Bosna i Hercegovina dobila je zeleno svjetlo za početak pregovora o članstvu u Evropskoj uniji, ali pod određenim uslovima koji trebaju biti ispunjeni do marta iduće godine. U srijedu će biti objavljen izvještaj o napretku u ispunjavanju preuzetih obaveza na evropskom putu naše države, koja je proteklih mjeseci usvojila pet državnih zakona koji su dio 14 prioriteta Evropske unije.
Kolegij komesara Evropske unije sastao se u srijedu kako bi razgovarao o napretku koji su Ukrajina i devet drugih zemalja, među kojima i Bosna i Hercegovina, postigle u svojim nastojanjima da se pridruže EU. Iako u izvještaju o napretku BiH nije došlo do usaglašavanja za otvaranje pregovora, donesena je odluka da BiH dobije zeleno svjetlo, uz nekoliko uvjeta koji trebaju biti ispunjeni do marta 2024. godine.
"Danas je historijski dan jer Evropska komisija predlaže da se otvore pregovori o pristupanju s Ukrajinom i Moldavijom. Isto tako i s BiH, ali onog trenutka kada budu ispunjeni uvjeti. Evropska komisija također predlaže da Vijeće EU odobri Gruziji status zemlje kandidata pod uvjetom da se poduzmu određeni koraci", rekla je nakon sastanka predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Čitaj više
Krišto: Proširenje EU na region ključno za održavanje dugoročnog mira
Što je pretpostavka za ekonomski rast i regionalno povezivanje?
04.10.2023
BiH dodijeljen kandidatski status EU
Pred bh. vlastima je ispunjavanje 14 prioriteta Evropske komisije, kao i drugi reformski procesi.
15.12.2022
Von der Leyen: BiH je budućnost EU, 70 miliona eura za saniranje posljedica rasta cijena
Posjetila BiH, danas otvara tunel Igman na Koridoru 5c.
28.10.2022
Preporuka Evropske komisije da se BiH što prije odobri status kandidata
BiH nije ispunila svih 14 reformskih prioriteta, ali je ostvarila "značajan" napredak.
12.10.2022
Kada je riječ o Bosni i Hercegovini, Von der Leyen je dodala kako su prepoznali cijeli niz poduzetih koraka, poput brzog formiranja Vijeća ministara, kao i predanosti svih političkih stranaka u cilju pristupanja Evropskoj uniji.
"To je dovelo i do napretka u borbi protiv organiziranog kriminala, terorizma i slično. Međutim, isto tako primjećujemo da je Republika Srpska donijela niz protuustavnih zakona. Stoga Evropska komisija preporučuje Vijeću EU pristupanje pregovorima, ali onda kada se ostvari nužni stupanj usklađenosti s kriterijima. Komisija će izvijestiti Vijeće o napretku u martu 2024. godine", kazala je ona.
Dodala je kako je proširenje ključ i kompletiranje Evropske unije "naša historijska zadaća''.
"Građani zemalja koje žele pristupiti Evropskoj uniji jesu Evropljani. Vežu nas geografske, historijske i vrijednosne veze. Dovršavanje naše unije prati čvrstu ekonomsku i geopolitičku logiku jer su dosadašnja proširenja donijela velike prednosti. Svi smo mi u tome pobjednici", zaključila je ona.
Napredak BiH na evropskom putu izazvao je posljednjih dana brojne rasprave i iznjedrio različite stavove mnogih zemalja.
Nakon glasina da bi Evropska komisija mogla dati zeleno svjetlo Bosni i Hercegovini za otvaranje pregovora, neke zemlje Evropske unije tvrdile su da je naša zemlja nazadovala u pogledu vladavine prava i demokratskih principa. Međutim, drugi su dužnosnici smatrali da bi EK mogla biti optužena za dvostruke standarde ukoliko otvori pregovore o pridruživanju s Ukrajinom, ali ne i s BiH.
Ipak, diplomate su naglasile da je Ukrajina uložila napore da se približi standardima EU, dok se situacija u Bosni i Hercegovini pogoršala i stoga ne treba biti nagrađena.
Naša država je u decembru prošle godine dobila status kandidata, a u tom procesu treba ispuniti osam uvjeta. Osim toga, Evropska komisija je izradila mišljenje o spremnosti zemlje da postane kandidat EU sa 14 prioriteta koji će biti na stolu i nakon otvaranja pristupnih pregovora.
Von der Leyen u Sarajevu je poručila da BiH treba djelovati jedinstveno i nastaviti rad na ispunjavanju 14 prioriteta, kako bi kao jedinstvena, suverena i nezavisna zemlja postala punopravna članica Evropske unije.
"Rješavanje svih 14 prioriteta, a pogotovo onih koji se odnose na uspostavu i jačanje vladavine prava, poput zakona o sudovima i o sukobu interesa su važni prije svega za ovu zemlju i to treba naglasiti. To će biti dodatni dokaz spremnosti i sposobnosti vaše zemlje da napravi iskorak na putu ka EU", rekla je Von der Leyen.
Evropska komisija objavit će danas izvještaj o napretku u ispunjavanju preuzetih obaveza na evropskom putu BiH.
Međutim, prema ocjenama Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OESS) i Vijeća Evrope, neki od njih nisu usklađeni s EU. S druge strane, još uvijek nema konsenzusa o ključnim zakonima, kao što su zakoni o Sudu BiH i Ustavnom sudu BiH. Također, Evropska unija od Bosne i Hercegovine traži i usklađivanje vanjske politike s Briselom.