda solidarnosti, intervenisati i pomoći domaćinstva u kojim su poplavljeni stambeni objekti", istakao je premijer Višković i dodao da će, posredstvom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, pomoć biti pružena i poljoprivrednicima koji su pretrpjeli štetu na usjevima.
* Dopunjeno posjetom i izjavom predsjednika Vlade Republike Srpske.