Bosni i Hercegovini dodijeljen je kandidatski status Evropske unije. Pred bh. vlastima je ispunjavanje 14 prioriteta Evropske komisije, kao i drugi reformski procesi. Status zemlje kandidata ne garantira početak pristupa pregovora.
Željana Zovko, zastupnica u Evropskom parlamentu, potvrdila je odluku Evropskog vijeća na svojoj stranici.
"Prateći preporuku Komisije iz listopada, čelnici država i vlada EU dodijelili su BiH kandidatski status tokom summita Vijeća EU u Briselu", navedeno je na stranici.
Kako je navedeno, status kandidata za Bosnu i Hercegovinu snažna je poruka podrške Zapadnom Balkanu u cjelini i jasno opredjeljenje za integraciju regije u EU. Dodala je kako je sada na političkim vođama da iskoriste zamah i smognu hrabrosti pristati na potrebne kompromise.
"Za zemlju je to znak da EU vjeruje u uspjeh procesa reformi koje BiH treba usvojiti prije konačnog pristupa", stoji u saopćenju.
Navedeno je kako je potrebno da BiH finalizira ustavnu i izbornu reformu u skladu s ključnim prioritetima i stavom institucije da se odluke Ustavnog suda moraju u potpunosti poštovati.
Pročitajte: Oživljavanje Berlinskog procesa, prvi korak ka kandidatskom statusu
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija kazao je da je to pozitivan signal koji građani BiH već dugo čekaju i snažna poruka da je Zapadni Balkan na ljestvici prioriteta Evropske unije, ali i snažna motivacija za daljnji nastavak provođenja reformi čiji je cilj poboljšanje uslova života građana BiH.
"Iako smo očekivali da će EU ranije prepoznati napore koje je BiH ulagala, svjesni i da su neke zemlje dobile status kandidata bez ikakvih uslovljavanja, zadovoljan sam činjenicom da je trud BiH konačno prepoznat i da je BiH dobila zasluženi kandidatski status", kazao je Tegeltija.
Analitičari Bloomberg Adrije kažu kako će dodjeljivanje kandidatskog statusa Bosne i Hercegovine za pristupanje Europskoj Uniji prvenstveno imati politički odjek, nasuprot ekonomskom.
"Razlog tomu je što sam status zemlje kandidata ne garantira početak pristupa pregovora", rekli su. Sjeverna Makedonija ima status kandidata još od 2005. godine, a pregovore je službeno započela tek 2022. godine.
Vijeće Europske unije usvojilo je ranije zaključke o proširenju i procesu stabilizacije i pridruživanja. Navedeni koraci poduzimaju se u cilju jačanja vladavine prava, borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala, upravljanja migracijama i osnovnih prava, navodi se u saopćenju Vijeća EU.
Mikuláš Bek, ministar za evropska pitanja Republike Češke, kazao je kako je politika proširenja EU snažno sidro za mir, demokratiju, prosperitet, sigurnost i stabilnost na kontinentu.
"Vijeće svojim zaključcima šalje snažnu poruku o svojoj posvećenosti proširenju EU. Posebno me raduje preporuka da se Bosni i Hercegovini dodijeli kandidatski status i priznanje reformskih napora Ukrajine u ovako teškim vremenima", kazao je Bek.
Krajem prošlog mjeseca Olivér Várhelyi, komesar Evropske unije za susjedstvo i proširenje, bio je u dvodnevnoj posjeti našoj zemlji. Kako je tada izjavio, preporuka Evropske komisije da se BiH do kraja ove godine dodijeli status kandidata za članstvo u EU je bezuvjetna, ali je data "uz velika očekivanja".
Više na: Várhelyi: BiH treba provesti prijeko potrebne reforme za ulazak u EU
"Politička elita mora dokazati da želi napredak na evropskom putu i da je spremna provesti prijeko potrebne reforme", naveo je Varhelyi.
Pojasnio je kako se od sadašnjeg saziva Vijeća ministara BiH očekuje usvajanje strategija o migracijama i azilu i borbi protiv organiziranog kriminala. Podsjetio je i kako su već predugo na čekanju usvajanje izmjena i dopuna koje se odnose na integritet pravosuđa i novi zakon o sudovima te poduzimanje svih mjera za uspostavu ureda za saradnju s Europolom.
Bosna i Hercegovina je zahtjev za članstvo predala 15. februara 2016. godine, a odgovore na 3.242 pitanja iz Upitnika Evropske komisije nešto više od dvije godine nakon toga, 28. februara 2018. godine.
Otvoren potencijal
Za Bosnu i Hercegovinu primarno je to što bi sami početak pregovora o ulasku u EU donio prijeko potrebnu stabilnost na unutarnjopolitičkom planu. Naime, to bi dovelo do kohezije odlučivanja i donošenja zakona, koji bi morali biti usaglašeni s evropskim vrijednostima.
"Poslao bi se snažan investicijski signal međunarodnim sudionicima da je zemlja spremna poduzeti sve korake kako bi se čim prije i čim kvalitetnije pokušala integrirati u najrazvijeniji ekonomski blok na svijetu", dodali su analitičari Bloomberg Adrije.
- Uz pomoć Tea Zorića.
Tekst ažuriran u dijelu gdje se spominje Zoran Tegeltija.