Indija je postala prva zemlja koja je spustila svemirsku letjelicu u blizini južnog pola Mjeseca, nakon što je pokušaj Rusije da ostvari lunarni tačdaun na istoj teritoriji propao zbog kvara na motoru.
Chandrayaan-3, indijska letjelica koja je lansirana prošlog mjeseca, uspjela je da sleti u 6.04 popodne po lokalnom vremenu (14.15 po centralnoevropskom veremenu) u srijedu, nakon što se ruska Luna-25 srušila na Mjesečevu površinu u nedjelju. Rover po imenu Pragyan, što u prevodu znači mudrost, spreman je da počne sa analizama hemijskog sastava mjesečeve površine u potrazi za vodom. Analize će obavljati u toku jednog lunarnog dana, koji je jednak 14 dana na Zemlji.
Indija je, nakon Kine, postala druga zemlja koja ima funkcionalni rover na Mjesecu.
Uspešno sletanje podiglo je Indiju na prestižnu poziciju u globalnoj svemirskoj trci, iako je zemlja bila u zastoju nakon neuspješne misije na Mjesecu 2019. godine. Premijer Indije Narendra Modi želi da istakne poziciju ove zemlje među kosmičkim silama. Takođe, Indija je u junu potpisala Artemis Accords, inicijativu koju podržavaju SAD i više od dvije desetine zemalja kojima je cilj da zajednički vode misije, kao i civilna istraživanja svemira.