Prema najnovijim informacijama Federalnog ministarstva trgovine, prosječna maloprodajna cijena goriva u Federaciji Bosne i Hercegovine zadržava stabilnost, s trenutnom cijenom od 2,58 maraka po litru za premium bezolovni benzin i 2,72 maraka po litru za dizel.
Distributeri u Republici Srpskoj već su najavili pad cijena u oktobru ističući da je to rezultat smanjenja cijena sirove nafte na svjetskom tržištu. Đorđe Savić, predsjedavajući Grupacije distributera goriva, kazao je tada da su kotacije sirove nafte bile niže u prethodnom razdoblju, što je omogućilo smanjenje maloprodajnih cijena u tom dijelu zemlje.
U razdoblju od 17. do 20. novembra zabilježeno je 375 obrazaca OPC i OPM, koji većinom ukazuju na sniženje cijena od 0,05 maraka po litru za oba goriva. U ponedjeljak su prosječne cijene niže za 0,01 marku po litru za premium bezolovni benzin 95 i za 0,02 marke po litru za dizel.
Čitaj više
Distributeri najavili pad cijena goriva u BiH u narednim danima
Od 9. oktobra pojeftinjenje dizela od pet do 10 feninga, a benzina za 10-15 feninga.
08.10.2023
Izvoz ruskog dizela drastično opao iako nije potpuno zabranjen
Ruske isporuke dizela u inostranstvu naglo su pale u prvim danima nakon što je Moskva zabranila izvoz.
06.10.2023
Pad potrošnje nafte i dizela u Europi ukazuje na lošu formu ekonomije
Potrošnja nafte mogla bi dosegnuti najnižu razinu još od 1975.
04.11.2023
Na dan 17. novembra, prosječne cijene u FBiH iznosile su 2,59 maraka po litru za premium bezolovni benzin i 2,72 maraka po litru za dizel. S obzirom na trenutne trendove, očekuje se da će cijene ostati relativno stabilne, dok se tržište nastavlja prilagođavati globalnim ekonomskim uvjetima.
Prema Bloombergovom ranijem pisanju, Svjetske rafinerije ne mogu proizvesti dovoljno dizela, čime se otvara mogući novi prostor za inflacijske pritiske, dok ekonomije upadaju u probleme s gorivom koje služi za pokretanje industrijskog i transportnog sektora.
Godišnja potrošnja dizela i nafte u OECD-u trebala bi pasti ove godine, s tim da će potrošnja nafte dosegnuti najnižu razinu od 1975.
"Slab ekonomski rast u Evropi teško je pogodio proizvodni sektor", rekao je Alan Gelder, potpredsjednik za rafinerije, hemikalije i tržišta nafte u konsultantskoj tvrtki Wood Mackenzie. To je smanjilo "potražnju za naftom kao petrohemijskom sirovinom i dizelom za proizvodnju i promet robe."
Dio ovogodišnjeg pada potražnje posljedica je dugoročnih, strukturnih trendova. Kupci u Evropskoj uniji (EU) već dugo preferiraju opcije s benzinskim pogonom u odnosu na dizel, a prodaja električnih automobila također je utjecala na potrošnju.