Sedmicu smo započeli analizom analitičkog tima Bloomberg Adrije. Kako su naveli, uprkos očekivanoj recesiji prema kraju ove godine u znatnom dijelu Evrope, zbog aktuelnih događanja u najvećim evropskim ekonomijama poput njemačke, zemlje u Adria regiji neće biti zahvaćene ekonomskim padom.
Rastući pritisak domaćih propisa i regulativa Evropske unije, zajedno s povećanim interesom investitora i šire javnosti za održivim poslovanjem, usmjerava pažnju preduzeća u regionu, uključujući Bosnu i Hercegovinu, prema ESG (Environment, Social, Governance) standardima. Ovi standardi postaju ključni faktor za opstanak i uspjeh kompanija u današnjem poslovnom svijetu.
Nedavna energetska kriza pokazala je koliko fluktuacije i poremećaji na tržištu energije mogu duboko utjecati na ekonomiju, preduzeća i potrošače. Prema Globalnom indeksu ranjivosti energetike Euromonitora, BiH se nalazi na 66. mjestu od 100 analiziranih država.
Republika Srpska će ponuditi investitorima nove petogodišnje obveznice u iznosu od 15 miliona maraka, po kamatnoj stopi od šest posto. Radi se o 15.000 dugoročnih obveznica nominalne vrijednosti pojedinačnog vrijednosnog papira 1.000 KM. Aukcija je zakazana za 25. septembar ove godine.
Fintech kompanija IuteCredit saopćila je kako je odlučila povući se iz BiH zbog regulatornog okruženja u zemlji povezanog s digitalizacijom.
Ipak, kako kažu - kad se jedna vrata zatvore, druga se otvore. Norveška kompanija Eagle Technology planira proširiti kapacitet svoje tvornice u Žepču kako bi proizvodila rješenja za recikliranje plastike u državi.
Također, pozitivna vijest je da je Pepco, jedan od najvećih i najbrže rastućih maloprodajnih lanaca raznovrsnih proizvoda u Evropi, ove sedmice otvorio svoju prvu prodavnicu u Sarajevu. To će biti samo početak širenja, jer lanac planira otvoriti devet prodavnica u BiH tokom svog prvog mjeseca na tržištu.
Zahtjeve Međunarodnog monetarnog fonda (MFF) treba poštivati bez ikakve dileme i odgađanja, jer su ekspertski i vrijednosno korektni, naveo je za naš medij Vjekoslav Domljan, rektor Sarajevo School of Science and Technology (SSST) i redovni profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu.
Važna tema koja je obilježila sedmicu jeste statistika, koja nam je pokazala kako u drugom kvartalu ove godine broj zaposlenih u našoj državi bilježi blagi rast uz istovremeno smanjenje broja nezaposlenih. Također je smanjen i broj osoba izvan radne snage.
Kad pogledamo trgovačke lance, uglavnom dominiraju žene. Ipak, kad pogledamo generalno zaposlenja, prisutan je rodni jaz. Ovaj jaz u platama pojavljuje se širom svijeta kao rezultat rodne neravnopravnosti i intersekcijske rodne diskriminacije. Međunarodna organizacija rada (ILO) definira ovaj problem kao "strukturalnu rodnu diskriminaciju koja proizlazi iz horizontalne i vertikalne segmentacije radne snage". U BiH je ovaj jaz itekako prisutan.
Zakonska rješenja koja postoje u državi u oblasti kriptovaluta nisu dovoljna. Neophodno je da imamo Zakon o digitalnoj imovini, kao što ga ima Srbija, ali da bude usklađen s MiCA regulativom, smatra osnivač tech zajednice Adriatic Valley Branko Petrović, koji je i organizator prve kripto konferencije u BiH.
U svijetu je oko 88.200 kriptomilionera, a polovica od njih posjeduje isključivo bitcoin (BTC). Ukupna tržišna vrijednost kriptovaluta sada iznosi nevjerovatnih 1,18 milijardi dolara, dok globalno 425 miliona pojedinaca posjeduje kriptovalute, pokazalo je istraživanje konsultantske kuće Henley & Partners.
Imate priliku da pročitate i tekst o pet novih AI alata koji mogu učiniti vaš rad još efikasnijim. Vjerujemo da će vam olakšati posao.
Ograničenja u elektroenergetskim mrežama, još uvijek visoki troškovi zelene tehnologije i kašnjenja u planiranju projekata zadržavaju ulaganja koja bi bila vrijedna 18 biliona dolara na globalnom nivou, a kojima je cilj ostvariti klimatske ciljeve postavljene do 2030. godine.
I za kraj, zanimljiva tema iz oblasti umjetnosti - rukopis hit pjesme "Bohemian Rhapsody" britanskog benda Queen, koji je napisao Freddie Mercury, prodan je na aukciji u Londonu za nevjerovatnih 1,6 miliona eura. Rukopis otkriva Freddiejev proces stvaranja legendarne pjesme i mnoge iznenađujuće detalje, uključujući to da se pjesma mogla zvati "Magnolian Rhapsody".