U protekloj sedmici pratili smo statističke podatke o inflaciji i ekonomskom rastu Bosne i Hercegovine. Analizirali smo i brojke o radnim dozvolama izdatim strancima te o prihodima od indirektnih proizvoda. Objavili smo podatke o kretanjima globalnih cijena hrane.
Ovo je pet najznačajnijih grafikona iz protekle sedmice:
Inflacija u BiH stabilna na dva posto
Inflacija u BiH je već neko vrijeme stabilna. Tako se godišnja inflacija u maju zadržala na dva posto treći mjesec zaredom. U poređenju s aprilom, potrošačke cijene su niže za 0,2 posto uslijed snažnijeg pada cijene transporta od jedan posto s obzirom na niže globalne cijene energije.
BDP BiH u prvom kvartalu porastao 2,7 posto
Realni rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u BiH u prvom kvartalu 2024. zabilježio je rast od 2,7 posto u poređenju s istim kvartalom prošle godine. U odnosu na prethodni kvartal evidentiran je rast od 1,5 posto. Djelatnost s najvećim realnim rastom bruto dodane vrijednosti od 16,1 posto međukvartalno je hotelijerstvo i ugostiteljstvo. Za 2024. naš analitički tim očekuje rast od 2,8 posto uz jačanje potrošnje.
Rast prihoda od indirektnih poreza
Prihodi od indirektnih poreza za šest mjeseci 2024. godine iznosili su 5,4 milijarde KM i veći su za 422 miliona KM ili 8,42 posto u odnosu na isti period 2023. godine, kada su iznosili pet milijardi KM. Neto prikupljeni prihodi koji su otišli u raspodjelu korisnicima za šest mjeseci 2024. godine, a to su država, entiteti i Distrikt Brčko, iznosili su 4,3 milijarde KM i veći su za 487 miliona KM u odnosu na prihode koje su s Jedinstvenog računa korisnici dobili za isti period 2023. godine
Povećan uvoz radnika nužnost
U BiH je registrovano više od tri stotine hiljada nezaposlenih. Ipak, stručnjaci smatraju da zvanična statistika ne odražava pravo stanje na tržištu rada te da nedostaje kvalificirane radne snage. Povećan uvoz radnika postaje nužnost, a izmjene Zakona o zapošljavanju stranaca trebale bi olakšati ove procese i pomoći poslodavcima.
FAO indeks u junu nepromijenjen u odnosu na maj
FAO indeks cijena hrane (FFPI) u junu je ostao nepromijenjen u odnosu na maj budući da su povećanja indeksa cijena biljnog ulja, šećera i mliječnih proizvoda uravnotežila pad indeksa cijena žitarica, dok je indeks mesa bio gotovo nepromijenjen.
Unatoč tri uzastopna mjesečna porasta, FFPI je ostao 2,1 posto niži u odnosu na juni prošle godine i 24,8 posto ispod svog vrhunca dosegnutog u martu 2022.