Industrijska proizvodnja u Republici Srpskoj bilježi šesti uzastopni međugodišnji pad. Nakon pada industrije u eurozoni i usluge slijede isti trend. Napravljeni prvi koraci ka uspostavljanju nove aviolinije između Banje Luke i Istanbula. Ipak, vijest koja će obilježiti dan je rušenje aviona u Rusiji.
Ovo je 5 stvari za početak dana:
Pad industrijske proizvodnje u RS
Nakon tri uzastopna mjesečna pada, industrijska proizvodnja u Republici Srpskoj blago je porasla. Međutim, na godišnjem nivou zabilježen je šesti uzastopni pad. Tako je u odnosu na juni zabilježen blagi rast od 0,7 posto, međutim u poređenju s julom 2022. industrijska proizvodnja je manja za 0,2 posto. U julu je zabilježen i pad broja zaposlenih u industriji u RS-u.
Pad aktivnosti u eurozoni
Kontrakcija aktivnosti privatnog sektora u eurozoni se pojačala, što je navelo ulagače da se klade da će Evropska centralna banka pauzirati svoju kampanju podizanja kamatnih stopa sljedeći mjesec. Usluge su u augustu prestale biti svijetla tačka i slijedile su pad industrijskog sektora u dvije najveće ekonomije u regiji, što je dovelo do promjene tržišnih uloga i dovelo do pada prinosa na obveznice i euro. Brojke su također donijele upozorenja da će se proizvodnja u bloku od 20 zemalja smanjiti u ovom kvartalu.
Dolazak Turkish Airlinesa u Banju Luku
Natalija Trivić, v. d. direktora Aerodroma Banjaluka, najavila je značajne korake prema uspostavljanju nove aviolinije između Banje Luke i Istanbula. Ovo dolazi nakon njenog susreta sa Sadikom Girginom, ambasadorom Turske u BiH, te predstavnicima kompanije Turkish Airlines. Do sada su putnici iz BiH mogli letjeti za Istanbul samo s aerodroma u Sarajevu, a mogućnost dovođenja Turkish Airlinesa u Banju Luku dolazi i nakon sastanka članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović i predsjednika bh. entiteta RS Milorada Dodika s predsjednikom Turske Recepom Tayyipom Erdoganom. Očekuje se da će pregovori o ovoj liniji biti nastavljeni već u septembru u Istanbulu.
Indijci sletjeli na Mjesec
Indija je postala prva zemlja koja je spustila svemirsku letjelicu u blizini južnog pola Mjeseca, nakon što je pokušaj Rusije da ostvari lunarni touchdown na istoj teritoriji propao zbog kvara na motoru. Chandrayaan-3, indijska letjelica koja je lansirana prošlog mjeseca, uspjela je sletjeti u 6:04 popodne po lokalnom vremenu (14:15 po centralnoevropskom vremenu) u srijedu, nakon što se ruska Luna-25 srušila na Mjesečevu površinu u nedjelju. Rover po imenu Pragyan, što u prevodu znači mudrost, spreman je da počne analize hemijskog sastava mjesečeve površine u potrazi za vodom. Indija je, nakon Kine, postala druga zemlja koja ima funkcionalni rover na Mjesecu.
Tajne tvornice čipova
Vodeće udruženje svjetskih proizvođača čipova upozorava kako Huawei Technologies gradi niz tajnih tvornica za proizvodnju čipova diljem Kine, mrežu proizvođačkih pogona iz sjene koja bi omogućila kineskoj kompaniji koja je na crnoj listi Sjedinjenih Američkih Država da zaobiđe sankcije i nastavi ambiciozne tehnološke planove. Huawei je krenuo u proizvodnju čipova prošle godine i prima oko 30 milijardi dolara državnih subvencija od vlade i svog Shenzhena, prema informacijama Udruženja poluvodičke industrije iz Washingtona. Kompanija je kupila najmanje dvije postojeće tvornice i gradi još najmanje tri, rekli su iz Udruženja.
Šta se čitalo u srijedu...
Dijaspora podupire BiH milijardama dolara godišnje
Regionalni telekomi prihodovno rasli, opala profitna marža
Kako građevinske kompanije štite svoje radnike tokom ljetnih vrelina
Slijedi...
Mikrokreditni sektor u BiH nastavlja ostvarivati ekstra profite, a koliki su prohodi i neto dobit u prvoj polovini godine čitajte na našem portalu.
Donosimo vam i pregled luksuznih automobila predstavljenih na sajmu u Montereyu.