Dobit ASA Banke porasla 143,9 posto, dok je Klas ostvario dobit od 1,4 miliona KM unatoč padu prihoda na svim tržištima. Koncesije u oblasti energetike Republici Srpskoj su u prošloj godini donijele 45 miliona KM. Rast cijena sirovina tjera bosanskohercegovačke proizvođače na prilagodbu cijena proizvoda kako bi održali stabilnost poslovanja. Srednja Evropa će imati višak plina.
Ovo je 5 stvari za početak dana:
ASA Banka od kamata prihodovala 86 miliona KM
Prihodi od kamata i slični prihodi po efektivnoj kamatnoj stopi, koje je ASA Banka prikupila u 2023. godini, premašili su 86 miliona KM, što je povećanje za 189,9 posto u odnosu na godinu ranije. Rasli su i rashodi kamata, nešto više od 85 posto, pa su tako neto prihodi od kamata veći za 222,5 posto u odnosu na 2022. Uz ostale prihode i troškove ova banka je u 2023. godini imala dobit u iznosu od 46 milina KM. Dobit je u poređenju s 2022. godinom veća za 143,9 posto.
Dobit Klasa 1,4 miliona KM
Privredno društvo za preradu žitarica, brašna, proizvodnju prehrambenih i konditorskih proizvoda, ugostiteljstvo i turizam, spoljnu trgovinu i trgovinu na veliko i malo Klas ostvarilo je ukupne prihode od skoro 51 milion, dok je dobit na kraju 2023. godine iznosila 1,4 miliona KM. Ukupni prihodi Klasa su u 2023. godini za 8,6 posto manji nego u 2022. godini, dok je dobit za skoro devet puta veća nego godinu ranije. Primjetan je pad prihoda iz ugovora s kupcima od 9,1 posto.
Koliko RS profitira od koncesija
Koncesije u oblasti energetike Republici Srpskoj su u prošloj godini donijele 45 miliona KM, što je rast od 43 posto u odnosu na godinu ranije. Dok u Vladi RS tvrde da rade dosta na razvoju energetskog sektora, iz nevladinih organizacija ukazuju na neuređenost oblasti koncesija.
Kako rast cijene kakaovca utiče na bh. proizvođače čokolade
Kakaovac bilježi izniman porast cijena od 170 posto od početka 2023. godine zbog loših vremenskih prilika i bolesti. Analitičari BBA predviđaju daljnji rast cijena čokolade u idućih 6-12 mjeseci dok se zalihe kakaovca tope, a bh. proizvođači ističu prilagodbu cijena proizvoda kako bi održali stabilnost poslovanja, te izražavaju nadu da će druga berba olakšati situaciju.
Srednja Evropa pred LNG izazovom
Otkako je 2015. pokrenuta Inicijativa triju mora, u kojoj se nalazi 13 zemalja među kojima i Hrvatska, uvoz ukapljenog prirodnog plina (LNG) u zemlje centralne i istočne Evrope povećao se čak 12 puta. Kako zaključuje energetski think-tank sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu Ember u analizi uoči samita i poslovnog foruma zemalja uključenih u Inicijativu triju mora, planiranog u prvoj polovici aprila u litavskom glavnom gradu Vilniusu, vrijeme je za zaokret budući da će uvoz plina uskoro prerasti potrebe dok sve snažnije oslanjanje na obnovljive izvore traži i snažniju povezanost elektroenergetskih sistema.
Šta se još čitalo:
Tko je profitirao, a tko izgubio u sirovinskim igrama?
Umjetna inteligencija zna što ćete nositi za dvije godine
Cijene u turizmu u Hrvatskoj skočile za oko 20 odsto više od inflacije
Slijedi...
Damir Bećirović, ekonomski analitičar i profesor na Internacionalnoj poslovno-informacionoj akademiji u Tuzli u komentaru za Bloomberg Adriju pojašnjava koja je ekonomska opasnost dolaska desnih populista na vlast u Njemačkoj i Austriji.
Danas čitajte i kako je baskijski slatkiš postao turistička atrakcija u Istanbulu.
A šta je to obilježilo ovu i o čemu ćemo pisati naredne sedmice čitajte u našem pregledu i najavi sedmice.