Kamala Harris priznala je poraz na predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), dolar se stabilizovao, očekuje se odluka Feda o kamatnim stopama, dok se koaliciona Vlada u Njemačkoj raspala. Na berzama se trguje pretežno u zelenom, osim u Evropi.
Ovo su vijesti iz svijeta ukratko:
POLITIKA
Kamala Harris priznala poraz
Čitaj više
Trumpov drugi mandat: Moguć udar na njemačku industriju, time i na BiH
Promjene u trgovinskim politikama SAD-a i njihov utjecaj na Njemačku direktno se reflektuju i na BiH.
06.11.2024
Tržišta reagovala na Trumpovo vodstvo, bitcoin na novom rekordu
Bitcoin je postigao nov rekord, prebacivši preko 75.000 dolara.
06.11.2024
Kakva je budućnost valuta nakon izbora u SAD-u
U slučaju pobjede Trumpa, dolar bi mogao dosegnuti paritet s eurom još prije Nove godine, smatraju neki analitičari.
05.11.2024
Tržište sirovina i uticaj predsjedničkih izbora u SAD-u
Nafta: Haris se oslanja na obnovljive izvore, ali zbog geostrateških razloga vjerovatno neće smanjiti proizvodnju.
05.11.2024
Očekuje se da Trumpova pobjeda uzdrma energetsku i ekološku politiku SAD-a i vjerovatno će postojati velike implikacije na proizvodnju nafte, razvoj offshore vjetroturbina i prodaju električnih vozila. Citigroup Inc. navodi da bi nove trgovinske tarife za Kinu mogle dodatno da ugroze njen rast, piše Bloomberg.
Američki dolar se stabilizovao nakon skoka poslije izglasane pobjede. Podsjećamo da je Trumpov izbor za predsjednika SAD-a podstakao najveći uzlet američke valute u godinu dana, pritiskajući robu.
Nakon što je republikanski kandidat ponovo izabran za predsjednika SAD-a, demokratska protivkandidatkinja Kamala Harris pozvala ga je telefonom i čestitala mu pobjedu. Harris se, takođe, obratila pristalicama i istakla da prihvata rezultate glasanja, uz obećanje da će insistirati na mirnoj tranziciji vlasti u naredna dva mjeseca. Podsjećamo, Trump se u Bijelu kuću vraća sa 292 elektorska glasa, dok je Harris osvojila 224. Za pobjedu je bilo potrebno najmanje 270 glasova elektora.
Raspala se koaliciona Vlada u Nemačkoj
Kancelar Olaf Scholz smijenio je ministra finansija Christiana Lindnera i naveo da je Lindner prečesto blokirao rješenja, i da je, između ostalog, odbio prijedlog o suspenziji pravila koja ograničavaju novo zaduživanje. Tim činom je praktično prestala da postoji koalicija tri stranke koja je trenutno na vlasti. Inače, Lindnerova stranka je Slobodna demokratska partija (FDP).
Inače, smijenjeni ministar i FDP insistirali su da se njemačka Vlada pridržava strogih pravila potrošnje i smanjenja poreza, čak i kada su njihovi ljevičarski koalicioni partneri željeli da zadrže socijalnu potrošnju i podstaknu ekonomiju kroz podsticaje.
Scholz je glasanje o povjerenju najavio za 15. januar, dodajući da prijevremene izbore želi do kraja marta. "Dragi građani, volio bih da sam vas poštedio ove teške odluke, posebno u ovakvim vremenima kada neizvjesnost raste", rekao je njemački kancelar u izjavi.
EKONOMIJA
Fed, prema prognozama, spušta kamate za 25 b. p.
S rezultata predsjedničkih izbora, fokus investitora se postepeno premješta na američki Fed, koji će u četvrtak donijeti odluku o kamatnim stopama. Nakon što Fed smanji kamatne stope za očekivanih 25 baznih poena, predsjedavajući Jerome Powell suočiće se sa serijom pitanja o tome kako će Trumpov povratak u Bijelu kuću uticati na privredni rast, inflaciju i troškove zaduživanja.
BERZE
Evropa
Fjučersima na evropske akcije trguje se mješovito, jer investitori nastavljaju da analiziraju povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću. Podsjećamo i da su evropske berze trgovanje u srijedu zaključile gubicima, izbrisavši ranije dobitke.
SAD
S druge strane, fjučersi na američke indekse pretežno su u zelenom, jer se investitori pozicioniraju za drugi Trumpov mandat i očekivano Fedovo smanjenje kamatnih stopa. Do kraja godine, zvaničnici su prognozirali još jedno smanjenje kamata za četvrtinu procentnog poena. Ipak, najvažnije pitanje je kako bi Fed mogao izgledati pod Trumpovim mandatom?
Podsjećamo i da su američke akcije u srijedu dostigle istorijske vrijednosti. Indeks S&P 500 porastao je za 2,5 odsto, u očekivanju da bi Trumpova politika koja favorizuje niže poreze i blažu regulativu mogla da pruži podsticaj korporativnim profitima. Za indeks S&P srijeda je bila i najbolji postizborni dan u istoriji. Istovremeno, prinosi na dugogodišnje američke obveznice su porasli, dok je dolar registrovao najveći rast u godinu dana.
Azija
Kada je riječ o akcijama u Azijsko-pacifičkom regionu, one trguju pretežno u zelenom, po uzoru na Wall Street. Ključni indeksi u Hong Kongu i Kini rastu, zbog očekivanja da će zvanični Peking lansirati dodatne podsticaje privredi, a evo i kako se čitav ovaj region sprema za Trumpov povratak na vlast.
Nafta
Nafta je porasla u četvrtak, nakon varljive sesije u srijedu dok su trgovci još odmjeravali moguću pobjedu Trumpa na predsjedničkim izborima. Globalni referentni brent porastao je iznad 75 dolara po barelu, dok je West Texas Intermediate (WTI) bio blizu 72 dolara.
Nafta je, uopšteno, imala nestabilnu godinu, pogođena tenzijama na Bliskom istoku, politikom snabdijevanja OPEC+, kao i slabljenjem tražnje u najvećem uvozniku - Kini. Uvoz nafte u Kinu ponovo je potonuo prošlog mjeseca, a očekuje se da će Trumpova administracija biti naklonjenija nacionalnim proizvođačima nafte. Takav stav bi, nadalje, mogao značajno uticati na politiku sankcija i njihovu primjenu, odnosno novi američki predsjednik nastoji da obuzda priliv iz glavnog proizvođača nafte, a to je Iran.