Direktorat za jednaka prava i dostojanstvo Vijeća Evrope je poslao izvještaj Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH o pristupu LGBTI osoba zdravstvenoj zaštiti u zemlji. Cilj izvještaja je pomoći BiH da poboljša prava LGBTI osoba u zdravstvenom sektoru.
Iz Ministarstva su rekli da izvještaj daje informacije o trenutnom stanju pristupa zdravstvenim uslugama za LGBTI osobe u BiH i donosi preporuke kako bi se poboljšali standardi u skladu sa smjernicama Vijeća Evrope.
Izvještaj je identificirao nedostatke u zakonodavstvu i praksi, koji otežavaju LGBTI osobama da dobiju odgovarajuću zdravstvenu zaštitu. LGBTI osobe često nisu prepoznate kao posebno ranjiva grupa, a mnogi zdravstveni radnici dijele stavove koji dovode do neadekvatne brige.
U izvještaju je, pored ostalog, konstatovano da uprkos tome što je postignut određen nivo napretka u kontekstu unapređenja zakonodavnog i institucionalnog okvira za prepoznavanje i ostvarivanje ljudskih prava LGBTI osoba u sferi zdravstva, regulatorni okvir, kao i praksa još uvijek sadrže veliki broj nedostataka, uslijed kojih prava LGBTI osoba na pristup zdravstvenim uslugama nisu na adekvatan način priznata i zadovoljena.
"U stvarnosti su LGBTI osobe 'nevidljive' u zdravstvenom sistemu, nisu prepoznate kao ranjiva društvena grupa, a znatan broj zdravstvenih radnika/ca dijele ista mišljenja, uvjerenja i norme kao većinski dio društva, što dovodi do pružanja neadekvatne zdravstvene zaštite. Uz rijetke izuzetke, medicinski nastavni planovi i programi, kursevi, obuke i materijali u BiH ne sadrže specifične potrebe/izazove LGBTI osoba ili načine njihovog rješavanja", navodi se u izvještaju.
Iako BiH ima zakone koji štite LGBT osobe, nedostaju jasne smjernice za postupanje u zdravstvenim ustanovama. Također, nedostaju specijalizirane zdravstvene usluge za transrodne osobe, a postupak promjene spola u dokumentima je problematičan.
Izvještaj navodi da ne postoje specijalizirane zdravstvene usluge za transrodne osobe, a postupak upisa promjene spola u matičnim knjigama i ličnim dokumentima je neefikasan, nedorečen i potencijalno degradirajući i ne poštuje prava na samoodređenje, privatnost i njihov tjelesni integritet.
Preporuke Vijeća Evrope uključuju poboljšanje pristupa zdravstvenoj zaštiti za LGBTI osobe i bolju podršku mentalnom zdravlju.
Ministarstvo kaže da će izvještaj pomoći u planiranju mjera za poboljšanje prava LGBTI osoba u zdravstvu, što je važno i za proces pristupanja EU.